Oto chwila prawda: sałata (ta zwykła, zielona, znana od dzieciństwa sałata) jest jednym z najzdrowszych warzyw, jakie możemy spotkać. To nieocenione źródło żelaza (i ratunek dla wielu ciężarnych kobiet!), kwasu foliowego, witamin z grupy B i przeciwutleniaczy. Jest niedroga jak na korzyści, które oferuje. I taka ładna!
Najwyższy czas zakochać się w sałacie, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście. A jedyna przeszkoda, jaka może stanąć wam na drodze, to sposób, w jaki sałatę tę spożywać (bo ile można jeść sałatkę z… sałaty?). Pokonasz tę przeszkodę z łatwością, jeśli zapoznasz się z trzema propozycjami na przemycenie sałaty w swojej diecie niemal każdego dnia. Spodoba się także dzieciom, sprawdzone!
1. Pasta i pesto
wytrawni miłośnicy zdrowego odżywiania, a zwłaszcza weganie i wegetarianie, wiedzą o tym doskonale. Jeśli masz w lodówce sałatę, która aż prosi się o szybkie zużycie, wyjście może być tylko jedno. Albo można przyrządzić z niej – w połączeniu z bazą typu ciecierzyca (zielony hummus!) czy inny strączek oraz przyprawami – pastę kanapkową o soczystym kolorze, albo zutylizować ją, w jakże smaczny sposób, na pesto. Jak? Do pęczku sałaty dodaj olej – ilość zależy od ilości sałaty i twoich osobistych preferencji, płatki drożdżowe, nasiona słonecznika lub płatki migdałowe, przyprawy i gotowe. Jeśli jeszcze gotowałeś w tym czasie makaron z mąki pełnoziarnistej lub też strączkowej, by cieszyć się za chwilę na talerzu oryginalną nad wyraz pastą, to trzeba ci oddać – jesteś mistrzem zdrowej kuchni.
2. Smoothies
tak, tak, to nie pomyłka. Czy rzymska, czy karbowana, czy lodowa, jest świetnym składnikiem każdego smoothie. Nawet największy jej przeciwnik nie uwierzy, że ten niezwykły kolor koktajlu pochodzi od sałaty, a nie np. od szpinaku. Jak łączyć ją w takich napojach? Najlepiej z bananem, który doda słodkości lub z jabłkiem i grejpfrutem, które nadadzą świeżości, a także natką pietruszki czy wręcz awokado. Dobra wiadomość: obecność witaminy C w owocach, z którymi zmiksujemy sałatę, znacznie podniesie przyswajalność zawartego w niej żelaza niehemowego. To będzie prawdziwa bomba witaminowa!
3. Koktajle warzywne
takie proste, a wciąż jeszcze nieodkryte. Idealne zwłaszcza na letnie dni (jako godni zastępcy zup) czy nawet w podróży jako sycący, pożywny posiłek. Warto wyrobić w sobie nawyk zamieniania koktajli słodkich, owocowych na warzywne, choćby ot, tak, dla urozmaicenia dnia. Zacznij od prostych, pysznych połączeń: pomidor z sałatą, papryką, awokado i przyprawami (w tym wypadku należy rozrzedzić miksturę wodą). Idealną bazą do wszelkich koktajli warzywnych z udziałem sałaty jest po prostu sok pomidorowy czy passata – w końcu na talerzu sałata z pomidorem też idą zawsze w parze – ale można także pokusić się o kombinację z… sokiem z kiszonych ogórków, a nawet z sokiem z buraka. Tu również zadziała wzbogacenie wartości odżywczych sałaty poprzez połączenie z warzywami będącymi źródłem witaminy C, korzystajmy z tego!