Zgaga – czym jest jak sobie z nią radzić w domowych warunkach?

Zgaga, określana potocznie „paleniem w przełyku” dotyka co czwartą osobę. Jakie są przyczyny zgagi? Co ją wywołuje? Czy można jakoś zapobiec tej dolegliwości? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Zgaga opisywana jest jako uczucie palenia, gorąca lub pieczenia w klatce piersiowej i wyżej, aż do gardła. Dolegliwości może towarzyszyć gorzki posmak w ustach, odbijanie się kwaśną treścią pokarmową i objawy niestrawności. Zgaga jest niestety dobrze znana kobietom w ciąży – doświadcza jej od 45 do 80 procent ciężarnych. W aptekach (np. https://aptekamedkon.pl/ )można znaleźć wiele preparatów na zgagę. Kiedy warto po nie sięgać?

Zgaga a refluks żołądkowo-przełykowy

Niektórzy pacjenci używają zamiennie określeń „zgaga” i „refluks żołądkowo-przełykowy”. Aby uporządkować te pojęcia, należy wyjaśnić, że zgaga jest objawem refluksu. Refluks żołądkowo-przełykowy to schorzenie, które polega na cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Przyczyną jest obniżone napięcie w zwieraczu dolnego przełyku. W wyniku niesprawnego działania przełyku treść z żołądka może być przeniesiona nawet do krtani lub oskrzeli i powodować stan zapalny. Najczęściej zgaga występuje po zjedzeniu posiłku, a także podczas schylania się czy w p przyjęciu pozycji lezącej.

Leki na zgagę

Lek na zgagę czy leki na refluks to preparaty zwykle zawierające w sobie związki organiczne takie jak omeprazol, lanzoprazol, pantoprazol, esomeprazol, rabeprazol. Zadaniem leków na refluks i na zgagę jest zmniejszenie ilości wydzielanego kwasu żołądkowego. Większość leków na zgagę można otrzymać bez recepty.

Czynniki wpływające na powstanie zgagi

Niektóre nawyki czy stany organizmu zwiększają możliwość wystąpienia refluksu i zgagi. Należą do nich:

  • ciąża;
  • nadwaga;
  • nadużywanie alkoholu i nikotyny;
  • silny stres;
  • przyjmowanie pozycji leżącej po posiłku;
  • dieta (spożywanie ostrych i kwaśnych potraw, a także napojów gazowanych);
  • przyjmowanie niektórych leków (m.in. stosowanych w nadciśnieniu tętniczym, chorobie płuc, chorobie niedokrwiennej serca, doustnych środków antykoncepcyjnych

Domowe sposoby na zgagę

Zgagę można zminimalizować poprzez określone nawyki:

  • ograniczenie spożycia alkoholu i palenia tytoniu;
  • unikanie pozycji leżącej po posiłku;
  • wykluczenie z diety pikantnych i tłustych potraw, a także: czekolady, cytrusów i marynowanych przetworów (pieczarek, ogórków, cebuli);
  • unikanie mocnej kawy i herbaty;
  • spożywanie posiłków w wolnym tempie i w małych porcjach;
  • spanie z wezgłowiem łóżka uniesionym o 10-20 cm.

Zgaga a zawał. Czy można je pomylić?

Pacjenci mogą niekiedy pomylić objawy refleksu z objawami zawału. W obu przypadkach pojawia się nieprzyjemne uczucie w klatce piersiowej i pieczenie, a nawet ból. W przeciwieństwie do zgagi zawałowi towarzyszy bardzo silny ból (także promieniujący do ramienia), jak również kołatanie serca, zawroty głowy i nudności. Przy wystąpieniu powyższych dolegliwości należy jak najszybciej zadzwonić na numer alarmowy i wezwać pogotowie.

Zgaga – Kiedy zgłosić się do lekarza?

Sporadyczna zgaga nie jest powodem do niepokoju – wówczas wystarczające mogą być leki na zgagę i leki na refluks. W przypadku gdy dolegliwości pojawiają się regularnie 1-2 razy w tygodniu, należy zasięgnąć konsultacji lekarskiej.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *