Zdrowie to codzienny wybór

Zdrowa dieta to temat, któremu poświęca się obecnie bardzo dużo uwagi. Nie bez powodu – ma ona bezpośredni wpływ na nasze życie, zdrowie oraz dobre samopoczucie. To, jak się żywimy, decyduje o tym, jak funkcjonuje nasz układ trawienny, jak kształtuje się ciśnienie krwi i ile mamy energii. Oczywiście skutki złego odżywiania bardzo często uwidaczniają się dopiero po jakimś czasie. Należy pamiętać, że zdrowe żywienie to nie kwestia stosowania diet czy robienia detoksu raz na jakiś czas. To wybory, których dokonujemy codziennie na zakupach, wybierając zarówno jakość, jak i źródło spożywanych produktów.

Pieczywo z dobrego źródła

Niemal codziennie kupujemy różnego rodzaju wypieki – bułki, chleb, bułkę tartą. Trudno nie zauważyć, że te pochodzące z supermarketów szybko się psują, zawierają substancje spulchniające, konserwanty lub produkowane są z głęboko mrożonego ciasta (jak większość tych wypiekanych w sklepach). Wybierając małych dostawców, lokalne piekarnie oraz sklepy ekologiczne, mamy kontrolę po pierwsze nad tym, z jakich składników wytwarzane są produkty – naturalnie zakwasy, mąka bez zbędnych dodatków, drożdże i woda. Dobry chleb nie powinien mieć zbyt długiej listy ingrediencji.

Kolejną kwestią na którą trzeba zwrócić uwagę jest pochodzenie składników użytych w produkcji. Jeśli pochodzą one ze zrównoważonej produkcji, są wytwarzane lokalnie przy użyciu tradycyjnych metod, bez oprysków i modyfikacji genetycznych, oznaczone są kategoriami produktów bio i eko. Pieczywo ekologiczne jest wypiekane z surowców pochodzenia naturalnego w przynajmniej 95%. Pochodzą one z upraw ekologicznych objętych specjalnym nadzorem rolnictwa ekologicznego, co obliguje je do spełniania szeregu surowych wymogów – jak na przykład ograniczenia użycia maszyn i nawozów.

Czy zdrowe znaczy ekologiczne?

Chleb to najczęściej podstawowy element naszego jadłospisu na śniadanie czy kolację. Dlatego dla każdego świadomego konsumenta ważny jest dostęp do ekologicznych wypieków, produkowanych lokalnie. Półka ze zdrową żywnością w wielkopowierzchniowym sklepie to najczęściej złudna nazwa na produkty o obniżonej zawartości cukru lub bezglutenowe – co w żaden sposób automatycznie nie czyni ich zdrowszymi. Chodzi o proces produkcji wolny od chemicznych środków ochrony roślin, a w kolejnych etapach produkcji – polepszaczy smaku, konserwantów, barwników. Dzięki temu nie powodują alergii, są bardziej lekkostrawne i zachowują naturalne właściwości odżywcze. I naprawdę niepowtarzalny smak.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *