Zdrowa i zbilansowana kolacja – co jeść przed snem, a czego unikać?

Wiele osób wciąż niesłusznie jest przekonanych, że aby utrzymać prawidłową masę ciała, warto omijać jedzenie kolacji. Tymczasem trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zdrowa i właściwie skomponowana kolacja stanowi bardzo ważny posiłek – nawet na diecie.

Zjedzenie kolacji na 2-3 godziny przed snem zapobiega uczuciu głodu, objadaniu się oraz nagłemu spadkowi glukozy we krwi. Sprawdź, jak powinna wyglądać zbilansowana i dietetyczna kolacja.

Co jeść na kolację – produkty polecane przez dietetyka

Z racji tego, że organizm w porze wieczornej nie potrzebuje tak dużo energii, jak w ciągu dnia, kolacja powinna być lekka i niskokaloryczna. W menu powinno znaleźć się miejsce dla niewielkiej ilości pełnoziarnistego pieczywa, chudego nabiału i wędlin, a także warzyw i owoców. Te ostatnie lepiej spożywać w ograniczonych ilościach, ponieważ dostarczają do organizmu cukrów prostych, które mogą nadmiernie obciążyć organizm przed snem.

Dla większości osób oczywistym wyborem, jeśli chodzi o kolację, są tradycyjne kanapki. Tymczasem warto nieco popuścić wodze fantazji i poświęcić chwilę, by przygotować urozmaicone, kolorowe i zdrowe dania, które ucieszą nie tylko oko, ale i podniebienie. Pieczone ziemniaki w mundurkach, kolorowa sałatka, pieczone warzywa – możliwości są wręcz nieograniczone.

Sprawdź przepis na pieczone ziemniaki w mundurkach tutaj

Jakich produktów unikać w kolacyjnym menu?

Szukasz pomysłów na zdrowe i lekkostrawne kolacje? Zajrzyj na stronę https://www.netto.pl/przepisy/ i przekonaj się, że pożywny, dietetyczny posiłek można przygotować zaledwie w kilka chwil.

Osoby, które chcą przyrządzić zdrową kolację, muszą pamiętać o tym, że istnieje cała lista produktów, których wieczorem lepiej unikać. Są to między innymi:

  • fast foody i smażone jedzenie, które sprzyja nadwadze,
  • słodkie przekąski – nie tylko gwałtownie podnoszą poziom cukru we krwi, ale także sprzyjają napadom głodu,
  • mleko – pomimo tego że stanowi naturalny środek nasenny, to jednak u wielu osób wywołuje nieprzyjemne dolegliwości żołądkowe,
  • warzywa o wysokiej zawartości błonnika – są ciężkostrawne i nadmiernie obciążają organizm przed snem,
  • kawa i herbata – to produkty o działaniu pobudzającym, które mogą znacząco utrudnić zasypianie.

Dowiedz się więcej o lekkich kolacjach i innych małych krokach do zdrowszej diety.

Kiedy najlepiej zjeść kolację?

Aby nie obciążać żołądka w nocy, kolację najlepiej zjeść na 2-3 godziny przed snem. Trzeba pamiętać o tym, że wieczorne trawienie trwa nieco dłużej ze względu na spowolnioną pracę organizmu. Dlatego też warto unikać posiłków z dużą ilością błonnika i tłuszczy.

Ludzki organizm w porze wieczornej nastawiony jest już głównie na odpoczynek, przez co metabolizm jest osłabiony, a spalanie tłuszczy – znacznie utrudnione. Objadanie się tuż przed snem sprawia, że ciało gromadzi nadwyżki energii, co sprzyja nadwadze.

Dietetycy twierdzą, że kolacja jest równie ważnym posiłkiem, co śniadanie. Trzeba jednak zadbać o to, by była lekkostrawna, zdrowa i zjedzona o odpowiednio wczesnej porze. Tylko wtedy będzie stanowić doskonałe zwieńczenie dnia.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *