Zapalenie dziąseł – jak dbać o dziąsła, aby utrzymać je w dobrej kondycji?

Higiena jamy ustnej jest niezwykle istotna, ponieważ zapobiega rozwojowi wielu chorób i dolegliwości. Co więcej, śnieżnobiałe i zadbane zęby są atrybutem każdego z nas. Niemniej jednak jama ustna to nie tylko nasze uzębienie. Istotną kwestią jest również odpowiednia pielęgnacja dziąseł, która może uchronić nas przed tak przykrą dolegliwością, jaką jest ich zapalenie. Jest to typowo stomatologiczna przypadłość, która może poskutkować nawet przedwczesną utratą zębów. Jak zatem zadbać o dziąsła, aby utrzymać je w dobrej kondycji?

Jak rozpoznać zapalenie dziąseł?

Zapalenie dziąseł można rozpoznać samemu, gdyż daje niezwykle charakterystyczne objawy. Niemniej jednak każdy z symptomów powinien skłonić nas do jak najszybszej wizyty u stomatologa, który pomoże stan zapalny opanować i przywrócić równowagę jamy ustnej. Tak więc, jak rozpoznać zapalenie dziąseł? Otóż daje ono następujące objawy:

 • krwawienie dziąseł – to zazwyczaj objaw występujący na początku, najczęściej podczas szczotkowania zębów;
 • wyraźne zaczerwienie dziąseł;
 • bolesność i wrażliwość dziąseł przy każdym dotyku oraz przy szczotkowaniu;
 • widoczny obrzęk dziąseł;
 • trudności pojawiające się podczas gryzienia pokarmów;
 • występowanie ropnych pęcherzy na dziąsłach zaawansowanym stadium zapalenia;
 • pojawienie się nieprzyjemnego zapachu z ust;
 • w bardzo zaawansowanym stadium zapalenia przyzębia może pojawić się ruchomość zębów prowadząca nawet do ich wypadania.

Warto w tym momencie zaznaczyć, że jedną z najczęstszych przyczyn zapalenia dziąseł jest kamień nazębny, który z kolei odpowiada za nieprzyjemny zapach z ust, a także nieprzyjemny posmak. Niestety kamień często jest dla samego pacjenta niewidoczny, gdyż lokalizuje się w okolicach dolnych, siecznych zębów, a także po stronie policzkowej. Powstaje z niedokładnie usuniętej płytki nazębnej, która pod wpływem składników mineralnych w ślinie ulega mineralizacji. Kamień nazębny to miejsce bytowania licznych bakterii, które odpowiadają za zapalenie przyzębia oraz powodują recesję dziąseł (jest to też efekt mechanicznego ucisku kamienia na dziąsła). Warto też wspomnieć, że kamień nazębny nie tylko negatywnie oddziałuje na nasze zęby i dziąsła. Niektóre gatunki bakterii, które szybko kolonizują kamień nazębny mogą przedostać się nawet do naszego krwioobiegu, co zwiększa ryzyko wystąpienia innych chorób ogólnoustrojowych – cukrzycy, chorób sercowo-naczyniowych oraz chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera.

Jakie są przyczyny zapalenia dziąseł?

Warto wiedzieć, jakie czynniki sprzyjają pojawieniu się zapalenia dziąseł. Otóż najczęściej wymienia się nieprawidłową higienę jamy ustnej. Niemniej jednak czynnikiem, który może powodować tę dolegliwość jest również niewłaściwa dieta, w której brak jest witamin i składników mineralnych, przyczyniających się do zachowania zdrowia jamy ustnej.

Nawet przyjmowanie niektórych leków, może spowodować zapalenie dziąseł. Kolejnym czynnikiem może być również zbytnie przesuszenie śluzówki lub nawet urazy mechaniczne spowodowane na przykład złym dobraniem aparatu ortodontycznego. Zapalenie dziąseł pojawia się również:

 • przy cukrzycy, bulimii czy anoreksji;
 • przy nałogowym paleniu papierosów;
 • przy uzależnieniu od alkoholu;
 • przy zmianach hormonalnych w organizmie.

Jak dbać o prawidłową higienę jamy ustnej?

Najlepszym sposobem zapobiegania zapaleniu dziąseł jest dbałość o higienę jamy ustnej. Niestety samo szczotkowanie zębów nie jest wystarczające. Niezwykle istotne staje się również czyszczenie przestrzeni pomiędzy zębami, przy pomocy odpowiednich akcesoriów stomatologicznych jak np. nici dentystyczne, a także płukanie jamy ustnej płynem do płukania ust.

Warto też wspomnieć, że w lepszym dbaniu o higienę jamy ustnej mogą nam pomóc urządzenia elektryczne, takie jak szczoteczki soniczne, które bardzo dokładnie i precyzyjnie usuwają płytkę bakteryjną, lepiej docierają do trudno dostępnych miejsc oraz masują dziąsła. Są przy tym delikatne i bezpieczne dla dziąseł i szkliwa zębów. Doskonale sprawdzą się u osób, które nie mają wprawy w posługiwaniu się szczoteczką manualną lub mają tendencję do zbyt krótkiego szczotkowania zębów.

Koniecznie trzeba również podkreślić, jak ważne stają się regularne wizyty u stomatologa, który w razie potrzeby może zalecić usunięcie nagromadzonego kamienia nazębnego. Warto również odpowiednio zadbać o higienę języka, który również powinien być wyszczotkowany.

Irygatory do zębów – skuteczna ochrona przed zapaleniem dziąseł

Idealnym rozwiązaniem, które pomoże w profilaktyce zapalenia dziąseł jest irygator do zębów. To urządzenie dedykowane higienie jamy ustnej, które ułatwia jej płukanie, a także czyszczenie.

Irygator wytwarza strumień wody pod ciśnieniem, który jest w stanie usunąć płytkę nazębną, a także bakterie z przestrzeni międzyzębowych i wzdłuż linii dziąseł. Co więcej, irygator dokładnie oczyszcza również miejsca położone głębiej – poniżej linii dziąseł. Do tych miejsc nie dotrzemy nicią dentystyczną, ani szczoteczką międzyzębową. Irygator dentystyczny polecany jest wszystkim osobom, które chcą zachować odpowiednią higienę jamy ustnej. Szczególnie skorzystają z niego osoby, które mają problemy z dziąsłami, zmagają się z chorobami przyzębia oraz osoby noszące stałe aparaty ortodontyczne lub posiadające ciasno stłoczone uzębienie. Używanie irygatora daje nam wiele korzyści. Wśród najważniejszych możemy wymienić:

 • wzmocnioną ochronę przed próchnicą, szczególnie w przestrzeniach międzyzębowych;
 • poprawę ogólnej kondycji dziąseł i lepsze zapobieganie stanom zapalnym krwawieniom;
 • poprawa efektów leczenia w przypadku chorób przyzębia;
 • wzmocnioną ochronę przed gromadzeniem się kamienia nazębnego;
 • pomoc w utrzymaniu świeżego oddechu.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *