Zalety diety bezglutenowej

Dieta bezglutenowa jest jedną z bardziej wymagających i trudnych diet ze względu na liczne wykluczenia, jednak stosowna przez dłuższy czas przynosi wspaniałe efekty. Bez względu na to czy mamy nietolerancję glutenu czy celiakie w obu przypadkach konieczna jest zmiana żywienia.

Gdzie szukać produktów bezglutenowych?

Produkty bezglutenowe można znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością, ale obecnie praktycznie w każdym markecie jest dział ze zdrową i bezglutenową żywnością. Nadwrażliwość na gluten objawia się wieloma nieprzyjemnymi i uciążliwymi dolegliwościami takimi jak zaparcia, bóle głowy i brzucha, nudności, uczucie ciężkości i pełności, nadwaga, zatrzymywanie wody w organizmie i inne. Stojąc przed sklepową półką chcąc wybrać produkt bez glutenu koniecznie należy zwrócić uwagę na to czy na opakowaniu widnieje symbol przekreślonego kłosa, oznacz to, że produkt jest w pełni bezpieczny dla osób z nietolerancją glutenu.

Dieta bezglutenowa – dla kogo?

Dietę bezglutenową zazwyczaj rozpoczynają osoby które przez jakiś czas borykały się z wyżej wymienionymi objawami (zaparcia, bóle głowy i brzucha, nudności, uczucie ciężkości i pełności, nadwaga), niektóre też konsultują od razu swoje samopoczucie z lekarzem, który wykonuje odpowiednie badania mające na celu ustalenie przyczyny samopoczucia. Gluten niestety “zapycha” jelita i dla osób chorych na celiakię jest niebezpieczny.

Zalety diety bezglutenowej

Dieta bezglutenowa posiada wiele zalet. Pierwszą z nich jest zmniejszona ilość węglowodanów w pożywieniu gdyż zazwyczaj osoby niejedzące produktów zawierających gluten – wyroby cukiernicze i piekarnicze wybierają te zrobione z mąki ryżowej, gryczanej czy z amarantusa. Wszystkie tego typu mąki są nisko kaloryczne, nie powodują nagłego wyrzutu insuliny we krwi co skutkuje lepszym ogólnym samopoczuciem w ciągu dnia. Kolejną zaletą jest prawidłowe i wypróżnianie bez zaprać na przemian z biegunkami. Następuje obniżenie masy ciała oraz utrata zatrzymanej wody, czyli uczucia ciągłego spuchnięcia. Produkty zawierające gluten u osób chorych powodują nasilenie objawów związanych np. z chorobą Hashimoto, dlatego rezygnacja z glutenu skutkuje wyciszeniem objawów i lepszym samopoczuciem chorego.

Na diecie bezglutenowej człowiek spożywa dużo warzyw i owoców, które zawierając potrzebne witaminy, minerały, błonnik pokarmowy i zdrowe cukry pozytywnie wpływają nie tylko na posiadane choroby, ale na ogólne samopoczucie i kondycję. Produkty zawierające gluten mają wiele zamienników bezglutenowych, dlatego przejście na stałe lub spróbowanie takiej diety nie będzie stanowiło wyzwania. Bez problemu możemy kupić gotowe pieczywo bez glutenu lub same składniki i przygotować je samodzielnie. Zależy, jak dobrze radzimy sobie w kuchni.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *