Z widokiem na zdrowie, czyli niezwykłe właściwości luteiny i zeaksantyny

Istnieje wiele składników odżywczych, których nasze oczy potrzebują do optymalnego działania. Jednymi z nich są: luteina i zeaksantyna, naturalnie występujące w wielu owocach i warzywach, szczególnie tych o ciemnozielonym, pomarańczowym lub żółtym zabarwieniu. Składniki te często stosuje się w leczeniu oraz zapobieganiu chorobom związanym ze wzrokiem.

Czym różni się luteina od… luteiny?

Słowo „luteina” w języku polskim może określać dwie zupełnie odmienne substancje. Jedną z nich jest żeński hormon progesteron, który wykorzystuje się do podtrzymywania ciąży, leczenia zaburzeń miesiączkowania, regulowania procesu jajeczkowania i innych schorzeń. Z kolei luteina stosowana do leczenia oczu jest żółtym barwnikiem ksantofilowym z grupy karotenoidów, występującym w wielu produktach roślinnych.

W oku i szpinaku

W naturze luteina i zeaksantyna pochłaniają nadmiar energii świetlnej, aby zapobiec uszkodzeniom roślin w wyniku padania na nie zbyt dużej ilości światła słonecznego, zwłaszcza wysokoenergetycznych promieni słońca, zwanych światłem niebieskim. Oprócz tego, że składniki te występują w wielu zielonych roślinach liściastych oraz w kolorowych owocach i warzywach (gotowany szpinak jest jednym z ich najlepszych naturalnych źródeł), luteina i zeaksantyna znajdują się także w dużych stężeniach w plamce oka ludzkiego, nadając jej wyjątkowy kolor. Naukowcy odkryli również trzeci karotenoid w plamce żółtej. Pigment ten, nazywany mezo-zeaksantyną, nie jest częścią żywności, ale pojawia się w siatkówce po spożyciu właśnie luteiny.

Jak działa luteina i zeaksantyna?

Luteina i zeaksantyna pełnią bardzo ważne funkcje w organizmie. Wraz z innymi naturalnymi przeciwutleniaczami, w tym witaminą C, beta-karotenem czy witaminą E, chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które są niestabilnymi cząsteczkami, niszczącymi komórki i rozwijającymi wiele chorób. Uważa się, że luteina, zeaksantyna i mezo-zeaksantyna w plamce żółtej blokują niebieskie światło przed docieraniem do podstawowych struktur siatkówki, zmniejszając w ten sposób ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej. Oprócz niesienia wielu korzyści dla oka i wzroku, luteina może niwelować gromadzenie się złogów tłuszczu w tętnicach i chronić przed miażdżycą – chorobą, która prowadzi do większości zawałów serca.

W celu osiągnięcia najlepszych możliwych efektów kuracji z wykorzystaniem luteiny czy zeaksantyny, warto sięgać po suplementy diety, które je zawierają. To zwykle bardzo proste w dozowaniu krople, przyczyniające się do utrzymania prawidłowego widzenia. Można je znaleźć m.in. w sklepie Aura Herbals, gdzie suplement został dodatkowo uzupełniony o witaminę A oraz kwasy Omega-3.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *