Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o plastrach rozgrzewających

Większość dolegliwości bólowych uniemożliwia nam codzienne funkcjonowanie i przyczynia się do pogorszenia ogólnego samopoczucia. Współczesna medycyna zajmuje się nie tylko leczeniem farmakologicznym, które niestety obciąża nasz układ pokarmowy, lecz także proponuje nam inne formy pomagające w walce z bólem. Prym wśród nich wiodą plastry rozgrzewające, które uwalniają leczniczą substancję nawet do kilkunastu godzin.

Plastry rozgrzewające – charakterystyka

Plastry rozgrzewające to termiczne opatrunki, które naklejamy na obolały obszar naszego ciała. Tę formę uśmierzania bólu łączymy z ciepłolecznictwem. Niemal od razu po przyłożeniu plastra do bolącego miejsca, zaczyna on się rozgrzewać, a następnie ograniczać lub całkowicie eliminować ból. W ofercie aptek dostępne są także plastry przeciwbólowe, które nie tylko redukują ból, ale także zmniejszają stan zapalny wokół problematycznej powierzchni i przyjemnie pachną. Nic więc dziwnego, że plastry rozgrzewające są zdrowszą alternatywą dla innych środków farmakologicznych, które niestety obciążają narządy naszego układu pokarmowego.

W składzie plastrów znajdziemy takie substancje jak: sproszkowane żelazo, węgiel drzewny, wyciąg z kasztana czy salicylan sodu. Ostatnio popularne stały się także hydrożelowe plastry na ból pleców, ale na rynku dostępne są także produkty pozbawione substancji czynnej, skierowane do alergików. Wśród plastrów przeciwbólowych wyróżniamy:

  • plastry suche – zarówno w wyglądzie, jak i strukturze przypominają popularne plastry opatrunkowe. Najczęściej są produkowane kolorze białym lub cielistym. Możemy je założyć nawet pod bardzo cienką warstwę ubrań, ponieważ są praktycznie niewidoczne. Podczas noszenia trzymają się w miejscu i nie przesuwają. Niestety mają jeden minus – w momencie ściągania musimy wykonać szybki i zdecydowany ruch, który u części osób może powodować dyskomfort,
  • hydrożelowe – te miękkie i przewiewne produkty gwarantują naszej skórze oddychanie. Przyklejanie i odklejanie nie stanowi żadnych problemów – jest szybkie i łatwe. Te modele są nieco grubsze. Ich działanie polega na uwalnianiu substancji czynnych – początkowo dając nam uczucie chłodu. Dopiero po chwili uwalniane są ich właściwości rozgrzewające.

Reakcja organizmu na plastry rozgrzewające

Co dzieje się w naszym organizmie po przyklejeniu rozgrzewającego plastra? Na samym początku uaktywniają się lokalne i termoregulacyjne mechanizmy obronne, które zapobiegają gromadzeniu się energii cieplnej w jednym miejscu. Naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, a dostawa tlenu i substancji energetycznych z krwi do tkanek sukcesywnie się zwiększa. I tak właśnie powstaje działanie przeciwbólowe.

Musimy jednak pamiętać o tym, aby nie lekceważyć tej metody. Powinniśmy stosować przede wszystkim sprawdzone produkty (o kontrolowanej temperaturze). Dlaczego? Ponieważ zastosowanie plastra o bodźcu cieplnym, który przekracza tolerancję tkanek może doprowadzić do poparzenia.

Przeciwwskazania do stosowania

Plastry przeciwzapalne nie powinny być stosowane na podrażnioną i uszkodzoną skórę, a także na obszarach wylewów podskórnych lub na opuchliznę. Niestety wydzielane ciepło może spotęgować ostry stan zapalny stawów, a także nasilić dolegliwości bólowe. Z uwagi na reakcje naczynioruchowe inicjowane przez plaster nie powinniśmy stosować go zarówno w przypadku ciężkich dysfunkcji krążenia, jak i schorzeń związanych z zaburzeniami czucia.

Za co kochamy plastry?

Wyjątkową zaletą tego typu produktów leczniczych jest ich prosta i przede wszystkim higieniczna aplikacja, która nie różni się niczym od przyklejenia zwykłego plastra opatrunkowego – po oderwaniu tzw. folii zabezpieczającej naklejamy go w miejscu odczuwanego bólu. Pamiętajmy, że skóra w tym miejscu powinna być przede wszystkim czysta i sucha, ponieważ tłusta lub mokra nie zapewni nam wymaganej przyczepności. W przeciwieństwie np. do maści rozgrzewających plastry nie wydzielają aż tak intensywnego zapachu i nie brudzą.

Rozgrzewanie zarówno mięśni, jak i stawów jest nam znane już od dawna. Ma ono na celu nie tylko łagodzenie dolegliwości bólowych, ale w wielu przypadkach także przygotowanie mięśni do wysiłku fizycznego. Z czasem miejsce tradycyjnych metod zajęły dostępne bez recepty i proste w użyciu plastry rozgrzewające.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *