Work life balance. Jak pogodzić pracę z czasem wolnym?

Znajomi mówią, że jesteś pracowity jak mrówka, lecz ty czujesz, że niewiele z tego masz? Zauważasz, że praca wpływa negatywnie na twoje samopoczucie, a nawet zdrowie? To znak, że czas popracować nad work life balance. Dowiedz się, co to za koncepcja i jak może poprawić jakość twojego życia.

Work life balance – czym jest?

Work life balance to idea, która zrodziła się na przełomie lat 70. i 80. w Wielkiej Brytanii. Brytyjscy pracownicy dużych firm zauważyli, że nadgodziny i praca ponad miarę nie przyczyniają się do ich większej efektywności. Wprost przeciwnie – rzutują negatywnie na ich relacje rodzinne, zdrowie, samopoczucie psychiczne. To właśnie wtedy społeczeństwo uznało, że rozdzielenie pracy i czasu wolnego jest niezwykle ważne.

Work life balance to nic innego, jak idealna równowaga pomiędzy obowiązkami zawodowymi a „całą resztą”. To stan, w którym praca, życie prywatne, hobby i relaks są na odpowiednich poziomach. Być może odniesiesz wrażenie, że work life balance to banał – w końcu dziś każdy wie, że po pracy należy odpocząć. Czy jednak jesteś pewien, że potrafisz robić to we właściwy sposób?

Work life balance i funkcje czasu wolnego

Jakie korzyści odniesiesz, wcielając w życie zasadę work life balance? Oto niektóre z powodów, dla których warto przeprowadzić w swoim dzienny harmonogramie małą rewolucję.

Work life balace zwiększa produktywność

Obecnie liczne badania potwierdzają, że wydłużony czas pracy nie wpływa korzystnie na produktywność pracownika. Przeciwnie – wiele firm testuje 6-godzinny system pracy, zauważając, że znacznie lepiej wpływa on na wyniki. Wypoczęty, zrelaksowany pracownik jest w stanie wykonać więcej zadań w krótkim czasie.

Niestety, Polacy plasują się w czołówce najbardziej zapracowanych narodów świata. Według statystyk Polak pracuje średnio przez 1928 godzin w roku. Dla porównania przeciętny Niemiec pracuje przez 1363 godziny w ciągu roku.

Czas wolny pozwala docenić pracę

Pracując ponad miarę, prędzej czy później będziesz tęsknił do własnego mieszkania, czasu z przyjaciółmi i rodziną. Biuro będzie kojarzyło ci się z najgorszymi katuszami. Jednak jeśli uda ci się osiągnąć balans pomiędzy pracą a domem, w swoich obowiązkach zawodowych zaczniesz zauważać więcej pozytywów. Work life balance ułatwia czerpanie radości z pracy. A to przecież bardzo ważne!

Work life balance równa się zdrowiu

To proste – osiągnięcie work life balance zmniejsza poziom stresu, który odpowiada za szereg różnych chorób cywilizacyjnych. Osoby, które potrafią godzić pracę z życiem prywatnym, są mniej zdenerwowane i rzadziej zapadają na „choroby zawodowe”, takie jak depresja czy nerwica. Odpowiedni balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym minimalizuje również skłonność do popadania w nałogi.

Szansa na ciekawe hobby

Gdy uda ci się znaleźć czas dla siebie, możesz przeznaczyć go na to, co lubisz najbardziej. Sport, malarstwo, gra na instrumencie – wszystko jedno. Hobby czyni cię człowiekiem szczęśliwszym, ale też ciekawszym – nie tylko dla przyjaciół, ale dla twojego pracodawcy.

Work life balance w praktyce

Na całe szczęście idea work life balance w Polsce staje się coraz bardziej popularna. Firmy dają pracownikom coraz większe możliwości relaksu w godzinach pracy, ale też samodoskonalenia poza nią. Do najczęściej spotykanych działań firm związanych z work life balance można zaliczyć:

  • zapewnienie możliwości pracy zdalnej,
  • elastyczne godziny pracy,
  • imprezy integracyjne,
  • zapewnienie cateringu,
  • dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej,
  • benefity promujące aktywność fizyczną.

Pomoc ze strony pracodawcy to jedno; trzeba jeszcze wiedzieć, jak rozsądnie z niej korzystać. Pamiętaj, że work life balance to nie korzystanie z okazji do tego, by poleniuchować, zamiast wykonywać swoje obowiązki.

Jak zadbać o work life balance? 10 zasad

Większość sukcesu w dążeniu do work life banalce należy do ciebie samego. Jeśli masz to szczęście, że twój pracodawca wychodzi naprzeciw idei godzenia pracy z czasem wolnym, czas podjąć działania, które pozwolą ci cieszyć się codziennym życiem jeszcze bardziej.

Szanuj swój czas

Ważnym elementem work life balance jest dobre wykorzystywanie czasu. Odpoczynkiem od obowiązków nie powinieneś nazywać przeglądania śmiesznych obrazków w sieci w godzinach pracy. Jeśli pracujesz, przyłóż się do swoich obowiązków, by na czas zrealizować wszystkie projekty – dzięki temu zyskasz więcej czasu wolnego dla siebie. Nie zostawiaj „niedomkniętych” spraw, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Wypróbuj ciekawe formy spędzania czasu

Urozmaicaj codzienność i próbuj nowych rzeczy. Wędkarstwo, jazda na rowerze czy taniec mogą stać się twoimi życiowymi pasjami. Jak znaleźć hobby, gdy do tej pory w ogóle o nim nie myślałeś? Zainspiruj się stronami internetowymi poświęconymi formom spędzania czasu – na Poza-Domem.pl znajdziesz masę inspiracji. Kto wie, być możne znajdziesz tam swojego „konika”?

Pozwól sobie na błędy

Nikt nie jest zadowolony, gdy się zdarzają, jednak pamiętaj, że można się z nich uczyć. Gdy w pracy zrobisz coś nie do końca tak, jak należy, nie katuj się przykrymi myślami przez resztę dnia. Wyciągnij z tego lekcję.

Walcz z rutyną

Aby praca nie stała się przykrym obowiązkiem, staraj się, by codziennie wyglądała odrobinę inaczej. Zmiany nie muszą być duże; jeśli możesz, od czasu do czasu zabierz laptopa i przesiądź się w inne miejsce lub pozwól sobie na pracę zdalną w otoczeniu natury. Gdy poczujesz, że częste spotkania biznesowe cię męczą, zrób od nich kilka dni przerwy.

W czasie wolnym uprawiaj sport

Sport to najprostszy sposób na wzmożenie produkcji endorfin – hormonów szczęścia. Dzięki aktywności fizycznej zadbasz o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Już po krótkim wysiłku pozbędziesz się stresu i będziesz gotowy do nowych zawodowych wyzwań.

Dbaj o kontakty towarzyskie

Nie zaniedbuj rodziny ani przyjaciół. Podtrzymywanie relacji jest niezwykle ważne dla twojego samopoczucia. Staraj się znajdować czas wolny dla najbliższych nie tylko w weekend, ale i w tygodniu.

Pamiętaj o urlopie

Jeśli liczba uzbieranych dni urlopowych jest już tak wysoka, że pracodawca przypomina ci o ich wykorzystaniu, najwyższy czas odsapnąć. Choć raz w roku znajdź moment na 2-tygodnowy urlop. Jeśli to tylko możliwe, zapomnij na ten czas o pracy – zrezygnuj z kontaktu ze współpracownikami i przełożonym.

Ogranicz komputer i smartfona po pracy

W ciągu dnia są twoimi wiernymi pomocnikami, jednak po powrocie do domu warto o nich zapomnieć. Wyłącz dźwięk w telefonie i poświęć czas na zajęcia, które naprawdę cię odprężą.

Dbaj o swoje zdrowie

Firmy nie bez powodu coraz częściej proponują swoim pracownikom dostęp do darmowej, prywatnej opieki zdrowotnej. Nie zapominaj o regularnych badaniach i reagowaniu w porę, gdy pojawi się problem.

Dbaj o relacje w pracy

Poczucie, że wraz z kolegami z pracy walczysz o wspólny cel, potrafi dodać skrzydeł. Bierz udział w imprezach integracyjnych i dbaj o pozytywne kontakty ze współpracownikami. Wówczas praca okaże się znacznie przyjemniejsza.

Żyjąc zgodnie z ideą work life balance, będziesz czerpać więcej radości z codziennego życia, a także poczujesz, że spełniasz się zawodowo. Postaraj się znaleźć swój złoty środek – to nie takie trudne, jak myślisz.

Autorka: Joanna Stanuch

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *