Walka z otyłością, a wsparcie psychologiczne. Co warto wiedzieć?

Otyłość to choroba, która dotyka nawet 20 proc. światowej populacji. Nie jest to jedynie problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Nadmierna masa ciała prowadzi do wielu poważnych schorzeń, takich jak cukrzyca, choroby serca, nadciśnienie, a nawet niektóre rodzaje nowotworów. Walka z otyłością to niełatwe zadanie, wymagające zmiany nawyków żywieniowych i zwiększenia aktywności fizycznej, w czym skutecznie pomagają specjaliści. Jednym z nich jest psycholog, który może pomóc zrozumieć i przepracować emocjonalne aspekty otyłości.

Pomoc psychologiczna w walce z otyłością: co warto wiedzieć?

Proces leczenia otyłości jest długotrwały i wymagający dla pacjenta. Zdecydowanie nie jest to choroba, którą można pokonać w miesiąc. Dotyka ona nie tylko ciała, ale również umysłu, a u jej podstaw często leżą negatywne przekonania dotyczące jedzenia czy postrzegania własnego ciała.

Dlatego, że otyłość często ma podłoże psychologiczne, każdy plan leczenia otyłości powinien adresować również ten problem. Wiele osób sięga po jedzenie w sytuacjach stresowych, smutku, nudy, czy samotności. Jedzenie staje się sposobem na radzenie sobie z trudnymi emocjami, a nadmierna masa ciała dodatkowo pogłębia problemy emocjonalne.

Psycholog pomaga zrozumieć, jakie mechanizmy psychologiczne stoją za otyłością, jakie emocje i przekonania utrudniają zmianę nawyków, oraz jak radzić sobie z trudnościami pojawiającymi się w trakcie odchudzania. W procesie terapeutycznym pacjent dowiaduje się, jak dotychczasowe destrukcyjne przekonania zmienić w budujące, które pozwolą na dokonanie przełomu w leczeniu.

Wsparcie psychologiczne dla wielu pacjentów jest niejednokrotnie równie istotne, jak wsparcie w zakresie diety czy prawidłowego rozplanowania treningów. Bez odpowiedniego nastawienia i wytrwałości psychologicznej, podjęcie próby redukcji masy ciała jest zazwyczaj niemożliwe, a nawet ostateczne metody leczenia otyłości, jak operacje zmniejszania żołądka czy endoskopia, nie odnoszą spodziewanych rezultatów.

Jak psycholog może pomóc w walce z otyłością?

Psycholog może pomóc w walce z otyłością na wiele sposobów. Przede wszystkim, pomaga zrozumieć przyczyny otyłości, zarówno te biologiczne, jak i psychologiczne.

Uczy rozpoznawać emocje i potrzeby, które skłaniają do sięgania po jedzenie. Jego zadaniem jest także umożliwienie otwarcia dla pacjenta drzwi, za którymi będzie on w stanie sobie radzić z różnorodnymi problemami w inny sposób, niż poprzez jedzenie.

Psychologiczne leczenie otyłości pomaga zmienić negatywne przekonania na temat siebie i swojego ciała, które często utrudniają odchudzanie. Psycholog wspiera także w trakcie całego procesu odchudzania, pomagając radzić sobie z trudnościami, motywując do dalszej pracy oraz ucząc, jak utrzymać osiągnięte efekty.

Gdzie szukać pomocy psychologa?

Jeśli zmagasz się z otyłością i czujesz, że potrzebujesz wsparcia psychologa, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Psychologa można znaleźć w poradniach zdrowia psychicznego, prywatnych gabinetach, a także w niektórych poradniach leczenia otyłości. Warto wybrać psychologa, który ma doświadczenie w pracy z osobami zmagającymi się z otyłością i który będzie potrafił stworzyć atmosferę zaufania i zrozumienia. Pamiętaj, że walka z otyłością to nie tylko walka o zdrowie fizyczne, ale także o dobre samopoczucie psychiczne.

Proces leczenia otyłości może być aktualnie prowadzony również online, w specjalistycznych miejscach oferujących kompleksowe wsparcie profesjonalistów. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie dla osób, które np. mieszkają w niewielkich miejscowościach i nie mają dostępu na miejscu do dużego wyboru specjalistów.

Warto podjąć walkę o lepsze samopoczucie i zdrowie. Otyłość zwiększa ryzyko występowania chorób serca, różnorodnych zaburzeń hormonalnych, zwiększa możliwość chorób układu kostnego i szkieletowego. Zazwyczaj również skraca spodziewaną długość życia i odbiera radość z codziennych aktywności. Psychologiczne wsparcie oraz kompleksowy plan redukcji masy ciała to sprawdzone i efektywne metody leczenia otyłości, polecane przez specjalistów.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *