W czasie wakacji powinniśmy myśleć jedynie o udanym wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie należy być przygotowanym na różne, trudne do przewidzenia sytuacje. Jedną z nich jest nagła choroba lub konieczność wykupienia leku na receptę, który przyjmujesz od dłuższego czasu. W jakich krajach można już zrealizować polską e-receptę?
Obecność w Unii Europejskiej ma wiele niekwestionowanych zalet. Obywatele państw członkowskich mogą swobodnie podróżować i pracować w krajach wspólnoty. Nie inaczej jest w przypadku e-recepty, którą można uzyskać w za pośrednictwem platformy medycznej Halomed – Lekarz i przychodnia online, a następnie zrealizować w innym państwie. 27 lipca 2022 roku Polska dołączyła do grona państw, w których możliwa będzie wymiana e-recept transgranicznych. Na czym polega ta usługa?
Gdzie można zrealizować e-receptę transgraniczną?
Lista krajów, w których Polacy mogą zrealizować e-receptę transgraniczną, wciąż się poszerza. Obecnie możesz skorzystać z tej usługi, jeżeli przebywasz na terenie:
- Chorwacji,
- Finlandii,
- Estonii,
- Łotwy,
- Czech,
- Grecji,
- Portugalii,
- Hiszpanii z wyłączeniem niektórych regionów.
E-recepta transgraniczna to wygodne rozwiązanie dla Polaków, którzy często podróżują lub mieszkają i pracują w dwóch różnych krajach. Aby móc z niej korzystać, trzeba na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, czyli IKP wyrazić zgodę na jej realizację za granicą. E-recepty są widoczne po zalogowaniu na IKP lub w aplikacji mojeIKP. Ten elektroniczny dokument staje się e-receptą transgraniczną dopiero wtedy, gdy wykupisz lek, będąc w innym kraju.
Celem tej procedury jest umożliwienie pacjentom wykupienia leku w każdym kraju unijnym, a także w krajach EFTA. Dlatego system e-recept transgranicznych będzie stopniowo obejmował coraz więcej państw.
Jak zrealizować e-receptę transgraniczną?
Wprowadzenie e-recept transgranicznych to duże udogodnienie dla pacjentów, którzy chorują na choroby przewlekłe i nie mogą sobie pozwolić na żadne przerwy w przyjmowaniu leków. Wykupienie e-recepty transgranicznej jest bardzo proste. Zanim udasz się do apteki, sprawdź, czy kraj lub region, w którym przebywasz, umożliwia realizację e-recept transgranicznych. Na tym etapie warto też upewnić się, czy apteka akceptuje receptę elektroniczną, czy też będzie Ci potrzebna wersja papierowa.
Kolejnym krokiem jest wyrażenie zgody na realizację e-recepty za granicą w IKP i poinformowanie farmaceuty, że chcesz wykupić lek, który został Ci przepisany w Polsce w ramach procedury e-recepty transgranicznej. Do uzyskania leku konieczne będzie również pokazanie dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Należy się także zapoznać z informacją o przetwarzaniu danych osobowych.
W niektórych krajach te same leki występują pod inną nazwą. Jeśli masz taką możliwość, warto sprawdzić sobie wcześniej, czy w danym kraju będziesz mógł wykupić potrzebny Ci lek. Korzystanie z e-recepty transgranicznej jest proste i wygodne. Ten dokument stanowi duże ułatwienie w dostępie do świadczeń medycznych, dzięki czemu zwiększa bezpieczeństwo Polaków przebywających za granicą.
—
Bibliografia:
- Centrum e-Zdrowia – Polska ma zgodę na uruchomienia e-recepty transgranicznej (https://www.cez.gov.pl/pl/page/o-nas/aktualnosci/polska-ma-zgode-na-uruchomienia-e-recepty-transgranicznej).
- Ewa Borek, Jarosław Greser, Agnieszka Kilijanek-Cieślik, Teresa Perendyk, Artur Pruszko, Anna Sitek, Kinga Wojtaszczyk – E-zdrowie. Czego oczekują pacjenci? (https://mypacjenci.org/wp-content/uploads/2018/08/E_Zdrowie_Raport.pdf)