W jakich krajach zrealizujesz polską e-receptę?

W czasie wakacji powinniśmy myśleć jedynie o udanym wypoczynku. Nie oznacza to jednak, że nie należy być przygotowanym na różne, trudne do przewidzenia sytuacje. Jedną z nich jest nagła choroba lub konieczność wykupienia leku na receptę, który przyjmujesz od dłuższego czasu. W jakich krajach można już zrealizować polską e-receptę?

Obecność w Unii Europejskiej ma wiele niekwestionowanych zalet. Obywatele państw członkowskich mogą swobodnie podróżować i pracować w krajach wspólnoty. Nie inaczej jest w przypadku e-recepty, którą można uzyskać w za pośrednictwem platformy medycznej Halomed – Lekarz i przychodnia online, a następnie zrealizować w innym państwie. 27 lipca 2022 roku Polska dołączyła do grona państw, w których możliwa będzie wymiana e-recept transgranicznych. Na czym polega ta usługa?

Gdzie można zrealizować e-receptę transgraniczną?

Lista krajów, w których Polacy mogą zrealizować e-receptę transgraniczną, wciąż się poszerza. Obecnie możesz skorzystać z tej usługi, jeżeli przebywasz na terenie:

  • Chorwacji,
  • Finlandii,
  • Estonii,
  • Łotwy,
  • Czech,
  • Grecji,
  • Portugalii,
  • Hiszpanii z wyłączeniem niektórych regionów.

E-recepta transgraniczna to wygodne rozwiązanie dla Polaków, którzy często podróżują lub mieszkają i pracują w dwóch różnych krajach. Aby móc z niej korzystać, trzeba na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, czyli IKP wyrazić zgodę na jej realizację za granicą. E-recepty są widoczne po zalogowaniu na IKP lub w aplikacji mojeIKP. Ten elektroniczny dokument staje się e-receptą transgraniczną dopiero wtedy, gdy wykupisz lek, będąc w innym kraju.

Celem tej procedury jest umożliwienie pacjentom wykupienia leku w każdym kraju unijnym, a także w krajach EFTA. Dlatego system e-recept transgranicznych będzie stopniowo obejmował coraz więcej państw.

Jak zrealizować e-receptę transgraniczną?

Wprowadzenie e-recept transgranicznych to duże udogodnienie dla pacjentów, którzy chorują na choroby przewlekłe i nie mogą sobie pozwolić na żadne przerwy w przyjmowaniu leków. Wykupienie e-recepty transgranicznej jest bardzo proste. Zanim udasz się do apteki, sprawdź, czy kraj lub region, w którym przebywasz, umożliwia realizację e-recept transgranicznych. Na tym etapie warto też upewnić się, czy apteka akceptuje receptę elektroniczną, czy też będzie Ci potrzebna wersja papierowa.

Kolejnym krokiem jest wyrażenie zgody na realizację e-recepty za granicą w IKP i poinformowanie farmaceuty, że chcesz wykupić lek, który został Ci przepisany w Polsce w ramach procedury e-recepty transgranicznej. Do uzyskania leku konieczne będzie również pokazanie dokumentu tożsamości ze zdjęciem. Należy się także zapoznać z informacją o przetwarzaniu danych osobowych.

W niektórych krajach te same leki występują pod inną nazwą. Jeśli masz taką możliwość, warto sprawdzić sobie wcześniej, czy w danym kraju będziesz mógł wykupić potrzebny Ci lek. Korzystanie z e-recepty transgranicznej jest proste i wygodne. Ten dokument stanowi duże ułatwienie w dostępie do świadczeń medycznych, dzięki czemu zwiększa bezpieczeństwo Polaków przebywających za granicą.

Bibliografia:

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *