Trening metaboliczny – czym jest i jakie daje korzyści?

Trening metaboliczny jest często zalecany przez trenerów personalnych, głównie ze względu na poprawę wytrzymałości mięśniowej oraz kondycji i wydolności organizmu. Co ważne, można wykonywać go zarówno w domowym zaciszu, jak też na siłowni, pod okiem trenera. Zobacz, czym się charakteryzuje i jakie korzyści się z nim wiążą.

Czym charakteryzuje się trening metaboliczny?

Trening metaboliczny, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu podkręcenie metabolizmu i spalanie tkanki tłuszczowej. Polega na wykonywaniu serii maksymalnie intensywnych ćwiczeń, które wykorzystują wiele grup mięśni, wprowadzają organizm w tryb beztlenowy i prowadzą do długu tlenowego. Pomiędzy seriami stosuje się bardzo krótkie przerwy regeneracyjne. Aktywność sprzyja większemu spalaniu kalorii także na długo po wykonanych ćwiczeniach.

W przypadku jakich osób trening metaboliczny będzie odpowiedni?

Ten rodzaj wysiłku fizycznego jest przeznaczony dla osób, które są zapracowane i nie mogą pozwolić sobie na dłuższe niż półgodzinne treningi. Ta forma aktywności może również sprawdzić się w przypadku tych, którzy chcą przez jakiś czas odpocząć od klasycznych aerobowych ćwiczeń, takich jak bieganie czy jazda na rowerze. Bez wątpienia trening metaboliczny będzie odpowiednim dla tych, którym zależy na zwiększeniu wydolności organizmu. Redukcja tkanki tłuszczowej i wymodelowanie ciała to argumenty, które będą przemawiać do dużego grona osób rozważających włączenie do swojego życia aktywności fizycznej.

Czym należy się kierować, wykonując trening metaboliczny?

W przypadku treningu metabolicznego należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad. Pierwszą z nich jest odpowiednie skomponowanie zestawów. Powinny one dawać szansę osobie ćwiczącej na spalenie jak najwięcej kalorii. Drugą zasadą jest przemyślany dobór obciążenia – musi on zapewniać możliwość wykonania odpowiednio wielu powtórzeń. Nie wolno zapominać też o utrzymywaniu dużej intensywności ćwiczeń – tempo zdecydowanie ma tu kluczowe znaczenie.

Trening metaboliczny – jakie formy może przybierać?

Trening metaboliczny może przybierać różne formy aktywności fizycznej. W przestrzeni siłowni popularne jest wykorzystywanie do ćwiczeń sztangi, lin, hantli czy drążków. Zarówno w domu, jak i w klubie fitness można wykonywać podskoki z unoszeniem kolan, pajacyki, martwe ciągi czy też przysiady ze sztangą.

Jakie są zalety treningu metabolicznego?

Wśród największych zalet treningu metabolicznego wymienia się przede wszystkim zdecydowanie szybsze (w porównaniu do treningu aerobowego) spalanie tłuszczu. Ogromna przewaga wynika także z rozkręcenia metabolizmu, który na wyższych obrotach pracuje jeszcze przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt godzin. Organizm, nawet w fazie biernego wypoczynku na kanapie czy podczas snu, intensywnie spala nagromadzoną tkankę tłuszczową. Trening metaboliczny jest świetnym narzędziem do szybszego budowania masy mięśniowej, poprawy układu krążeniowego i wydolności płuc. W czasie treningu dochodzi również do wyrzutu endorfin, czyli hormonu szczęścia.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *