Trening cardio – na siłowni, na powietrzu, w domu

Trening cardio, zwany inaczej treningiem wytrzymałościowym lub tlenowym, to jeden z najbardziej uniwersalnych i najprostszych treningów. Służy poprawieniu wydolności i pracy układu krążeniowo-oddechowego, jest idealny dla osób z nadwagą, którym zależy na zrzuceniu zbędnych kilogramów. Poprawia samopoczucie i sylwetkę, zwiększa wytrzymałość mięśni i poprawia metabolizm. Trening wytrzymałościowy polega na wykonywaniu serii ćwiczeń o umiarkowanym natężeniu. W trakcie wykonywania tego rodzaju ćwiczeń nasze tętno wynosi około 60-70% tętna maksymalnego (220). Najprostszym sposobem na wyznaczenie poziomu tętna, przy którym trening będzie efektywny, to odjęcie od tętna maksymalnego wieku osoby ćwiczącej (Tmax -wiek). Oznacza to, że osoba mająca 35 lat powinna dążyć w trakcie treningu cardio do osiągnięcia tętna wysokości 185.

Cardio jest treningiem dla każdego

Każdy, komu upodobanie do zdrowego stylu życia nie jest obce, może czynnie trenować “cardio”. Przeszkodą nie jest wiek, płeć czy też kondycja fizyczna. Osoby, które powinny skonsultować tego typu aktywność z lekarzem to na przykład chorzy na choroby układu oddechowo-krążeniowego, co nie oznacza oczywiście, że choroba musi okazać się przeszkodą.

Z powodzeniem można wykonać taki trening bez użycia jakichkolwiek sprzętów. Nie trzeba więc inwestować w drogie przyrządy, warto zadbać jedynie o wygodne buty i odpowiedni strój sportowy. Najpopularniejsze i powszechnie uprawiane dyscypliny sportu stosowane jako trening wytrzymałościowy to jazda na rowerze, szybszy marsz, bieganie, nordic walking czy pływanie.

Trening na siłowni, czy w domu?

Jeśli jednak wszystko, o czym pisaliśmy wcześniej, wydaje Ci się monotonne, najprostszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z szerokiej oferty klubów fitness i siłowni, które zazwyczaj mają bogato wyposażone strefy cardio oraz oferują w grafiku wytrzymałościowe zajęcia grupowe. Nie każdy jednak odnajduje się w tego typu miejscach i znacznie swobodniej czuje się w zaciszu własnego domu. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby taką strefę zaaranżować we własnym mieszkaniu.

Najpopularniejsze sprzęty jakie można bez najmniejszego problemu zakupić w sklepach sportowych, służące do treningu tlenowego to:

– bieżnia elektryczna

– orbitrek (maszyna eliptyczna)

– rower stacjonarny

– rower spinningowy

– wioślarz

– stepper

– trenażer schody treningowe

Warto zwrócić uwagę, że branża zajmująca się sprzętem sportowym oferuje wiele profesjonalnych rozwiązań, by sprzęt mógł być efektywnie i wygodnie używany w domu. Planując zakup warto zwrócić uwagę na wymiary maszyny, możliwość szybkiego złożenia (tak by nie zajmowała za dużo miejsca i była łatwa w przechowywaniu) oraz funkcjonalność, kilka funkcji i programów zdecydowanie wystarczy. Cena może być również wyznacznikiem, droższe maszyny będą miały zdecydowanie większą wytrzymałość i będą z reguły przeznaczone do profesjonalnego użytku w miejscach, gdzie będą mocniej eksploatowane. Te z tańszej półki spokojnie wystarczą do domowego użytku. Najczęściej wybieranymi sprzętami do domowej siłowni zdecydowanie są orbitrek i rower stacjonarny. Z resztą, nie bez powodu. Są to maszyny, które idealnie się nadają na każdym stopniu zaawansowania, względnie bezpieczne w użytkowaniu i w przystępnych cenach.

Sprzęt cardio nie wykona za nas treningu!

Pamiętaj jednak, że przy treningu w domu, dużo ważniejsza niż wyposażenie sportowej strefy cardio, jest konsekwencja. Trening wytrzymałościowy przyniesie zadowalający efekt tylko jeśli będzie wykonywany konsekwentnie i regularnie. Przyda się więc odrobina silnej woli i samozaparcia. Dobrym rozwiązaniem może być znalezienie kompana (żony, męża, przyjaciółki, siostry), który okaże się treningowym towarzyszem, wsparciem i motywatorem w gorszych chwilach.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *