Trądzik różowaty – pielęgnacja cery dotkniętej trądzikiem

Ta choroba w początkowym stadium objawia się charakterystycznym zaczerwienieniem skóry w środkowej części twarzy i wyróżnia się tym, że występuje tylko u ludzi dorosłych. Jakie są objawy i jak pielęgnować skórę dotkniętą trądzikiem różowatym? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule!

Trądzik różowaty – co to za choroba?

Acne rosacea jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry, wykazującą tendencję do rozwoju. Trądzik różowaty dotyka osoby dorosłe, najczęściej po 40 roku życia. Kobiety zdecydowanie częściej borykają się z tą uciążliwą dermatozą, natomiast mężczyźni, którzy zachorują, zwykle mają poważniejsze objawy.

Objawy trądziku różowatego

Pierwsze objawy tej choroby to rumień w środkowej części twarzy. Wraz z rozwojem choroby zmiany na skórze zmieniają swój wygląd. Ze względu na fazy trądziku różowatego wyróżnia się następujące postacie choroby:

  • rumieniowo-teleangiektatyczna – objawia się zaczerwienieniem twarzy ze współwystępującymi popękanymi naczyniami krwionośnymi (tzw. teleangiektazjami),
  • grudkowo-krostkowa – zmiany skórne mają charakter wykwitów rumieniowo-krostkowych. Cechą charakterystyczną odróżniającą od trądziku pospolitego jest powstawanie krostek bez obecności zaskórników,
  • przerostowa – ta postać zazwyczaj występuje u mężczyzn. Objawia się pogrubieniem skóry (najczęściej obok nosa, uszu, brody i czoła) i powstawaniem nieestetycznych guzów, zwłóknień i przerostów,
  • postać oczna – współwystępuje najczęściej z przerostami skórnymi i powoduje zapalenie spojówek i powiek.

Przyczyny występowania

Przyczyny tej choroby są złożone i nie do końca poznane. Eksperci podejrzewają genetyczną predyspozycję (rodzinne występowanie schorzenia, specyficzna budowa naczyń krwionośnych i jasna karnacja).

Udział w powstawaniu trądziku różowatego biorą również:

  • czynniki środowiskowe,
  • hormony (wzmożona zachorowalność u kobiet to okres ciąży, menopauzy, czas owulacji lub menstruacji),
  • infekcje (zakażenie nużeńcem ludzkim Demodex folliculorum oraz litofilnym drożdżakiem Pityrosporum ovale),
  • niektóre pokarmy (alkohol, kawa, herbata, ostre przyprawy),
  • stres,
  • gwałtowne zmiany temperatur,
  • zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (np. niedokwasota i nieżyt żołądka),
  • niektóre leki.

Jak pielęgnować skórę dotkniętą trądzikiem różowatym?

Odpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej to uzupełnienie leczenia ogólnego i miejscowego. Takie połączenie spowolni rozwój choroby i poprawi wygląd skóry. Produkty kosmetyczne powinny być dostosowane do rodzaju cery, a także bogate w składniki odżywcze. Powinny cechować się również naturalnym i prostym składem.

Osoby borykające się z trądzikiem potrzebują nie tylko dogłębnego nawilżenia, ale również dokładnego oczyszczenia bez podrażnień i przesuszeń. Jednym z produktów, idealnie nadającym się do mycia skóry trądzikowej jest czarne mydło, które cechuje się w pełni naturalnym i wegańskim składem, a także delikatną, hipoalergiczną formułą. Szczegóły znajdziesz tutaj.

Istnieje też wiele domowych sposobów, które wspomagają leczenie cery trądzikowej. Co to za produkty?

Aloes

Żel z wnętrza liści rośliny aloesu działa zmiękczająco i nawilżająco. Może być skuteczny jako miejscowy środek na trądzik różowaty.

Jeśli hodujesz aloes na swoim parapecie, możesz samodzielnie pozyskać żel z tej rośliny. Wystarczy, że odetniesz zdrowy, dorodny liść, przetniesz go wzdłuż i z jego wnętrza pozyskasz miąższ. Możesz też skorzystać z gotowych preparatów dostępnych na rynku (przed zakupem koniecznie sprawdź skład).

Płatki owsiane

Okazuje się, że płatki owsiane są dobre nie tylko na śniadanie. Owies koi, łagodzi podrażnienia, tonizuje, nawilża i wzmacnia skórę.

Aby przygotować maseczkę owsianą, zmieszaj 5 łyżek płatków owsianych z 7 łyżkami ciepłej wody i poczekaj, aż płatki spęcznieją, a mikstura zacznie gęstnieć. Tak przygotowaną maseczkę nałóż na oczyszczoną skórę twarzy i pozostaw na 10-15 minut, a następnie zmyj ciepłą wodą.

Zielona herbata

Zielona herbata jest dostępna na rynku jako susz z liści lub suplement w postaci kapsułki. Badania wykazały, że może być skuteczna w leczeniu trądziku różowatego z uwagi na zawarte w niej antyoksydanty i właściwości przeciwzapalne.

Schłodzony napar z zielonej herbaty możesz stosować jako kompres na skórę. Możesz także pić herbatę, aby uzyskać liczne korzyści zdrowotne lub stosować suplementy w postaci kapsułek.

Rumianek

Znany jest ze swojego działania przeciwzapalnego, łagodzącego i antyseptycznego. Koi podrażnienia, przyśpiesza regenerację skóry i gojenie ran. Obecna w nim witamina B3 (niacyna) wzmacnia naczynka krwionośne, zapobiegając ich nadmiernemu rozszerzaniu, dlatego rumianek jest świetnym ziołem wspomagającym walkę z trądzikiem.

Ostudzony napar rumiankowy możesz wykorzystać do zrobienia kompresu na skórę lub stosować jako tonik.

Więcej informacji o odpowiedniej pielęgnacji skóry trądzikowej znajdziesz pod tym linkiem:

https://hermzlabs.pl/blogs/news/cierpisz-na-tradzik-rozowaty-postaw-na-odpowiednia-pielegnacje

Pielęgnacja cery trądzikowej – podsumowanie

Osoby borykające się z trądzikiem różowatym, by zminimalizować objawy choroby, muszą wcielić w życie pewne zasady. Odpowiednia pielęgnacja skóry, leczenie farmakologiczne, zdrowa dieta, a także unikanie czynników drażniących to kwestie, o których należy pamiętać, by poprawić wygląd skóry.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *