Tabletki na odchudzanie – na co należy uważać?

Odchudzanie to proces, który wymaga cierpliwości, zaangażowania i silnej woli. Efekty zwykle nie pojawiają się z dnia na dzień, co dla wielu osób może być nieco frustrujące. Na rynku można znaleźć sporo preparatów wspomagających odchudzanie, które chętnie są kupowane przez planujących redukcję masy ciała. Czy faktycznie mogą pomóc w walce z nadprogramowymi kilogramami? Co należy wiedzieć o bezpieczeństwie ich stosowania i skuteczności działania?

Czy tabletki mogą pomóc przy odchudzaniu?

By zredukować masę ciała, należy w odpowiedni sposób zmniejszyć ilość dostarczanych do organizmu kalorii (zachowując jednocześnie zdrową dietę), a przy tym zwiększyć aktywność fizyczną. Zdrowy spadek masy nie jest spektakularny, zatem na efekty odchudzania zwykle trzeba poczekać. Oczekiwanie na efekty zdrowej diety bywa frustrujące, jednak warto uzbroić się w cierpliwość, gdyż zbyt szybki spadek masy ciała może grozić efektem jojo. Przy walce o niższą masę ciała bardzo ważna jest konsekwencja i samodyscyplina, a także silna wola i nieuleganie pokusom. 

Na rynku pojawia się wiele preparatów, które mają pomóc w gubieniu zbędnych kilogramów, w tym w ograniczaniu apetytu czy szybszym spalaniu tkanki tłuszczowej. Mogą okazać się wsparciem w walce o atrakcyjniejszą sylwetkę, jednak nie powinno się ich traktować jako podstawowego narzędzia do walki z nadprogramowymi kilogramami. W tym miejscu należy zaznaczyć, że nie ma środka, który całą pracę wykona za osobę odchudzającą się. Nie istnieją zatem tabletki, które – jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – sprawią, że na wadze pojawi się kilka kilogramów mniej. Są jednak preparaty, które mogą wspomóc zdrowe odchudzanie, ułatwiając dbanie o siebie w czasie diety.

Suplementy na odchudzanie – na co uważać?

W sieci można znaleźć wiele stron oferujących preparaty na odchudzanie. Ze względów bezpieczeństwa nie powinno się ich kupować w miejscach niezweryfikowanych, w tym szczególnie na stronach, które oferują wyłącznie środki na odchudzanie wątpliwego pochodzenia. Preparaty z niepewnego źródła mogą być nie tylko źle przechowywane albo nieskuteczne, ale nawet niebezpieczne dla zdrowia. Decydując się na jakiekolwiek suplementy wspomagające odchudzanie,  zawsze należy wybierać te, które pochodzą ze zweryfikowanych źródeł. Rozsądną decyzją może być zakup suplementów w legalnie działającej aptece online. 

Do diety i aktywności fizycznej przy odchudzaniu należy podejść racjonalnie – podobnego podejścia wymaga też wdrażanie jakiejkolwiek wspomagającej odchudzanie suplementacji:

  • należy uważać na stosowanie suplementów wbrew przeciwwskazaniom, ponieważ może być to niebezpieczne, 
  • nie powinno się na własną rękę łączyć różnych suplementów na odchudzanie,
  • nie powinno się stosować dawek preparatów niezgodnych ze wskazanymi. Nie zwiększy to skuteczności działania tabletek (nie zaczniemy chudnąć jeszcze szybciej), a w niektórych przypadkach wręcz może okazać się szkodliwe dla zdrowia. 

Wspomaganie odchudzania – co może być pomocne?

W składzie preparatów wspomagających odchudzanie można znaleźć różnego rodzaju substancje aktywne. Mogą być to substancje przyczyniające się do zmniejszania apetytu na słodycze, wspomagające trawienie i pracę układu pokarmowego, pomagające pozbyć się nadmiaru wody z organizmu lub przyczyniające się do szybszego spalania tkanki tłuszczowej. 

Tabletki na odchudzanie w swoim składzie często mają w składzie ekstrakty roślinne, w tym z zielonej herbaty, pieprzu kajeńskiego, imbiru, zielonej kawy czy guarany oraz ekstrakt z cynamonu. Składnikiem dodatkowym, który często pojawia się w ich formule suplementów na odchudzanie, jest chrom. Poza tym w preparatach tego typu niejednokrotnie znajduje się kofeina czy L-karnityna. We wspomnianych preparatach znajduje się często też cholina, wyciąg z ostryżu długiego, cykorii, ostrokrzewu bądź ziela karczocha, a oprócz tego ekstrakt z pokrzywy i wiele innych składników. 

Czy każdy może stosować preparaty na odchudzanie?

Suplementy pomagające przy odchudzaniu nie mogą być traktowane jako zamienniki zbilansowanej diety i prowadzenia zdrowego trybu życia. Można stosować je wyłącznie wspomagająco, o ile pacjent nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do ich zażywania. Nie wolno zakładać, że samo stosowanie tabletek na odchudzanie wystarczy, by pozbyć się nadprogramowych kilogramów. Przed rozpoczęciem diety dobrze też skonsultować się z dietetykiem i zrobić podstawowe badania.

Suplementy na odchudzanie mają przeciwwskazania, dlatego nie każdy pacjent może zdecydować się na ich zażywanie. Poszczególne preparaty mają nieco inne przeciwwskazania, dlatego zawsze powinno się wnikliwie przeczytać ulotkę lub informacje podane na opakowaniu. Do najczęściej pojawiających się przeciwwskazań można zaliczyć uczulenie na choć jeden ze składników danego produktu oraz ciążę i karmienie piersią. Preparatów na odchudzanie zwykle nie podaje się dzieciom, poza tym mogą być nieodpowiednie dla osób zmagających się z chorobami wątroby, nerek lub układu krążenia.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *