Suplementy Omega-3 – to warto wiedzieć!

Kiedy brać Omega-3? I za co dokładnie odpowiadają kwasy nienasycone ALA, EPA i DHA, które kryją się pod tą ogólną nazwą? Przeczytaj nasz artykuł, a wszystko stanie się dla Ciebie jasne.

Do czego potrzebujesz Omega-3?

Kwasy Omega-3 to de facto trzy kwasy: ALA, EPA i DHA. Są to nienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają utrzymać zdrowy poziom cholesterolu, a także wykazują szereg pożytecznych właściwości. Faktem jest na przykład, że dzienne spożycie 250 miligramów kwasu DHA przyczynia się do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania mózgu, a kwasy Omega-3 EPA i DHA przyczyniają się korzystnie dla pracy układu sercowo-naczyniowego.

Naturalne źródła kwasu Omega-3 to m.in. ryby, jaja, olej lniany, sojowy i rzepakowy, nasiona konopii i chia, pestki dyni i orzechy. Jeśli Twoje dieta jest w nie bogata, suplementy Omega-3 nie będą Ci raczej potrzebne.

Jak działają Omega-3?

Podobnie jak wszystkie inne tłuszcze, również i Omega-3 dostarczają organizmowi sporo energii – aż 9 kcal z jednego grama pożywienia. Na tym jednak nie kończy się ich fundamentalna rola. Spożywanie Omega-3 jest powiązane z obniżeniem poziomu trójglicerydów we krwi poprzez regulację ich syntezy w jelitach i wątrobie. To właśnie z tego powodu nienasyconym kwasom tłuszczowym Omega-3 przypisuje się pośrednie działanie przeciwmiażdżycowe1.

Kwasy Omega-3 wpływają też na regulację innych mechanizmów homeostazy organizmu ludzkiego: syntezę prostacyklin, prostaglandyn i leukotrienów. Do tego stabilizują błony komórkowe kory mózgowej i przyczyniają się do utrzymania prawidłowego przekaźnictwa neuronowego.

Komu są potrzebne suplementy Omega-3?

Omega-3 suplementy mogą przynieść korzyści wszystkim tym, którzy stosują ubogą w ryby dietę. Dla przykładu, weganie czy osoby restrykcyjnie się odchudzające nie zawsze dostarczają sobie ich prawidłowych ilości z pożywienia. Dobrze ułożona dieta roślinna wprawdzie zapewnia wiele kwasów Omega-3 ALA z olejów, ale głównym źródłem EPA i DHA są ryby i tran, a weganie ich wszak nie jedzą.

Poza tymi grupami, kwasy Omega-3 przypisywane są też czasem przez lekarzy kobietom brzemiennym. Od kilku już lat uważa się bowiem, że Omega-3 DHA przyczyniają się do prawidłowego rozwoju funkcji wzrokowej płodu oraz jego mózgu. Co więcej, zdarza się, że medycy zalecają przyjmowanie Omega-3 osobom z wysokim cholesterolem lub zaburzeniami kognitywnymi.

Zaznaczmy jednak, że najpierw taką suplementację Omega-3 powinniśmy uzgodnić z lekarzem!

Więcej wiarygodnych informacji o zdrowej i przemyślanej suplementacji przeczytasz na stronie pure4me.pl.

1https://www.onkonet.pl/dp_omega3.php

 

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *