Probiotyki to jedna z wielu form, sprawdzonych sposobów suplementacji diety- są to specjalnie wyselekcjonowana czynnościowa żywność – podawane doustnie w formie biopreparatów. Zawiera ona mikroorganizmy, określane jako żywe kultury bakterii lub drożdży, najczęściej bakterie kwasu mlekowego. Głównym ich zadaniem jest korzystne oddziaływanie na przewód pokarmowy człowieka, poprzez m.in., immunomodulację, czyli wzmocnienia jego wewnętrznych struktur, np. błony żołądka, osłony warstw- ścian mięśni jelitowych, a także zachowywanie prawidłowej ich flory i wspomaganie ich prawidłowej pracy.
Suplementy, co to jest?
1. Suplementy diety stanowią bogatą ofertę uzupełnienia codziennej diety człowieka, w te składniki mineralne oraz witaminy i pierwiastki, których najbardziej brakuje w codziennym pożywieniu danej osoby. Z tej grupy środków wspomagających codzienne żywienie warto zainteresować się probiotykami.
Samo słowo „Probiotyk” wywodzi się z języka greckiego. Początkowa część wyrazy „Pro” oznacza- w dosłownym tłumaczeniu- „dla”, z kolei drugi człon tego terminu- oznacza „biotikos” – czyli „życie”. Według ekspertów medycznych pracujących dla Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Probiotyki są to żywe mikroorganizmy, które podane w odpowiedniej ich ilości, wywierają korzystny, zdrowotny wpływ na zdrowie człowieka, poprzez usprawnianie funkcjonowanie organizmu ludzkiego.
2. Suplementy dzielą się ze względu na zawarte w nich substancje, spośród nich wyróżnia się m.in.:
- preparaty witaminowo-mineralne,
- suplementy dla sportowców,
- suplementy kwasów tłuszczowych.
- suplementy wspierające odchudzanie,
- suplementy zawierające ekstrakty ziołowo- roślinne,
- suplementy wzmacniające stawy i kości.
- suplementy zawierające szczepy bakterii i drożdży, np. probiotyk Joy Day.
3. Suplementy uzupełniające codzienną dietę przeznaczone są dla:
Wszystkie suplementy diety adresowane są do grup osób, które mają specjalne codzienne potrzeby żywieniowe. Najczęściej wynika to z ich poważnego stanu zdrowia, wymagającego specyficznego żywienia i obecności zawartego w nim- wysoko skoncentrowanych (czyli: maksymalna dawka poszczególnych związków odżywczych oraz jednoczesne kompleksowe ich korzystne działanie) składników odżywczych. Tego rodzaju produkty żywnościowe przeznaczone są przede wszystkim:
- dla osób dorosłych,
- osób starszych,
- dla małych dzieci powyżej 3 lat,
- dla ludzi cierpiących na: anemię, niedokrwistość krwi i wielu innych, podobnych chorób,
- osób będących weganami lub wegetarianami,
- cukrzyków (diabetyków), jednak z wyłączeniem suplementów o dużej zawartości cukrów czy innych substancji słodzących,
- oraz osób dla zmagających się z nietolerancją na gluten (celiakia) oraz laktozę,
- dla pewnej (ale ograniczonej grupy) pacjentów onkologicznych.
Uwaga!: Bio-specyfik odżywcze powinny włączyć do swojej diety szczególnie osoby mające problemy z dużą wrażliwością jelit, w tej sytuacji zalecana jest jego płynna forma, specyfiku, oczywiście bez konieczności połykania tutaj draże czek (tabletek drażowanych- w postaci draży). Jest to szczególne ułatwienie dla osób ze skłonnościami do refluksu przełyku żołądka (jest to: cofanie się treści pokarmem z żołądka do przełyku) lub także jako środek podawany doustnie małym dzieciom.
Informacje o produkcie żywieniowym- Joy Day
Ze wszystkich dostępnych i oferowanych w sprzedaży na polskim rynku probiotyków ,na szczególną uwagę zasługuje jeden preparat. Jest nim produkt żywieniowy o nazwie Joy Day – jako suplement wspomagający m.in. zdrowie naszych jelit. Specyfik ten występuje w formie płynnej (płynu), która zawiera żywe, aktywne biologicznie- szczepy bakterii probiotycznych. Sam środek posiada ich aż 1,8 miliarda żywych kultur bakterii, znajdujących się w jednej zalecanej- dziennej porcji produktu.
Dlaczego warto stosować Joy Day?
Korzyści wynikające ze stosowania probiotyku Joy Day w postaci płynnej:
1,8 miliarda bakterii probiotycznych w dziennej dawce specyfiku, w tym m.in. bakterie typu:
- Lactobacillus plantarum- bakterie tego typu: stymulują układ trawienny, zwalczają bakterie chorobotwórcze oraz wspomagają produkcję witamin w organizmie człowieka.
- Lactobacillus rhamnosus – są bakteriami kwasu mlekowego. Chronią poprzez wspomaganie układu pokarmowy człowieka (m.in: żołądek i jelita).
- Atobacillus acidophilus-ten konkretny szczep bakterii można znaleźć m.in. w produktach spożywczych typu: mleko nabiał, mięso (zwłaszcza drobiowe) czy produkty zbożowe. Ich niedoceniona obecność w jelicie hamuje rozwój- groźnych bakterii chorobotwórczych.
- Bifidobacterium lactis – to szczep bakterii probiotycznych zdolnych do produkcji kwasu mlekowego.
- Przywraca naturalną równowagę mikrobiologicznej jelit.
- Pomaga zwalczać wolne rodniki powstające w organizmie człowieka.
- Probiotyk działa ochronnie na cały organizm, który narażony jest na wzmożony wysiłek fizyczny oraz psychiczny.
- Specyfik wspomaga równocześnie –ludzki układ odpornościowy i redukuje wszelkie stany zapalne powstające w organizmie, w tym wspomaga walkę z tzw. stanem: stresu oksydacyjnego, (sprzyja on powstawaniu m.in. nowotworów)
- Znacznie skraca on również czas regeneracji potreningowej – tkanek mięśniowych człowieka.
- Wspomaga przyswajanie składników odżywczych niezbędnych dla intensywnie pracujących mięśni, a także istotnie zapewnia wsparcie w codziennym funkcjonowaniu ludzkiego ciała.
Ważne!: Dzięki bakteriom probiotycznym zawartym w Joy Day, specyfik cechuje się ogromną skutecznością. Jednocześnie stanowią one jeden z najważniejszych elementów naturalnej bariery jelitowej, chroniącej nasz ludzki organizm przed przenikaniem w jego głąb (do jego krwioobiegu) szkodliwych dla zdrowia i życia wielu niebezpiecznych toksyn pochodzących z żywności oraz od różnorakich mikroorganizmów, mających destruktywny (niszczycielski) wpływ na nasze zdrowie, są one klasyfikowane jako organizmy o charakterze patogennym.
Dlaczego probiotyki są tak ważne dla człowieka?
Prozdrowotne właściwości, np. probiotyków z żywymi kulturami bakterii są chętnie szeroko wykorzystywane w codziennej profilaktyce zdrowia. Działanie takich substancji odżywczych kojarzone- wiązane jest- ich dobrym oddziaływaniem (wpływem) na pracę całego przewodu pokarmowego, poprzez regulację perystaltyki jelit (proces trawienne, które równocześnie odpowiedzialne są za wchłanianie składników odżywczych) , a także odpowiadają za wytwarzanie bioaktywnych probiotyków i niezbędnych witamin z grupy B oraz K. Co więcej. probiotyki jako suplementy diety pomagają złagodzić objawy przewodu pokarmowego, wpływają na podwyższenie poziom kwasu foliowego i hemoglobiny we krwi, wzmacniają serce, obniżają poziom złego cholesterolu czy też zapewniają one ciągłą ochronę przed wolnymi rodnikami, które mogą, ale muszą spowodować powstanie nowatorów, również wykazują one korzystne i niebagatelne oddziaływanie na ludzki mięsień sercowy.
Joy Day – na jakie schorzenia jest on zalecany?
Odpowiednio zażywane suplementy diety i związana z nimi regularna terapeutyczna-profilaktyka zachowawcza, która to zapobiega występowaniu wielu zaburzeń m.in.: biegunek, bakteryjnych i czynnościowych, zaparć, wzdęć. Dodatkowo taka specjalna forma- codziennej suplementacji jest wskazana w przypadkach tj.: zespół jelita drażliwego (IBS), nieswoiste zapalenia jelit (NZJ), bakteryjnych oraz grzybiczych zakażeniach mięśni jelit, a także nieustannie powtarzających się- reakcjach alergicznych układu pokarmowego.
Suplement diety a stosowane leki- istotne różnice?
Otóż tutaj, powszechnie dostępnie suplementy diety jako substancje odżywcze nie podlegają takim samym standardom nadzoru, czyli kontrolnym regulacjom medycznym, tak jak ma to miejsce w przypadku zażywanych leków. Należy również pamiętać, że suplement diety nie jest środkiem leczniczym jak leki, jedynie może on zostać użyty jako forma uzupełnieniowa w terapii farmakologicznej.
Główną i nadrzędną różnicą pomiędzy suplementami diety a lekami, która odróżnia od siebie obydwie grupy produktów- jest tutaj zachowany rygor jakościowy. W przypadku leków jest on wymagany, aby dany lek mógł zostać dopuszczony na rynek medyczny, natomiast w przypadku produkcji – wyrobów suplementujących nie ma tutaj narzuconego żadnego rygoru, dot. Działania i składu takiego produktu. Przede wszystkim chodzi w tym o ściśle określone normy (standardy) lecznicze leku, a także stała i niezmienna ich receptura – skład,
Oczywiście skład każdego leku obowiązkowo jest zawsze wcześniej ustalany, już w początkowych fazach produkcji (procentowa zawartość składników bioaktywnych konkretnego leku).
Uwaga!: W przypadku preparatów suplementujących, ich producenci nie podlegają kontrolom medycznym, a więc nie muszą oni trzymać się ani przestrzegać z góry ustalonych i jednocześnie nałożonych na ich produkty norm, które zarezerwowane są tylko wyłącznie dla leków.
Kilka zasad stosowania suplementów diety
Poniższe opisane tutaj zasady dotyczą wszystkich rodzajów suplementów dostępnych na polskim medycznym rynku. Warto przestrzegać wyszczególnionych wytycznych, aby nie narazić siebie na szwank (szwankowanie), inaczej pogorszenie się własnego zdrowia.
Złote 5 – reguł, które warto przestrzegać:
1. Więcej nie zawsze oznacza lepiej – nie zaleca się przekraczanie spożywania zalecanej dziennej dawki produktu. Nadmiar niektórych bioaktywnych składników w diecie jest równocześnie tak samo szkodliwy, jak ich niedobór.
2. Nie należy przyjmować suplementów diety na zapas – zatem wszelkie suplementy diety powinny być stosowane tylko i wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Zanim zostanie użyty konkretny produkt , to powinno się wykonać odpowiednie badania laboratoryjne, żeby sprawdzić, czy nasza dieta rzeczywiście wymaga dodatkowego wspomagania w postaci -suplementacji.
3. Należy zawsze zachować szczególną czujność oraz ostrożność – sięgając po suplement diety, należy prowadzić obserwacje własnego organizmy, aby przeanalizować uważnie: w jaki sposób dany produkt wpływa na nasze zdrowie.
4. Pamiętajmy, pochodzenie ma, czyli źródło specyfiku ma tutaj ogromne znaczenie –w prawdzie należy kupować suplementy jedynie ze sprawdzonych miejsc.
Zaleca się zachowanie szczególnej rozwagi wobec zamiaru kupna produktów, które są oferowana w sprzedaży internetowej przez mało znane firmy albo kiedy nie ma o
nich zbyt wielu informacji w Sieci.
5. Najważniejsze – jedzenie to nie leczenie – należy pamiętać, iż każdy suplement diety to kategoria żywności. Nie należy mylić ich ani utożsamiać ich z lekami, których przeznaczenie jest całkowicie inne.
Albowiem suplenetować- zawsze znaczy uzupełniać – zresztą pamiętajmy o jeszcze jednym: podstawą naszego dobrego samopoczucia jest racjonalna dieta (prawidłowe odżywianie się), dlatego prowadźmy zdrowy styl i zrównoważony tryb życia.