Stres a jedzenie: dlaczego objadasz się w stresie?

Nadmiar stresu w codziennym życiu może wpływać na zwiększenie apetytu, a w efekcie powodować jeszcze większy stres i obniżać nasze poczucie własnej wartości. Aby zapobiec objadaniu się ze stresu, warto uświadomić sobie jak emocje wpływają na nasze wybory żywieniowe oraz co możemy zrobić, aby zapanować nad sytuacją. Czym jest emocjonalne jedzenie i jaka jest zależność między stresem a jedzeniem słodyczy?

Na ten temat postanowiliśmy porozmawiać z twórcą portalu Uspokajajace.pl, który udzielił nam kilku wskazówek i wyjaśnień, które mogą wskazywać na winowajcę nadmiernego przejadania się w czasie stresu.

Czy stres może wpływać na apetyt i powodować jedzenie emocjonalne?

Stresujące sytuacje mogą wpływać na nasz apetyt. W reakcji na krótkotrwały stres w naszym organizmie uwalniana jest kortykotropina, hormon odpowiadający za hamowanie apetytu. Natomiast w przypadku przewlekłego stresu, nasz organizm zaczyna uwalniać coraz więcej kortyzolu, czyli hormonu odpowiadającego za zwiększenie apetytu i motywacji.

Można uznać, że gospodarka hormonalna przyczynia się do łagodzenia towarzyszących nam trudnych emocji poprzez jedzenie. Gdy organizm przyzwyczai się do tego, że słodycze czy fast foody są skutecznym i łatwo dostępnym lekarstwem na stres i zmartwienia, to będzie dążył do łagodzenia negatywnych emocji w ten sposób. Za najczęściej występujące skutki uboczne emocjonalnego jedzenia można uznać obniżoną odporność na stres, nadwagę, podwyższony cholesterol, a także stany lękowe i depresyjne.

Jak nerwy wpływają na preferencje i wybory żywieniowe?

Jedzenie w stresie może prowadzić do zmiany naszych preferencji żywieniowych. W trudnych i stresujących sytuacjach można zaobserwować, że osoby, które na co dzień odżywiają się zdrowo, nagle zaczynają spożywać większe ilości jedzenia, najczęściej bogatego w tłuszcze i cukry. Zwiększony apetyt na te składniki odżywcze może wynikać z faktu, że spożywanie tłustych i słodkich pokarmów wpływa na zahamowanie aktywności w tych częściach naszego mózgu, które odpowiadają za przetwarzanie stresu.

Okazuje się również, że w organizmie osób narażonych na stres, zahamowaniu może ulec produkcja endokanabinoidów, czyli neuroprzekaźników odpowiadających za regulację apetytu. Ich zaburzony poziom może wpływać na wybory żywieniowe danej osoby oraz zmieniać jej preferencje dotyczące tego, na jaki smak czy posiłek ma ochotę.

Na zmianę preferencji żywieniowych wpływa również nadmierne zużycie zapasów energetycznych w stresujących sytuacjach. Organizm może wykorzystać wtedy znaczną część poszczególnych witamin, minerałów i innych składników odżywczych, a następnie dążyć do uzupełnienia zapasów. Proces ten wiąże się również ze zwiększeniem aktywności lipazy lipoproteinowej, która przyczynia się do rozwoju brzusznej tkanki tłuszczowej.

Jak pokonać objadanie się ze stresu?

Jedzenie emocjonalne można zwalczać na wiele sposobów, wymagających od nas przede wszystkim cierpliwości i systematyczności.

Najważniejszym i często również najtrudniejszym krokiem jest uświadomienie sobie, że zmagamy się z takim problemem. W niektórych przypadkach do zrozumienia skali problemu konieczna może okazać się rozmowa z bliską osobą lub konsultacja z psychologiem czy terapeutą. Osobie z zewnątrz może być po prostu łatwiej wyłapać nieprawidłowości w naszym codziennym funkcjonowaniu.

Aby zapobiec sięganiu po wysokokaloryczne przekąski w stresujących sytuacjach, warto zacząć przygotowywać sobie zdrowe posiłki i przekąski na cały dzień lub z wyprzedzeniem na kilka dni. Osoby, które są zaopatrzone w jedzenie na cały dzień są znacznie mniej narażone na sięgnięcie po batonika czy pączka w nagłej, stresującej sytuacji.

Objadanie się ze stresu można również zwalczać z pomocą technik relaksacyjnych i przedmiotów dedykowanych redukcji stresu, takich jak antystresowe piłeczki do ściskania. W przypadku osób zmagających się z przewlekłym stresem, pomocne może okazać się również praktykowanie uważności i medytacji. Dodatkowo, warto na co dzień zadbać o prawidłowy oddech, który jest niezbędny do skutecznej redukcji stresu.

Dla osób, które chciałyby rozszerzyć swoją wiedzę na temat innych sposobów radzenia sobie ze stresem (kiedy problemem staje się nie tylko podjadanie, ale i inne objawy), zalecamy zapoznać się z artykułem przygotowanym przez naszego dzisiejszego partnera: Skuteczne techniki kontrolowania stresu w codziennym życiu

Podsumowanie

Jedzenie emocjonalne polega na zajadaniu stresujących sytuacji. Nasz apetyt oraz preferencje żywieniowe mogą zmieniać się w reakcji na silny stres. Aby zapobiec objadaniu się z nerwów, warto zadbać o wyeliminowanie nadmiaru negatywnych emocji z codziennego życia, a także pomyśleć o przygotowywaniu sobie posiłków czy stosowaniu technik relaksacyjnych w celu redukcji stresu. Warto pamiętać, że przewlekłe zajadanie negatywnych emocji może prowadzić do powikłań zdrowotnych, dlatego osoby, które od dłuższego czasu zmagają się z emocjonalnym jedzeniem powinny skonsultować się z dietetykiem lub psychoterapeutą, w celu zasięgnięcia profesjonalnej pomocy.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *