Psychodietetyka – co dają te studia podyplomowe? Kto może zostać psychodietetykiem?

Psychodietetyka to – jak sugeruje już sama nazwa – połączenie psychologii i dietetyki. To multidyscyplinarna dziedzina, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność, i to nie tylko wśród profesjonalistów, którzy szkolą się w tym kierunku, ale także pacjentów, którzy szukają pomocy w walce z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. W tym artykule skupiamy się na informacjach dla specjalistów, którzy chcą zdobyć nową wiedzę i umiejętności. Czym jest psychodietetyka, co dają studia podyplomowe na tym kierunku oraz kto może zostać psychodietetykiem? Zapraszamy do lektury.

Psychodietetyk – kto to? Kto może nim zostać?

Kim tak właściwie jest psychodietetyk? To osoba specjalizująca się w połączeniu odżywiania z czynnikami psychicznymi – ich związkiem i wzajemnym oddziaływaniem. Co ciekawe, to jeden z zawodów, które nie podlegają regulacjom prawnym, ale psychodietetykami najczęściej zostają dietetycy i psychologowie.

Jednym ze sposobów na zajęcie się psychodietetyką są studia podyplomowe oferowane m.in. przez https://studia-online.pl, na które można zapisać się dopiero po zdobyciu dyplomu licencjata, magistra albo inżyniera. Najprościej mówiąc, podyplomówka wymaga legitymowania się wykształceniem wyższym. Preferowane kierunki to dietetyka lub technologia żywności i żywienia człowieka oraz psychologia (ewentualnie studium psychoterapii).

Komu pomaga psychodietetyk? Specjalista pracuje między innymi z osobami, które:

  • zmagają się z nieprawidłową masą ciała – niedowagą, nadwagą lub otyłością,
  • mają problem z nawykami żywieniowymi,
  • cierpią na zaburzenia odżywiania – bulimię, anoreksję czy zespół kompulsywnego objadania się,
  • radzą sobie z emocjami poprzez nadmierne jedzenie lub wręcz przeciwnie – stres sprawia, że potrafią nie jeść przez długi czas.

Psychodietetyka na studiach podyplomowych – o czym warto wiedzieć?

Psychodietetyka na studiach podyplomowych jest dobrą propozycją nie tylko dla przyszłych specjalistów, ale także dla osób, które interesują się związkiem między psychiką i odżywianiem. Lista przyszłych słuchaczy, którym w szczególności poleca się zapisanie na ten kierunek, obejmuje oczywiście psychologów, psychoterapeutów, dietetyków, doradców żywienia i technologów żywności. Wiedza z zakresu psychodietetyki zdobyta na studiach podyplomowych może przydać się też trenerom personalnym, nauczycielom i pielęgniarkom.

Słuchacze studiów podyplomowych zdobywają wiedzę z zakresu psychologii odżywiania, fizjologii żywienia, dietoterapii w leczeniu nadwagi i otyłości, poradnictwa żywieniowo-dietetycznego, technik radzenia sobie ze stresem czy zasadami kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych u dzieci i młodzieży. Program studiów podyplomowych z psychodietetyki obejmuje 446 godzin teorii, które rozłożono na 2 semestry.

Psychodietetyka na studiach podyplomowych online – czy warto?

Na podyplomówki zazwyczaj zapisują się osoby, które są już aktywne zawodowo. Jak połączyć edukację z pracą? Jedną z opcji, którą warto rozważyć, jest psychodietetyka na studiach podyplomowych online, czyli prowadzona z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Dzięki niej możesz zdobywać wiedzę i umiejętności z interesującej cię dziedziny w dogodnym dla siebie miejscu i czasie. Pamiętaj jedynie o tym, że studia podyplomowe z psychodietetyki online – podobnie jak inne kierunki w tej formie – wymagają motywacji, dyscypliny i sumienności.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *