Prosto do celu na hulajnodze… po lepszą sylwetkę

Nie rower ani rolki, a niepozorna hulajnoga przeżywa w ostatnich miesiącach swój prawdziwy renesans. Pokochało ją kolejne pokolenie dzieci, które z olbrzymią radością używa tego urządzenia rekreacyjnie, podczas zabawy, a także jako środek transportu. Co ciekawe, do hulajnóg coraz częściej przekonują się też dorośli. Trudno się dziwić – są praktyczne, wygodne, a przy tym mogą zastępować trening. W jaki sposób? O tym opowiemy poniżej.

Hulajnogowa rewolucja – co daje nam jazda?

Na ulicach większych i mniejszych miast możemy zobaczyć coraz częściej dorosłych ludzi, często w eleganckich ubraniach do pracy, którzy przemieszczają się na hulajnogach. Do stosowania tego środka transportu przyznaje się również wiele gwiazd i celebrytów. Co takiego zyskujemy, jeżdżąc na hulajnogach?

Podstawową zaletą jest na pewno łatwość przemieszczania się. W świecie, w którym czas jest na wagę złota, hulajnoga pozwala na przebycie drogi z punktu A do B, bez drażniącego stania w korkach. Warto również pamiętać, że hulajnoga w świetle polskiego prawa wciąż nie jest zdefiniowana jako pojazd, jak na przykład rower czy motorower, dlatego można bezpiecznie jeździć na niej po chodnikach, pozostając pieszym. Oczywiście, wszystko z pełną dozą ostrożności i rozwagi.

Jazda na hulajnodze nie wymaga od nas specjalnej nauki. Jest zdecydowanie prostsza niż używanie roweru. Najczęściej opanowanie postawy i podstawowego przemieszczania się zajmuje maksymalnie kilka godzin.

Hulajnogi mają jeszcze jedną zasadniczą przewagę techniczną nad rowerem. W większości przypadków po zakończeniu jazdy można je złożyć i zabrać ze sobą do szkoły, biura lub po prostu schować w domu. Unikamy w ten sposób ryzyka, że ktoś inny postanowi stać się nie do końca w zgodzie z literą prawa nowym właścicielem naszego sprzętu.

Oprócz wszystkich wymienionych zalet, hulajnoga pozwala również na odbycie intensywnego treningu bez konieczności bycia na siłowni. Jak się to dzieje?

Zamiast iść do klubu fitness, wskakuj na hulajnogę

Oczywiście, sprzęt tego typu raczej nie zastąpi profesjonalnego treningu osobom, które mają rozpisany niezmiernie bogaty harmonogram zajęć na siłowi. Jest jednak idealnym uzupełnieniem żmudnych ćwiczeń. A przy tym działa zdecydowanie bardziej ogólnorozwojowo niż na przykład jazda na rowerze.

Jeśli jeździmy na hulajnodze, aktywujemy niemal całe ciało. Kształtujemy szczególnie różne mięśnie ramion i nóg, ale także grzbietu, klatki piersiowej, brzucha, pośladków i ud. Dzięki temu jazda na hulajnodze, dłuższa niż 30 minut, może z powodzeniem zastąpić lub uzupełnić trening siłowy. Mięśnie są nieustannie napięte, a pracując tak intensywnie, spalają tkankę tłuszczową. Dodatkowo regularne i aktywne stosowanie tego urządzenia znacząco poprawia również ogólną postawę i sylwetkę.

Używanie hulajnogi sprawia, że poprawia się nasza kondycja oraz wydolność oddechowa. Na skutek nieustannego pochylania się przód-tył, oddychamy głębiej i lepiej dotleniamy nasz organizm.

Na koniec warto jeszcze dodać, że regularna jazda na hulajnodze poprawia poczucie równowagi oraz ogólną koordynację ruchową, co jest niezmiernie ważne nie tylko dla dzieci, ale również dla osób dorosłych, o czym często zapominamy.

Łyżka dziegciu w beczce miodu – czy hulajnoga ma wady?

Sport to zdrowie, a rekreacyjne stosowanie hulajnóg raczej nie należy do sportów mocno kontuzjogennych. Nie można jednak zapominać o jednej podstawowej rzeczy.

Każdy z nas ma wrodzoną skłonność do używania jednej nogi jako tej dominującej. Można to z łatwością zaobserwować podczas zajęć sportowych, gdy wybijamy się w dwutakcie lub skaczemy w dal. Ze względu na charakter i sposób przemieszczania się na hulajnodze, trzeba pamiętać o regularnym zmienianiu nóg podczas jazdy, żeby odpychać się na zmianę raz jedną, raz drugą. W innym razie zbyt intensywna i regularna jazda może powodować pogłębianie wad postawy, a w konsekwencji ból kręgosłupa.

Zabawa, transport i sport w jednym

Jazda na hulajnodze to czysta przyjemność i radosny powrót do lat dzieciństwa, z którego mogą i nawet powinni korzystać wszyscy, bez względu na wiek. Urządzenie to wpływa korzystnie na poprawę naszej postawy, aktywując większą część mięśni i ścięgien naszego ciała. Stają się one mocniejsze, bardziej elastyczne, wpływając na dobrą, ogólną kondycję. Może warto zatem przesiąść się z samochodów i autobusów, stojących w korkach, na hulajnogi – dla poprawy zdrowia, oszczędności czasu, ale też czystej dziecięcej radości.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *