Profilaktyka zaćmy u seniorów

Zaćma jest poważną choroba oczu, zaniedbanie jej leczenia może doprowadzić do całkowitej ślepoty. Najczęściej występuje u seniorów, chociaż zdarzają się przypadki zaćmy wrodzonej, diagnozowanej u małych dzieci. Współczesna medycyna pozwala na całkowite wyleczenie zaćmy niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania.

  • Zaćma, znana także jako katarakta, może pojawić się w każdym wieku, ale najczęściej dotyczy seniorów. Pierwszym objawem jest pogorszenie ostrości widzenia i uczucie mgły na oczach.
  • Leczenie katarakty możliwe jest tylko na drodze operacyjnej. Warto je podjąć już przy pierwszych objawach choroby.
  • Usunięcie zaćmy poprawia ostrość widzenia i w wielu przypadkach pozwala na rezygnację z noszenia okularów.

Jakie są objawy zaćmy

Problemy z oczami u osób starszych mogą się zaczynać już po pięćdziesiątym roku życia i rzadko są w tym czasie kojarzone z zaćmą. Panuje bowiem powszechne przekonanie, że z wiekiem wzrok się psuje i tak musi być. Tymczasem katarakta nie jest chorobą, która rozwinie się u wszystkich, a osoby, które dotknie, nie są skazane na funkcjonowanie z nią do końca życia. W dzisiejszych czasach zaćma jest całkowicie uleczalna.

Problemy z oczami, które powinny wzbudzić niepokój i skłonić do wykonania badań w kierunku katarakty to:pogorszenie ostrości widzenia zarówno na bliskie, jak i dalekie odległości; potrzeba zapalania światła, np. do czytania, nawet w słoneczny dzień; rozjaśnianie ponad przeciętną ekranu telewizora lub komputera; niewyraźne widzenie kolorów – zszarzały obraz; uczucie mgły przed oczami.

Kiedy warto rozważyć zabieg usunięcia zaćmy

Zabieg usunięcia zaćmy można przeprowadzić w dowolnym momencie, niezależnie od stopnia zaawansowania choroby. Nie znaczy to, że można z nim zwlekać – pogorszenie widzenia znacznie obniża komfort życia i zmusza do rezygnacji z wielu codziennych przyjemności. Zabieg warto rozważyć od razu po zdiagnozowaniu zaćmy. Sam zabieg, chociaż czasem nazywany operacją, w istocie nie jest długotrwały ani bolesny. Wykonuje się go w warunkach ambulatoryjnych przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Nie ma konieczności hospitalizacji po jego zakończeniu. Usunięcie katarakty polega na rozbiciu laserem i odessaniu zmętniałej soczewki oka i zastąpieniu jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Obecnie operacje te wykonuje się bez użycia skalpela – zarówno nacięcia soczewki oka, jak i rozbicia jej oraz odessania odbywa się za pomocą lasera. Z punktu widzenia pacjenta takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze.

Jakie efekty przynosi zabieg usunięcia zaćmy

Podobnie jak przy wszystkich innych operacjach, zabieg usunięcia zaćmy nie przyniesie natychmiastowych efektów. Nie powinniśmy się spodziewać, że zaczniemy w pełni i wyraźnie widzieć bezpośrednio po wyjściu z gabinetu lekarskiego. Na ostateczny efekt trzeba poczekać około tygodnia. Pacjenci, którzy zdecydowali się na operacyjne usunięcie katarakty, mówią o wyraźnie ostrzejszym widzeniu, lepszym odwzorowaniu kolorów, braku mgły przed oczami oraz możliwości zrezygnowania z noszenia okularów na co dzień. Szczególnie to ostatnie dla wielu osób starszych jest powodem do radości – okulary trzeba wymieniać stosunkowo często, a ich cena jest dość wysoka. Pozbycie się zaćmy pozwala także uniknąć wydatków związanych z problemami z widzeniem.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *