Popularne mity na temat „kranówki”

Woda bezpośrednio kojarzy nam się z życiem i czystością. Codzienność bez niej wydaje się nie istnieć. Często jej nie doceniamy i nie wiemy zbyt wiele o jej właściwościach. Sami dalej szerzymy błędne stereotypy i mity. Takie podejście często wynika z niewiedzy oraz z tego, że często wolimy uwierzyć w fałsz niż poszukać informacji i poznać naukowe, poparte badaniami stanowisko. Sprawdź jakie mity krążą na temat wody kranowej i przekonaj się, co jest prawdą, a co nie.

Woda kranowa szkodzi – mit

W obecnych czasach woda, która trafia do nas za pośrednictwem wodociągów jest wielokrotnie badana, oczyszczana i sprawdzana. Myśl technologiczna oraz wiedza na temat bakterii i szkodliwości zanieczyszczeń znacznie się rozwinęła od czasów średniowiecznych plag. To wtedy właśnie zrodził się lęk przed wodą, która może przenosić choroby. Tak w istocie było. Na szczęście od tego czasu minęły setki lat, a ludzkość zdążyła się wiele nauczyć. Niestety przekazywane przez pokolenia obawy i ostrzeżenia przetrwały. Wielu z nas unika picia wody kranowej ze względu na bakterie i zarazki. Jednak instytucje i organizacje zajmujące się jej badaniem uspokajają, że nie ma się czego bać. Dla naszego bezpieczeństwa, po szeregu etapów oczyszczania, woda jest również wzbogacana w chlor, który ma dodatkowo zabijać wszelkie, ewentualnie, pozostałe bakterie i zapobiega namnażaniu nowych. Pierwiastek ten jest oczywiście wprowadzany w bezpiecznych i minimalnych ilościach.

Dzbanki i butelki filtrujące

Czy jednak można pić wodę prosto z kranu? Niestety nie. Zanim ciecz dotrze do nas ze stacji oczyszczania i uzdatniania przechodzi przez wiele rur i instalacji. Nie wszystkie z nich są regularnie wymieniane. Może pojawiać się na nich korozja lub inne drobne zabrudzenia. Najlepszym rozwiązaniem tej sytuacji jest dzbanek filtrujący z wkładami. Jest to bardzo proste w użyciu i skuteczne urządzenie, do którego nalewamy wodę kranową i czekamy aż przesączy się ona przez filtr. Trwa to chwilę, a efekty są oszałamiające. Wkład węglowy z żywicą jonowymienną usuwa metale ciężkie, nawet mikroskopijne zanieczyszczenia mechaniczne oraz redukuje smak i zapach chloru. Ponadto filtry do dzbanków zmiękczają wodę.

Dzbanki są stosunkowo tanie, ich zakup to koszt, w zależności od pojemności lub producenta, od 20 do około 70 złotych. Jedno takie wysokiej jakości urządzenie będzie nam służyło nawet przez kilka lat. Wkłady oczyszczające wodę można kupić już za 7-15 złotych. Jeden wystarcza na miesiąc lub do przefiltrowania nawet 200 litrów wody. To niesamowita oszczędność, jeśli weźmiemy pod uwagę rezygnację z kupowania wody w butelkach. Wspaniałym rozwiązaniem, zgodnym z trendami ekologicznymi jest szklany dzbanek filtrujący, który pomaga Ci chronić środowisko oraz pięknie wygląda w kuchni.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są też butelki filtrujące wodę, które możesz zabrać wszędzie, napełnić „kranówką” i pić ją bez obaw. To kolejna oszczędność, ponieważ za taką wodę płacisz grosze, a dostarczasz do organizmu niezbędne minerały. Filtr do butelki zrobiony jest z węgla aktywnego i oczyszcza ciecz bez efektu zmiękczenia. Wszystkie potrzebne do filtracji wody kranowej urządzenia oraz wkłady do nich możesz znaleźć na stronie Filtrosfera.pl.

Woda z kranu a sprzęty AGD

Niestety prawdą na temat wody kranowej jest to, że źle wpływa na sprzęty gospodarstwa domowego, które mają z nią kontakt. Są to na przykład czajniki, ekspresy do kawy, zmywarki lub pralki. W wysokiej temperaturze z wody wytrąca się węglan wapnia, który tworzy nieestetyczne osady, popularnie zwane kamieniem. Na szczęście na to również jest łatwy sposób. Filtry do dzbanków mają właściwości zmiękczające, dzięki czemu zapobiegają tworzeniu się rdzawych nalotów na czajniku lub ekspresie. Chronią tym samym urządzenia i zapobiegają awariom, a Twoja kawa lub herbata smakuje lepiej.

Woda kranowa ma mało minerałów i innych wartości – kolejny mit

Jest wręcz przeciwnie! Badania wykazują, że woda kranowa ma dużo więcej pierwiastków takich jak: wapń, magnez i sód niż ta sprzedawana w butelkach. Oznacza to, że jej picie jest bardzo ważne i odżywcze dla naszych organizmów. W większości polskich domów woda kranowa jest twarda. To, co szkodzi sprzętom AGD jest zdrowe dla ludzi. Okazuje się, że picie tak zwanej twardej wody działa korzystnie na nasz układ krwionośny i zmniejsza ryzyko chorób serca. To wszystko właśnie dzięki minerałom.

Łatwo można zauważyć, że niepotrzebnie obawiamy się wody kranowej. Jej codzienne użytkowanie to wiele korzyści, z których szkoda byłoby rezygnować. Istniejące na rynku rozwiązania pozwalające na jej filtrację to niesamowita oszczędność oraz wygoda. Warto zainwestować w dzbanek filtrujący lub butelkę z wkładem węglowym i cieszyć się oczyszczoną wodą pełną minerałów. To również wspaniała metoda na zredukowanie ilości produkowanych odpadów. Rezygnacja z jednorazowego plastiku, z którego wykonane są butelki to pierwszy krok w stronę życia less lub nawet zero waste.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *