Plan żywieniowy. Jadłospis dostosowany do Ciebie

Zdrowe odżywianie oraz higieniczny tryb życia to cel dla coraz szerszej grupy osób. Dieta staje się pojęciem znanym dla osób w każdym przedziale wiekowym. Powodów jest wiele: troska o zdrowie, walka z chorobą, kariera sportowa czy też dążenie do idealnej sylwetki. Bez względu na to, co jest powodem stosowania diety, warto wdrożyć do swojego życia indywidualny plan żywieniowy. Co to takiego i jakie przynosi efekty?

Zdrowe odżywianie oraz higieniczny tryb życia to cel dla coraz szerszej grupy osób. Dieta staje się pojęciem znanym dla osób w każdym przedziale wiekowym. Powodów jest wiele: troska o zdrowie, walka z chorobą, kariera sportowa czy też dążenie do idealnej sylwetki. Bez względu na to, co jest powodem stosowania diety, warto wdrożyć do swojego życia indywidualny plan żywieniowy. Co to takiego i jakie przynosi efekty?

Indywidualny plan żywieniowy – dla kogo?

Kto z nas pogardziłby dopasowanym do figury w każdym calu garniturem lub sukienką szytą na miarę? Idealnie skrojona odzież sprawia, że czujemy się pięknie i komfortowo. Dlaczego by tak nie podejść do codziennych posiłków? Jadłospis szyty na miarę naszych potrzeb może przynieść jeszcze więcej korzyści.

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z kolosalnego wpływu pożywienia na nasze zdrowie, siły i samopoczucie. Wszechobecna dziś przetworzona żywność nierzadko doprowadza do wielu schorzeń, takich jak nadciśnienie, otyłość, cukrzyca czy zbyt wysoki cholesterol. Osoby dotknięte powyższymi dolegliwościami niewątpliwie powinny wprowadzić do swojego życia przygotowany przez fachowca plan żywieniowy, który umożliwi przywrócenie zaburzonej równowagi w organizmie oraz pomoże zapobiec dalszemu postępowi choroby.

Odpowiednio zbilansowana dieta to także klucz do sukcesu każdego sportowca. Osoby nastawione na osiąganie jak najlepszych wyników w danej dyscyplinie sportowej nierzadko muszą zadbać o szczegółowe plany żywieniowe ułożone zgodnie z ich potrzebami a następnie bezkompromisowo się ich trzymać.

A co powiedzieć o osobach dążących do idealnej sylwetki? Ta niezwykle szeroka grupa osób nierzadko stosuje wiele drakońskich diet, co w konsekwencji przynosi jedynie chwilowe efekty. O wiele lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doświadczonego doradcy żywieniowego, który zajmuje się układaniem indywidualnych planów żywieniowych zgodnych z zasadami zdrowego odżywiania. Surowe diety nie dają trwałych rezultatów. Mądrze dobrany jadłospis pozwoli natomiast na rozsądne układanie posiłków zapewniających dostarczanie do organizmu wszystkich niezbędnych składników.

Indywidualny plan żywieniowy – podstawowe zasady

Idealnie dopasowane plany żywieniowe muszą uwzględniać cztery podstawowe czynniki decydujące o ich budowie.

  • Styl życia – każdy z nas prowadzi inny tryb życia. Dobry jadłospis uwzględnia różne osobiste uwarunkowania. Doświadczony doradca żywieniowy może zatem potrzebować kilku informacji, na przykład: czy pracujesz fizycznie czy umysłowo? W systemie zmianowym czy w stałych godzinach? Ile czasu poświęcasz na pracę oraz jak spędzasz czas wolny? Te oraz wiele innych informacji pomogą dobrać sposób żywienia trafiający w indywidualne potrzeby.
  • Metabolizm – kluczową kwestią jest także dbałość o prawidłowy poziom przemiany materii. Czynnik ten jest niezbędny chociażby w celu uniknięcia tak częstego efektu jo jo towarzyszącego popularnym dietom odchudzającym.
  • Stan zdrowia – indywidualny plan żywieniowy uwzględnia stosowaną farmakoterapię, która nierzadko narzuca pacjentowi godziny i częstotliwość spożywania posiłków, bądź też wyklucza pewne produkty z jadłospisu.
  • Preferencje żywieniowe – co nam po diecie opartej w znacznym stopniu na produktach nie trafiających w nasze gusta smakowe? Z pewnością nie przyniesie ona zamierzonych rezultatów, gdyż szybko z niej zrezygnujemy. Lepszym pomysłem okaże się ułożenie indywidualnego planu żywieniowego, opartego na preferowanych przez nas produktach.

Zamów indywidualny plan żywieniowy ułożony przez trenera personalnego na stronie adrianbugno.pl.

Adrian Bugno – trener personalny, fizjoterapueta.

Juliusza Lea 77, 33-332 Kraków, tel. +48 535 700 678

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *