Pełnowartościowe diety dla każdego – jak poprawić zdrowie, wygląd i samopoczucie?

Świadomość ludzka na tematy żywieniowe stale rośnie. Bez wątpienia zawdzięczamy to nieustannemu rozwojowi techniki oraz nauki, pozwalających lepiej poznać ludzkie organizmy i ich potrzeby. Naturalnie więc pojawia się coraz więcej specjalistycznych diet, których stosowanie wpływa na jakość życia. Które jednak będą odpowiednie dla nas? Czym dokładnie się charakteryzują? Nie czekaj i dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze, już teraz!

  1. Zdrowa i skuteczna dieta odchudzająca.
  2. Diety wegetariańskie i ich rodzaje.
  3. Czy dieta ketogeniczna jest bezpieczna?
  4. Zdrowe odżywianie bez aktywności fizycznej?

Co istotne, chcąc rozpocząć nową dietę, powinniśmy się do niej w odpowiedni sposób przygotować. Nie może być oparta o niewiedzę i intuicyjne działanie, gdyż nie przyniesienie oczekiwanych rezultatów – wręcz przeciwnie! Zdrowa dieta w żadnym wypadku nie oznacza też głodówek: w dalszym ciągu musimy dostarczyć do organizmu wszystkie niezbędne mu składniki odżywcze. Dlatego, zanim zmienimy nawyki żywieniowe, poszerzmy wiedzę, między innymi kierując się ku renomowanym specjalistom.

Zdrowa i skuteczna dieta odchudzająca

Diety odchudzające bez wątpienia należą do najpopularniejszych rodzajów diet w dzisiejszym społeczeństwie. Wybierają je osoby pragnące poprawić swój wygląd, czyli też zbudować pewność siebie, ale i lepszą odporność organizmu. Szybko przekonamy się, że choć sukcesu w postaci szczupłej sylwetki nie osiągniemy na przestrzeni kilku dni czy nawet tygodni, zadanie to wcale nie należy do bardzo trudnych. Najważniejsze są silna wola oraz zmiana nawyków żywieniowych. W pierwszej kolejności odstawmy wszelkie niezdrowe przekąski czy dania typu fast-food – uczucie sytości, które nam towarzyszy po ich spożyciu, jest jednoznaczne z przyjęciem nadmiaru kalorii. Dietę odchudzającą idealnie obrazują zasady zdrowego odżywiania. Wzbogacając swoje posiłki o owoce oraz warzywa, momentalnie dostrzeżemy pierwsze efekty. Co więcej, określmy jak najbardziej realny cel: prawidłowe odchudzanie wynosi około 0,5-1kg tygodniowo.

Diety wegetariańskie i ich rodzaje

Biorąc pod uwagę szeroko pojęte diety, trudno jest nie wymienić wegetarianizmu (i wszystkich jego odmian). Wybierają go osoby, które nie chcą lub nie mogą spożywać produktów pochodzenia zwierzęcego (ewentualnie je ograniczając, to tzw. fleksitarianizm), poprawiając tym swój stan zdrowia, jednocześnie dbając o środowisko naturalne. Co ciekawe, jest to także rodzaj diety odchudzającej. I w tym przypadku nie możemy odstawić mięsa bądź nabiału z dnia na dzień, bez przygotowania. Doprowadzi to do pogorszenia naszego samopoczucia, co niejednokrotnie jest również niebezpieczne dla zdrowia. Bez niezbędnych składników odżywczych, np. w postaci białka czy zdrowych tłuszczy, organizm po prostu nie może funkcjonować. Dlatego też, jeśli nie wiemy, jak powinny wyglądać tego typu diety bądź nie mamy czasu na samodzielne gotowanie, możemy wybrać profesjonalny catering dietetyczny. Z czasem, nabierając wprawy i poszerzając swoją wiedzę, przygotowanie pełnowartościowych dań bezmięsnych nie będzie stwarzało nam najmniejszego problemu.

Czy dieta ketogeniczna jest bezpieczna?

Kolejną popularną w ostatnich latach dietą jest dieta ketogeniczna. Znajduje ona coraz więcej zwolenników, ale i przeciwników. Dlaczego jednak budzi tyle kontrowersji? Otóż wiele osób uważa, że jest ona nieodpowiednia do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Tymczasem, jak pokazuje praktyka, z powodzeniem może być stosowana przez długi czas, dając wręcz niesamowite efekty. Dieta keto polega na spożywaniu określonych produktów bogatych w tłuszcze, z jednoczesnym ograniczeniem do minimum węglowodanów. Nasz organizm na taki stan rzeczy reaguje produkcją ketozy, która zwiększa energię. Co ważne, sposób odżywiania w tej diecie jest dość specyficzny, wymaga sporej uwagi oraz konsekwencji (wprowadzenie się we właściwy stan może potrwać nawet do 6 tygodni, bywa to okres niekomfortowy) – łatwo jest zniweczyć wszystkie wysiłki jednym nieprzemyślanym posiłkiem. Więcej przeczytaj o tym na dietano.com.

Zdrowe odżywianie bez aktywności fizycznej?

Niezależnie czy kierujemy się w stronę diety odchudzającej, wegetariańskiej, czy wszelkiej innej, z reguły zależy nam na poprawie wyglądu, zdrowia oraz kondycji fizycznej. Co istotne, żeby w pełni osiągnąć ten cel, warto się wspomóc szeroko pojętą aktywnością fizyczną. Zachęcać do niej będą nas zarówno lekarze, jak i dietetycy, czemu trudno się dziwić. Zwłaszcza w dzisiejszym świecie ruch jest nam niezbędny, na co wpływ ma siedzący tryb życia (niejednokrotnie w pracy i w domu). Szczególnie polecane są: bieganie, pływanie, jazda na rowerze, wizyty na siłowni oraz różnego rodzaju sporty drużynowe. Zmęczenie fizyczne poprawi również naszą koncentrację, doda energii, zredukuje stres i wyreguluje ciśnienie krwi. Ponadto bardzo szybko może się okazać, że sport przerodzi się w nową pasję, bez której nie będziemy sobie wyobrażali dalszego funkcjonowania…

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *