Patelnia żeliwna – przydatna w kuchni bardziej niż myślisz!

Smażenie, to jeden z bardziej popularnych sposobów obróbki termicznej żywności, który na dobre zadomowił się w polskiej tradycji kulinarnej. Na jego temat nagromadziło się przez ostatnie dziesięciolecia sporo mitów, zwłaszcza pod kątem negatywnego oddziaływania na zdrowie. Okazuje się jednak, iż dobrej jakości patelnia żeliwna i niewielka ilość tłuszczu do smażenia mogą sprawić, iż potrawy będą nie tylko pyszne, ale też i zdrowe!

1. Patelnie do smażenia – jaki rodzaj wybrać?

2. Jakie zalety ma patelnia żeliwna

3. Patelnia żeliwna – jak o nią dbać?

Gotowanie to Twoja pasja? Chcesz uzupełnić asortyment w kuchni, jednak nie wiesz, na jaki rodzaj patelni się zdecydować? Zapoznaj się z tym tekstem, a dowiesz się sporo informacji na temat patelni żeliwnych!

Patelnie do smażenia – jaki rodzaj wybrać?

Jeżeli potrawy smażone na dobre zagościły w twoim codziennym jadłospisie, to koniecznie musisz postarać się o to, aby w kuchni znalazło się także miejsce na patelnię z prawdziwego zdarzenia. Kluczową rolę odgrywa nie tylko jej rozmiar, ale też materiał, z jakiego ją wykonano.

Wybór jest bardzo szeroki. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszyły się patelnie teflonowe, na których można smażyć bez dodatku tłuszczu. Mają one jednak pewną wadę – teflon szybko się ściera, przez co patelnię trzeba często wymieniać, a to generuje dodatkowe koszty.

Zupełną nowością są patelnie szklane, które doskonale sprawdzą się w przypadku alergików. Jednak nie ma co ukrywać, jest to spory wydatek. Ciekawym pomysłem może być także patelnia kamienna, jednak jej podnoszenie wymaga nie lada wysiłku. Jeżeli jesteś tradycjonalistą w kuchni i twoje zainteresowania oscylują wokół technologii sprawdzających się od lat, to z pewnością wybierzesz patelnie żeliwne, które w wielu domach doceniane są od pokoleń.

Jakie zalety ma patelnia żeliwna

Patelnie żeliwne wykonane są ze specjalnego stopu, na który składa się żelazo oraz węgiel. To właśnie zawartość tego drugiego pierwiastka sprawia, iż patelnie nie rdzewieją. Jedną z głównych zalet, jakie posiadają patelnie żeliwne, jest dokładność smażenia. Doskonale przewodzą ciepło, dzięki czemu każda potrawa usmaży się na nich równomiernie. Jednak trzeba wykazać się odrobiną cierpliwości – patelnie tego rodzaju nagrzewają się dosyć długo.

Kolejna zaleta, na którą bez wątpienia trzeba zwrócić uwagę, to wytrzymałość żeliwnych patelni. Teflon szybko się zedrze, emalia może zacząć po czasie odpryskiwać, za to patelnia z żeliwa będzie służyła przez długie lata, oczywiście pod warunkiem, iż będzie w odpowiedni sposób używana.

Patelnia żeliwna – jak o nią dbać?

Patelnia żeliwna potrzebuje sporo czasu, aby osiągnąć pożądaną temperaturę. Przy smażeniu potraw niezbędna jest cierpliwość. Każda próba skrócenia czasu nagrzewania żeliwa, na przykład przez zbyt szybkie zwiększenie ognia, może skutkować trwałym uszkodzeniem powierzchni. W skrajnych przypadkach patelnia żeliwna, która zostanie zbyt szybko rozgrzana czy ostudzona, może nawet pęknąć.

Następna kwestia, o której trzeba pamiętać, by przez wiele lat cieszyć się z niezawodnej patelni żeliwnej to sposób mycia i suszenie. Co prawda, zawartość żelaza w stopie chroni patelnię przed rdzą, jednak chcąc mieć całkowitą pewność, iż nagle na naczyniu nie pojawi się rudy nalot, warto od razu po umyciu wytrzeć ją do sucha przy pomocy ręcznika kuchennego. Jeżeli zadbasz o swoją patelnię i będziesz ją regularnie konserwować według zaleceń producenta, to może się okazać, iż będzie to jedyna patelnia, jakiej będziesz potrzebować przez całe życie!

 

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *