Ocet jabłkowy w diecie odchudzającej

Ocet jabłkowy staje się coraz bardziej popularnym elementem diet odchudzających. Ten bursztynowej barwy płyn jest dodawany najczęściej do sałatek oraz dań mięsnych. Swój aromat jabłkowy zawdzięcza procesowi fermentacji owoców, który wywołany jest przez bakterie octowe. Jakie niezwykłe właściwości kryją się zatem w tym niepozornym produkcie?

Właściwości octu jabłkowego

Ocet jabłkowy na odchudzanie jest przede wszystkim źródłem wielu witamin i minerałów, wśród których znajdują się między innymi potas, żelazo, fosfor, witamina A oraz bioflawonidy. Ponadto, ma on wiele właściwości leczniczych, z których był znany już w starożytności. Zaliczamy do nich między innymi:

  • skuteczne gaszenie pragnienia – wystarczy dodać niewielką ilość octu do wody,
  • poprawa trawienia – woda z octem pobudza wydzielanie soków trawiennych,
  • pozytywny wpływ na układ krążenia,
  • pomoc w walce z bólem gardła,
  • wzmacnianie odporności,
  • regulacja poziomu glukozy we krwi oraz pracy jelit,
  • obniżanie złego cholesterolu.

Jedną z najbardziej popularnych właściwości octu jabłkowego w ostatnim czasie jest wspomaganie odchudzania. Należy jednak pamiętać, że nie jest to jeden z cudownych środków odchudzających, a zadowalające efekty można osiągnąć tylko poprzez połączenie go z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną.

Więcej o właściwościach octu jabłkowego i innych preparatów przeczytasz na https://suplementypro.pl/

Ocet jabłkowy i jego wpływ na proces odchudzania

Ocet jabłkowy zawiera takie składniki jak kwas chlorogenowy, betakaroten i flawonoidy. Wspomagają one rozszczepianie tłuszczy oraz usuwanie ich złogów. Proces ten skutkuje z kolei obniżeniem masy ciała. Nieprawdą jest jednak, że picie octu jabłkowego pozwala szybko spalić tłuszcz. Co prawda, na początku takiej kuracji możemy zauważyć taki efekt, ale jest on raczej wynikiem innych właściwości octu – właściwości odwadniających. Ponadto, picie takiego napoju wywołuje efekt detoksykacyjny oraz wspomaga proces trawienia. Dlaczego zatem częste picie octu nie jest polecane? Przede wszystkim ze względu na jego niekorzystne działanie na śluzówkę żołądka. Okazuje się również, że stosowanie tak drastycznej kuracji może w przyszłości skutkować efektem jojo.

Jaki jest zatem realny wpływ octu jabłkowego na proces odchudzania? Jak wspomnieliśmy wcześniej, jego składniki wspomagają rozszczepianie cząsteczek tłuszczowych. Dlatego też uzupełnienie odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej przez racjonalne spożywanie octu jabłkowego wspomoże spalanie tkanki tłuszczowej, a przy okazji obniży zły cholesterol. Efekty takie są możliwe jednak tylko wtedy, gdy zmienimy nawyki żywieniowe, czyli na przykład odstawimy słodycze oraz wprowadzimy regularność w posiłkach. Samo picie octu przy nieodpowiedniej i wręcz niezdrowej diecie nie przyniesie oczekiwanych efektów a nawet wręcz przeciwnie, może zaszkodzić zdrowiu.

Jak stosować ocet jabłkowy

Najważniejsze w całym procesie jest, aby stosować ocet jabłkowy najwyższej jakości. Jeśli chcemy mieć pewność, że w pełni spełnia on nasze wymagania, warto zrobić go samodzielnie w domu a następnie rozcieńczać go z wodą przed spożyciem. Należy jednak pamiętać o zachowaniu właściwych proporcji oraz regularnym spożywaniu napoju. Jak zatem przygotować zdrowy napój z octu jabłkowego? W szklance przegotowanej wody rozpuścić 2 – 3 łyżki octu. Jeśli smak jest nieodpowiedni, dodać łyżeczkę miodu i dokładnie wymieszać. Przygotowany roztwór pić małymi łykami 2 do 3 razy dziennie, najlepiej przed posiłkami.

Na rynku dostępne są również tabletki z octem jabłkowym. Ich stosowanie polega na przyjmowaniu 1 do 3 tabletek dziennie także przed posiłkami. Ich działanie jest bardzo zbliżone do działania samego octu jabłkowego, ale tak jak on, same w sobie nie powodują skutecznego chudnięcia.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *