Objawy odstawienia nikotyny

Rzucenie palenia to nie tylko kwestia silnej woli. Nikotyna, będąca głównym składnikiem tytoniu, jest silnie uzależniająca i powoduje szereg zmian fizycznych i psychicznych w organizmie. Nagłe odstawienie nikotyny może prowadzić do nieprzyjemnych objawów abstynencyjnych, które dla wielu osób stają się wyzwaniem w drodze do wolności od nałogu.

Ból głowy — jeden z pierwszych objawów

Już kilka godzin po wypaleniu ostatniego papierosa może pojawić się ból głowy. Jest to reakcja organizmu na brak nikotyny, która wpływała na układ nerwowy i krążenie krwi. Ból może być pulsujący lub tępy, ale czasami tak silny, że utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dodatkowo, niektóre osoby doświadczają zawrotów głowy, potęgujących dyskomfort.

Problemy ze snem — kolejna przeszkoda

Nikotyna wpływa na naturalny rytm snu i czuwania organizmu. Po jej odstawieniu wiele osób ma problemy z zasypianiem, częste przebudzenia w nocy lub nawet bezsenność. Prowadzi to do zmęczenia i drażliwości w ciągu dnia, utrudniając adaptację do życia bez nałogu.

Inne objawy odstawienia

Oprócz bólu głowy i problemów ze snem objawy odstawienia nikotyny to m.in.:

 • nadmierną potliwość,
 • zmiany apetytu (wzrost lub spadek),
 • zwiększona chęć na słodycze,
 • drażliwość i nerwowość,
 • uczucie niepokoju i lęku,
 • drżenie rąk,
 • napięcie mięśniowe.

Warto pamiętać, że każdy organizm reaguje inaczej. Niektórzy doświadczają łagodnych objawów, a inni silniejszych dolegliwości. Ważne jest, aby być świadomym potencjalnych problemów i przygotować się na nie psychicznie i fizycznie.

Strategie radzenia sobie z objawami abstynencyjnymi

Istnieje wiele sposobów na złagodzenie objawów odstawienia nikotyny:

 • regularna aktywność fizyczna,
 • techniki relaksacyjne, takie jak głębokie oddychanie,
 • unikanie sytuacji stresowych,
 • wsparcie ze strony rodziny, przyjaciół lub grupy wsparcia,
 • terapia farmakologiczna (plastry nikotynowe, gumy do żucia, leki).

Podjęcie decyzji o rzuceniu palenia.

Niezależnie od wybranej strategii, najważniejsza jest świadoma decyzja o rzuceniu palenia i konsekwencja w dążeniu do celu. Choć proces odstawienia może być trudny, korzyści zdrowotne i emocjonalne płynące z rezygnacji z nałogu są warte wysiłku. Zwiększona jakość życia i zmniejszone ryzyko poważnych chorób to tylko niektóre z nich.

Pamiętaj, że rzucenie palenia to inwestycja w swoje zdrowie i przyszłość. Nie poddawaj się i walcz z nałogiem, pomimo trudności i objawów abstynencyjnych. Z pomocą i odpowiednim wsparciem możesz osiągnąć swój cel i cieszyć się życiem bez papierosów.

Źródło:

UZALEŻNIENIE OD NIKOTYNY AGNIESZKA ANTKOWIAK, MICHAŁ ZYCH, ADRIANNA KOSIOR-LARA, 2020, 11_Antkowiak_Zych_Kosior-Lara_Problemy.pdf (ajd.czest.pl).

Opr. zbiorowe, Mechanizm, objawy i rozpoznanie uzależnienia od tytoniu, ARTYKUŁY POGLĄDOWE (REVIEW PAPERS), Journal of Clinical Healthcare 4 (2014).

Jakich objawów spodziewać się po odstawieniu papierosów? – https://recigar.pl/qa/jakich-objawow-spodziewac-sie-po-odstawieniu-papierosow/

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *