Objawy nietolerancji laktozy u niemowląt

Laktoza jest substancją naturalnie występującą w mleku matki, jak również w mleku pozostałych ssaków. W trakcie ciąży, u rosnącego dziecka rozwija się zdolność do prawidłowego rozkładu enzymu w tworzącym się przewodzie pokarmowym. Większość zdrowych noworodków, urodzonych w terminie nie ma problemu z przyswajaniem laktozy, jednak czasem pojawia się, zazwyczaj czasowa, nietolerancja laktozy. Jak ją rozpoznać i jak pomóc dziecku?

Czym jest nietolerancja laktozy?

Laktoza ma ogromne znaczenie w rozwoju niemowlaka. Pozwala na prawidłowy rozkład energii, która potrzebna jest do budowy układu nerwowego, jelit a dodatkowo ułatwia wchłanianie z pokarmu cennych witamin i minerałów. Zdarza się jednak, że w organizmie dziecka brak enzymu nazywanego laktazą, które jest odpowiedzialna za podział cukru zawartego w mleku, na glukozę oraz galaktozę. Składniki te powinny trafić do krwioobiegu, gdzie są dalej poddawane procesom trawiennym. W momencie takich braków cukry trafiają z jelita cienkiego do grubego, gdzie zaczynają się odkładać i fermentować. Proces ten wiąże się z powstawaniem gazów oraz innych, dokuczliwych i często bolesnych dolegliwości.

Objawy nietolerancji

Gdy u niemowlęcia pojawia się nietolerancja laktozy, jesteśmy w stanie zaobserwować towarzyszące temu objawy. Możemy zgłosić się do lekarza, jeżeli w trakcie jednej do trzech godzin po posiłku u naszego dziecka występują:

-nasilone gazy i wzdęcia,

-biegunki lub rzadki stolec,

-słyszymy odgłosy przelewania się w jelitach,

-napinanie ciała,

-nudności,

-płacz towarzyszący gazom.

Intensywność objawów będzie zależna od ilości nagromadzonej w jelitach laktazy. Po zaobserwowaniu powyższych problemów należy zgłosić się do lekarza, aby przeprowadzić badania. Aby stwierdzić nietolerancję laktozy, przeprowadza się określoną diagnostykę. Przede wszystkim należy wykonać badanie stolca, czyli pH kału. Pediatra może wykonać także wodorowy test oddechu, który polega na nieinwazyjnym pomiarze stężenia wodoru w wydychanym przez dziecko powietrzu, stosuje się je jednak zazwyczaj u starszych dzieci, które są w stanie przyjąć większą porcję pokarmu z laktozą.

Jak sprawdzić, czy dziecko ma nietolerancję laktozy?

U niemowląt zazwyczaj przeprowadza się kontrolowaną próbę eliminacyjną. Rzez dwa tygodnie z diety dziecka usuwa się produkty zawierające laktozę. Jeżeli dziecko nadal jest karmione wyłącznie mlekiem, wprowadza się specjalne mieszanki bez laktozowe. Po upływie 14 dni ponownie wprowadza się produkty z laktozą. Na podstawie obserwacji rodziców z okresu eliminacyjnego oraz reakcji dziecka po ponownym podaniu produktów zawierających laktozę można stwierdzić czy mamy do czynienia z nietolerancją laktozy. Jeżeli objawy powróciły, należy stosować uzgodnioną dietę pozbawioną laktozy. Jeżeli w trakcie okresu eliminacyjnego objawy nadal występowały, dziecko może mieć alergię pokarmową, którą należy dalej diagnozować. Możliwy jest scenariusz, w który po powrocie do produktów z laktozą nie pojawią się wcześniejsze objawy.

Należy pamiętać, że nietolerancja laktozy nie jest równoznaczna z alergią na białko krowie. Znaczna część nietolerancji u niemowląt jest przejściowa i wraz z rozwojem dziecka takie problemy zanikają. Wszelkie działania należy konsultować z lekarzem prowadzącym i stosować się do zaleceń. Samodzielne decydowanie o stałej eliminacji produktu czy całej grup produktów z diety dziecka może w długofalowej perspektywie przynieść więcej szkody niż korzyści.

Artykuł powstał przy współpracy z https://www.philips.pl/c-m-mo/philips-avent-and-your-baby

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *