Objawy niedoboru elektrolitów. Kto i kiedy powinien badać ich poziom?

Niedobór elektrolitów powoduje szereg dolegliwości i zaburzenia funkcjonowania organizmu. Chcąc zadbać o zdrowie warto konsultować wszelkie niepokojące dolegliwości z lekarzem lub wykonać odpowiednie badania. Dowiedz się, kiedy należy badać poziom elektrolitów.

Czym są elektrolity?

Elektrolity to minerały, które są niezbędne do funkcjonowania naszego organizmu. Występują we krwi, osoczu i płynach tkankowych, w formie jonów dodatnich i ujemnych. Elektrolity regulują gospodarkę wodną organizmu. Biorą one udział w przewodzeniu impulsów nerwowych, wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśni, a także wspomagają utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi.

Poziom elektrolitów – jakie badania możesz wykonać?

Jeśli chcesz samodzielnie kontrolować swoje zdrowie, warto wykonać badanie poziomu elektrolitów. W tym celu możesz skorzystać z jednego z pakietów: https://alabsport.pl/pakiety. Pakiety laboratoryjnych badań sportowych mogą sprawdzić się u osób, które intensywnie trenują lub chcą wprowadzić sport do swojego życia. Są oni jedną z grup, u której może pojawić się niedobór elektrolitów.

Jakie elektrolity występują w organizmie człowieka?

Do najważniejszych elektrolitów należą sód, potas, magnez, wapń i chlorki. Zanim jednak sięgniesz po wysokie dawki tych pierwiastków, oznacz poziom elektrolitów. Możesz je przedawkować i doprowadzić do niebezpiecznego stanu, jak np. hiperkaliemia (wysoki poziom potasu) czy hiperkalcemia (wysoki poziom wapnia). Jeśli przyjmujesz leki na stałe, to pamiętaj, aby samodzielnie nie sięgać po suplementy diety. Mogą one wpływać na działanie farmakoterapii, obniżając jej skuteczność lub powodując niebezpieczny wzrost stężenia leków.

Niedobór sodu zdarza się niezwykle rzadko, ponieważ występuje ona w soli, po którą każdy z nas sięga. Chociaż osoby z chorobami serca czy nadciśnieniem tętniczym powinny ją ograniczyć, to u zdrowego człowieka nie ma przeciwwskazań, aby z niej umiarkowanie korzystać. Bardzo popularna jest natomiast suplementacja magnezu, w szczególności wśród osób prowadzących stresujący tryb życia, dużo trenujących lub pracujących. Warto jednak pamiętać, że niekoniecznie każdy z nas musi mieć niedobory tego pierwiastka. Stosując zbilansowaną i zróżnicowaną dietę, prawdopodobnie dostarczasz sobie wystarczającą ilość magnezu. W rezultacie przyjmowanie dodatkowych suplementów diety jest zbędne.

Warto wiedzieć! Kawa spożywana w umiarkowanych ilościach nie wypłukuje magnezu, a wręcz przeciwnie. Ten czarny napój jest źródłem tego pierwiastka.

Jak niedobór elektrolitów wpływa na organizm?

Zarówno nadmiar, jak i niedobór elektrolitów może być niebezpieczny dla organizmu. Kiedy dostarczamy organizmowi zbyt mało pierwiastków, mogą pojawić się objawy niedoboru. U każdego mogą być one inne i występować w różnym nasileniu. Należy zwrócić uwagę na dolegliwości, takie jak:

  • skurcze mięśni,
  • zwiększone pragnienie,
  • zaburzenia pracy serca (kołatanie),
  • obrzęki kończyn dolnych i górnych,
  • bóle i zawroty głowy,
  • niskie ciśnienie tętnicze krwi,
  • osłabienie organizmu,
  • nudności i/lub wymioty,
  • zaburzenia koncentracji,
  • drgawki.

Powyższe dolegliwości mogą wystąpić nie tylko w przypadku odwodnienia. Dlatego wszelkie niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem, który zleci odpowiednie badania i włączy leczenie.

Dlaczego picie wody jest ważne?

Odwodnienie organizmu jest poważnym zaburzeniem, w którym człowiek traci więcej płynów, niż przyjmuje. Może być spowodowane wieloma czynnikami, wśród których należy wymienić nadmierne pocenie się, dolegliwości związane z układem pokarmowym (biegunka, wymioty), zaburzenia hormonalne, przyjmowanie niektórych leków, zaburzenia pracy nerek czy specyficzne choroby układu pokarmowego. Niski poziom elektrolitów i odwodnienie mogą też wystąpić u osób, które nie mają nawyku picia wody. Dostarczanie zbyt małej ilości płynów zaburza funkcjonowanie całego organizmu, powodując m.in. odwodnienie. Woda znajduje się nie tylko w napojach, ale również w zupach, owocach i warzywach. Dbając o odpowiednio zbilansowaną dietę, można więc optymalnie nawodnić organizm.

Odwodnienie – co warto wiedzieć?

Odwodnienie może prowadzić do zachwiania równowagi elektrolitowej organizmu. Informacje na temat picia wody są niemal wszędzie. Wiele z nich się wyklucza, co chwilę pojawiają się nowe zalecenia. Łatwo zgubić się w gąszczu tych danych. Pamiętaj jednak, że zwykła woda jest wystarczająca do nawodnienia organizmu, a dobrze zbilansowana dieta pozwala na dostarczenie mu dodatkowo cennych witamin i minerałów. U zdrowych ludzi nie ma konieczności dodatkowej suplementacji sodu, potasu, magnezu czy wapnia, jeśli ich stężenie jest prawidłowe. Warto wykonać badania poziomu elektrolitów, jeśli chcesz przyjmować dodatkowe suplementy diety lub wcześniej pojawiały się u Ciebie niedobory.

Bibliografia

  1. Barghouthy, Y., Corrales, M., Doizi, S. et al, Tea and coffee consumption and pathophysiology related to kidney stone formation: a systematic review, “World J Urol”, 39/2021, s.2417–2426.
  2. Rychlik E. i wsp., Woda i elektrolity, [w:] M. Jarosz i wsp. (red), Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, Warszawa 2020, s. 316–340.
  3. Niepolski L., Regulacja gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu, [w:] H. Krauss (red) Fizjologia żywienia, PZWL Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 2020, s. 59–73.

Artykuł sponsorowany.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *