Nutrigenetyka, czyli sposób na spersonalizowaną dietę

Nutrigenetyka jest dziedziną nauki zajmującą się badaniem związków między sposobem żywienia a genami. Zakłada ona, że zalecenia żywieniowe nie mogą być takie same dla wszystkich, ponieważ istnieją między nami różnice na poziomie genetycznym. W artykule podpowiadamy, jakie badania nutrigenetyczne należy wykonać, aby wprowadzić indywidualne zasady żywienia.

Na czym polega nutrigenetyka?

Nutrigenetyka jest młodą gałęzią nauki, badającą wpływ różnic genetycznych na metabolizm substancji pokarmowych oraz określającą ryzyko rozwoju schorzeń dietozależnych. Wykonując analizę znanych genów odpowiedzialnych za metabolizm wybranych składników odżywczych, jesteśmy w stanie z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, jak zareaguje nasz organizm na różne substancje pokarmowe. Dzięki tej wiedzy możemy wykluczyć z diety składniki, które nam szkodzą, a zastąpić je innymi o dobroczynnym dla nas działaniu. Tym samym ustrzeżemy się chorób dietozależnych.

Co to są badania nutrigenetyczne i kto powinien je wykonać?

Badania nutrigenetyczne prezentują nowoczesne oblicze dietetyki, ponieważ ich metodyka jest oparta o analizę DNA, czyli kodu genetycznego. Od niego zależą indywidualne zalecenia dietetyczne dla każdego z pacjentów. Dzięki wykonaniu badań nutrigenetycznych możemy uchronić się przed wieloma chorobami, np. przed nadwagą czy otyłością. Wykonując analizę wybranych genów związanych z metabolizmem, możemy z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, jak zareaguje nasz organizm na różne składniki diety.

Badania nutrigenetyczne może wykonać każdy, kto chce odżywiać się świadomie z korzyścią dla własnego zdrowia. Nutrigenetyka pozwala na stworzenie osobistego profilu żywieniowego nie tylko na podstawie zasad zdrowego odżywiania. Dzięki badaniom jesteśmy w stanie określić, które składniki nam nie służą i warto je ograniczyć, a które należy zupełnie wyeliminować z diety.

Jakie geny są analizowane w badaniach nutrigenetycznych?

Geny nietolerancji pokarmowych

Badanie genów nietolerancji pokarmowych ma na celu określenie predyspozycji genetycznych do rozwoju celiakii. Jeśli takich skłonności nie mamy, brak wskazań do wprowadzania diety eliminacyjnej. Dodatkowo badania nutrigenetyczne pozwalają na ocenę, czy takie składniki, jak kofeina, laktoza czy alkohol, nie są za dużym obciążeniem dla organizmu. 

Geny metabolizmu i otyłości

Wyniki analizy tych genów wskazują na predyspozycje genetyczne do otyłości i nadwagi. Ich analiza pozwala na ustalenie odpowiednich proporcji cukrów i tłuszczów w diecie. Dodatkowo na podstawie badania genów metabolizmu i otyłości można określić skłonności do zaburzeń lipidowych, leżących u podstaw rozwoju cukrzycy, miażdżycy czy choroby niedokrwiennej serca. 

Geny metabolizmu antyoksydantów i witamin

Badanie genów metabolizmu witamin i antyoksydantów pozwala na ocenę zdolności organizmu do eliminacji toksyn i wolnych rodników. Ma to ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania. Ich nagromadzenie prowadzi bowiem do uszkodzeń w materiale genetycznym i rozwoju groźnych chorób.

Co to jest genodieta?

Genodieta to indywidualnie dobrana dla każdego dieta, oparta o analizę kodu genetycznego. Znając swoje predyspozycje genetyczne, możemy świadomie dobierać takie składniki żywieniowe, które będą dla nas najbardziej odpowiednie. Takie odżywianie zapobiegnie rozwojowi chorób metabolicznych, do których mamy predyspozycje.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *