Niski cukier a trzustka

Hipoglikemia, która jest zbyt niskim poziomem cukru we krwi, może być związana z niewłaściwą pracą trzustki. Niski cukier a trzustka – to może być źródło problemu. Powodem takiego stanu często jest zlokalizowany w tym właśnie organie, guz insulinowy.

Wiele osób cierpiących na niewłaściwy poziom cukru we krwi, i wszystkie związane z tym przykre konsekwencje, boryka się z problemem zbyt wysokiego poziomu cukru. Stosuje się wtedy specjalne diety (np. dieta przy hashimoto), bierze różne leki, a niekiedy robi zastrzyki z insuliny. Co jednak w sytuacji, kiedy poziom cukru jest za niski? Przyczyn niedocukrzenia może być wiele. Może to być wywołane na przykład przyjęciem starszych, coraz rzadziej stosowanych leków. Może to być również spowodowane spożyciem alkoholu. U cukrzyków przyczyna niekiedy leży w zastosowaniu insuliny o zbyt dużej dawce. Powodem czasem bywa po prostu stres, który wpływa na produkowaną w nadnerczach adrenalinę, i uruchamia je nadmiernie, zamiast trzustki, której zadaniem jest właśnie produkcja odpowiedniej ilości insuliny. Wówczas praca trzustki zostaje zablokowana i przez to zaburzona. Jeżeli borykasz się z problemem niskiego poziomu cukru, a nie ma to powodów zewnętrznych, możesz przyjrzeć się pracy swojej trzustki, robiąc dokładne badania.

Kiedy ma miejsce hipoglikemia

Zbyt niski i niepokojący poziom cukru we krwi, ma miejsce kiedy glukozy we krwi jest mniej niż 70mg/dl. Zdarzają się jednak jeszcze niższe poziomy, które u niektórych chorych są dopiero progiem wywołującym wyraźne objawy niedocukrzenia. Kiedy nie pomaga spożycie cukru, bo jego poziom we krwi nie ulega zwiększeniu, jest to jawna informacja o hipoglikemii. Taki stan jest szczególnie niebezpieczny dla życia i zdrowia, może bowiem doprowadzić do zapadnięcia w śpiączkę cukrzycową, z której można się już nie wybudzić.

Sprawdź: badania na cukrzycę.

Niski cukier a trzustka

Powodem niskiego poziomu cukru często jest wyspiak trzustki, czyli tak zwana insulinowa. Jest to rzadko występujący nowotwór, który występuje w trzustce. Guz ten powstaje z komórek Beta trzustki, które odpowiadają właśnie za produkowanie insuliny. Kiedy tego hormonu jest za dużo, cukier spada. Objawy guza insulinowego pokrywają się z typowymi objawami hipoglikemii.

Objawy guza trzustki

Jednym z objawów hipoglikemii jest nadmierna senność. To typowy objaw afrykańskich dzieci, które z powodu niedożywienia, i przez to niejako naturalnie obniżonego poziomu cukru we krwi, czują się ospałe w ciągu dnia. Innym objawem jest silny, napadowy głód. Wówczas nie można wręcz powstrzymać się od jedzenia. Duży problem stanowią też poty, drżenie i napięcie. Może temu towarzyszyć wzrost napięcia mięśni szkieletowych. Wyspiak trzustki powoduje także silne poczucie osłabienia oraz występowanie nudności i wymiotów. Objawy te często występują również w nocy i są uciążliwe, zakłócają bowiem sen. Na dodatek, w godzinach najmocniejszego zazwyczaj snu, czyli 2 a 4 nad ranem należy mierzyć cukier, gdyż właśnie wtedy jego poziom jest najniższy i u chorych najbardziej zagraża życiu.

Pozostałe objawy

Oprócz senności, silnego głodu i zlewnych potów, insulinoma powoduje także objawy neuroglikopeniczne, czyli takie, które występują również przy padaczce oraz przy chorobie alkoholowej. Następują wtedy zaburzenia widzenia, zakłócające odbiór ostrości wzroku, widzi się wtedy podwójnie, zachowania są niestandardowe i niekiedy traci się przytomność.

Jak leczyć guza trzustki

Wyspiaka możesz wyleczyć operacyjnie, czyli chirurgicznie, albo za pomocą diety. Dobrze sprawdzi się w tym wypadku dieta wysokobiałkowa. Z diety powinieneś wówczas wyeliminować słodycze.

Czy podnosić poziom cukru czekoladą?

Co ciekawe, aby podnieść poziom cukru nie powinieneś spożywać czekolady. Zawiera ona bowiem znaczną ilość tłuszczu, który utrudnia wchłanianie węglowodanów, które w takim momencie mają za zadanie podnieść cukier.

A zatem, trzustka może pracować niewłaściwie zarówno z powodu stresu, jak i przez guz insulinowy. Jednak niski poziom cukru, wynikający z nieodpowiedniej pracy trzustki, można podnieść. Zagrożenie zniknie i przestanie zaprzątać ci głowę.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *