Nietrzymanie moczu – jak zachować komfort przy tej dolegliwości?

Nietrzymanie moczu to jednak z tych dolegliwości, które budzą u osób nią dotkniętych wstyd i zażenowanie. Często zdarza się, że pacjenci nie zgłaszają tego problemu lekarzowi właśnie ze względu na zawstydzenie i stopniowo rezygnują z dotychczasowych aktywności poza domem. Spowodowane jest to obawą przed krępującą sytuacją, gdy nie uda się na czas skorzystać z toalety i lękiem, że otoczenie wyczuje przykry zapach. Dowiedz się, jak zachować fizyczny i psychiczny komfort przy dolegliwości, jaką jest nietrzymanie moczu.

Czym spowodowane jest nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu może mieć postać wysiłkową, naglącą lub mieszaną. Wysiłkowe nietrzymanie moczu to dolegliwość spowodowana osłabieniem mięśni Kegla, które odpowiedzialne są za prawidłowe funkcjonowanie cewki moczowej. Mimowolna mikcja może wówczas pojawić się podczas wysiłku fizycznego, śmiechu, kasłania czy kichania, czyli w sytuacjach, gdy napinają się mięśnie brzucha. Słabe mięśnie Kegla to skutek naturalnych procesów starzenia się organizmu, ale także zmian hormonalnych u kobiet, np. w czasie ciąży i menopauzy, porodu i zabiegów chirurgicznych, np. operacji prostaty u mężczyzn. Nagląca postać nietrzymania moczu najczęściej spowodowana jest stanem zapalnym pęcherza. Przyczyną może być też nadreaktywność pęcherza i ucisk nań, np. w czasie ciąży, gdy powiększa się macica. Do problemów z nietrzymaniem moczu przyczynić mogą się również dieta bogata w moczopędne napoje i potrawy oraz siedzący tryb życia, nadwaga i otyłość.

Jak leczy się nietrzymanie moczu?

Leczenie dolegliwości, jaką jest nietrzymanie moczu, zależy od jej przyczyny. W przypadku osłabienia mięśni Kegla stosowane są ćwiczenia mające na celu ich wzmocnienie, fizjoterapia lub leczenie operacyjne. Ta ostatnia metoda ma dużą skuteczność, a zabieg przeprowadzany jest laparoskopowo. W przypadku naglącego nietrzymania moczu zazwyczaj stosuje się leczenie farmakologiczne, które ma na celu zniwelowanie stanu zapalnego. Zalecany jest również trening kontynencji, który polega na stopniowym wydłużaniu czasu pomiędzy kolejnymi wizytami w toalecie. Niezależnie od przyczyny dolegliwości, bardzo ważne jest, by zgłosić ten problem lekarzowi jak najszybciej. Właściwe leczenie i odpowiednio dobrane środki higieniczne mogą znacznie poprawić komfort życia.

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu, zanim leczenie przyniesie rezultaty?

Jest wiele rodzajów produktów higienicznych stosowanych przy nietrzymaniu moczu. Na lekkie i kropelkowe nietrzymanie moczu odpowiednie są specjalne podpaski i wkładki urologiczne. Przy nieco bardziej nasilonej dolegliwości zaleca się stosować majtki chłonne. Są one dostępne, podobnie jak wkładki, w wersji dla kobiet i dla mężczyzn. Na ciężkie nietrzymanie moczu odpowiednie są pieluchomajtki i pampersy dla dorosłych. Na wszystkie te produkty, także wysokiej jakości oferowane przez TENA, możliwa jest refundacja NFZ. Warto z niej skorzystać, by odciążyć domowy budżet. Artykuły ochronne na nietrzymanie moczu pozwalają zachować komfort i dobre samopoczucie, zabezpieczają też wrażliwą skórę okolic intymnych przed podrażnieniami, co ważne dla zdrowia.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *