Nie wiesz jak wybrać buty do biegania? Najpierw określ swój cel

Bieganie jest najczęściej wybieraną formą rekreacji. Nie wymaga dużych nakładów finansowych ani specjalnych umiejętności. Wystarczą dobre chęci, motywacja i odpowiednie buty do biegania. Jakie buty do biegania wybrać? Znajdź sposób na idealne obuwie w kilku krokach!

Buty do biegania – uzależnij wybór od celu!

Jak wybrać buty do biegania, które podążą za Tobą? Najlepiej uzależnić wybór od celu…Co to oznacza? Zaczynając trenować bieganie, tak jak każdą inną dyscyplinę, należy zastanowić się co chcesz osiągnąć. Określając cel pomyśl:

  • Ile razy będziesz biegać?
  • Jak długie będą treningi (dystans i czas)?
  • Jak intensywne będą treningi?

Odpowiedź na to pytanie pomoże dobrać buty do biegania pod względem zaawansowania. Producenci obuwia biegowego, określając jego przeznaczenie, oznaczają nie tylko poziom zaawansowania biegacza, ale też przybliżone parametry użytkowania (częstotliwość, intensywność) do którego buty do biegania są stworzone. Dla przykładu buty dla osób zaawansowanych będą odpowiednie do biegania intensywnego, nawet codziennego i do długich dystansów. Jeśli właśnie taki rodzaj treningu jest Twoim celem najlepiej kupić buty dla zaawansowanych biegaczy. Będą one znacznie droższe, ale też wytrzymalsze i lepsze dla stopy. Oczywiście takie buty do biegania będą też z powodzeniem służyły początkującym biegaczom, ale jeśli jako cel stawiasz sobie rekreacyjne bieganie nie ma co przepłacać. Tu doskonale sprawdzą się buty do biegania rekreacyjnego, nieregularnego i na mniejszych dystansach. Butów tańszych, zrobionych z nieco gorszych materiałów powinni się zdecydowanie wystrzegać rasowi biegacze. Jeśli nie chcesz doznać na trasie przykrych incydentów, otarć i bólu stopy skup swoją uwagę na profesjonalnym obuwiu.

Jak dobrać buty do biegania?

Buty do biegania, które wybierzesz muszą być przede wszystkim dopasowane do stopy. Jest To gwarancją bezpieczeństwa, zdrowia i wygody użytkowania. Najważniejszy będzie dobór rozmiaru. Odpowiednie buty do biegania muszą być odrobinę większe (plus kilka mm od najdłuższego palca u stopy), by w razie opuchnięcia stóp uniknąć niepotrzebnych otarć. Nie mniejszą wagę należy przyłożyć do określenia kształtu stopy, inne buty będą dobre dla osób posiadających szczupłą stopę, a inne dla nieco pulchniejszej i szerszej stopy. Jest jeszcze jeden parametr – typ stopy, czyli rodzaj określany na podstawie sposobu zetknięcia z podłożem. Wyróżniana jest tu stopa neutralna, pronacja i supinacja.

Na co zwrócić uwagę kupując buty?

Jeśli określisz swoje cele treningowe i dobierzesz już rodzaj obuwia do zaawansowania treningowego, rodzaju stopy i określisz rozmiar skup się na parametrach technicznych obuwia.

  • MATERIAŁ, dobierz w zależności od pory roku i terenu – przewiewny lub grubszy i nieprzemakalny.
  • BIEŻNIK NA PODESZWIE. W jego przypadku dobór uzależnij od podłoża na którym będą użytkowane buty do biegania. Mocniejszy bieżnik będzie poprawiał przyczepność na biegach trailowych. Biegając na asfalcie bieżnik powinien być niewielki.
  • SYSTEMY AMORTYZACJI OBUWIA. Amortyzacja to bezpieczeństwo dla stopy, kręgosłupa i stawów w trakcie biegu. Jej poziom powinien być zależny od twardości podłożą – w terenie mniejszy, na twardej nawierzchni znacznie większy.

Buty do biegania jakie wybierzesz powinny być nie tylko komfortowe, ale też zapewniające stopie odpowiednie trzymanie. Wybierz buty, które zapewnią maksymalną przyjemność biegania!

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *