Nawilżacz powietrza – jaki wybrać i gdzie go ustawić?

Nawilżacz powietrza to praktyczne urządzenie, które przydaje się szczególnie w okresie grzewczym. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby korzystać z niego przez cały rok. Jaki nawilżacz wybrać do domu i gdzie go ustawić? Podpowiadamy!

Do czego służy nawilżacz?

Dlaczego stosujemy nawilżacze powietrza? Przede wszystkim dlatego, aby zwiększyć poziom wilgotności powietrza w domu. Zbyt suche powietrze może negatywnie wpływać na nasze zdrowie – prowadzić do problemów ze skórą, a nawet do chorób układu oddechowego.

Na grafice powyżej: Nawilżacz powietrza Concept Perfect Air Smart ZV2021 dostępy w sklepie online Inlago.pl

W czym pomaga nawilżacz powietrza?

Nawilżacze powietrza są w stanie wyeliminować wiele dolegliwości, które wywołuje przesuszone powietrze. Pomogą szczególnie osobom, u których występują: suchość skóry, podrażnione oczy, suchość w gardle, częsty kaszel, alergia, bóle głowy lub zatok czy popękane usta.

Dla kogo jeszcze polecane są nawilżacze powietrza? Mogą pomóc osobom, które chrapią w nocy. Jeśli powietrze jest zbyt suche, drogi oddechowe nie są odpowiednio nawilżone, przez co może pojawiać się chrapanie. Dzięki włączeniu nawilżacza przed snem można złagodzić chrapanie i zwiększyć komfort snu.

Jakie są nawilżacze powietrza?

Na rynku dostępne są trzy rodzaje nawilżaczy powietrza:

  • Nawilżacze ewaporacyjne – to inaczej nawilżacze dyfuzyjne. Wykorzystują proces naturalnego odparowywania wody, czyli ewaporację – to naturalny i zdrowy sposób nawilżania. Na jakiej zasadzie działa takie urządzenie? Ma wbudowany wiatrak, który wymusza przepływ suchego powietrza przez zanurzony w wodzie filtr nawilżający. Gdy powietrze zostanie nawilżone, zostaje rozprowadzone po pomieszczeniu, dzięki temu samemu wentylatorowi.
  • Nawilżacze ultradźwiękowe – rozbijają wodę na drobne cząsteczki za pomocą ultradźwięków. Niestety oprócz wody rozbijają też zabrudzenia oraz związki chemiczne, dlatego w takich urządzenia należy stosować jedynie wodę destylowaną. Nawilżacze ultradźwiękowe pracują cicho i praktycznie zawsze wyposażone są w higrostat. Nie sprawdzą się jednak w domu ze zwierzętami, ponieważ ultradźwięki będą dla nich szczególnie uciążliwe.
  • Nawilżacze parowe – są wyposażone w grzałkę, która podgrzewa wodę. Gdy zostaje ona doprowadzona do wrzenia, zaczyna parować. Wydostająca się z urządzenia para nawilża pomieszczenie. Należy pamiętać, że jest ona gorąca, dlatego też nawilżacz parowy nie jest polecany dla dziecka. Dobrze sprawdzi się natomiast w mieszkaniu alergika, ponieważ gorąca para wodna jest pozbawiona bakterii i alergenów.

Na grafice powyżej: Nawilżacz powietrza Philips HU 4803/01 dostępy w sklepie online Inlago.pl

Warto dodać, że w sprzedaży znajdziemy też mini nawilżacz do auta, który zazwyczaj podpina się tak jak zwykłą ładowarkę samochodową. Taki nawilżacz zazwyczaj ma zbiornik na wodę o pojemności ok. 300 ml, co zapewnia dobrą wydajność – umożliwia nawilżanie nawet przez kilka godzin.

Gdzie ustawić nawilżacz powietrza?

Nawilżacz najlepiej ustawić w takich pomieszczeniach, w których spędzamy najwięcej czasu. Możemy go zatem wstawić do sypialni, salonu czy do pokoju dziecka. Urządzenie nie powinno jednak znajdować się w pomieszczeniu o podwyższonej wilgoci, czyli np. w kuchni czy łazience.

Ustawienie nawilżacza w pomieszczeniu w dużej mierze będzie zależało od jego sposobu działania:

  • Nawilżacz ultradźwiękowy i parowy – tego typu nawilżacze zaleca się ustawić w odległości przynajmniej pół metra od ścian. Małe kropelki wody lub gorące powietrze przesycone wodą mogłyby spowodować zawilgocenie ściany.
  • Nawilżacz ewaporacyjny – możemy go ustawić w niedalekiej odległości od ściany, np. w odstępie 20 cm.

Należy również pamiętać, że nawilżacz powinien być w miarę możliwości oddalony od źródeł ciepła, drewnianych mebli i tkanin. Ciepło może negatywnie wpłynąć na jego wydajność, natomiast meble i tkaniny mogą zostać uszkodzone przez działanie wody.

Na grafice powyżej: Nawilżacz powietrza Cecotec Pure Aroma 300 Yang dostępy w sklepie online Inlago.pl

A na jakiej wysokości ustawić nawilżacz powietrza? Tak naprawdę urządzenie można zarówno postawić na podłodze, jak i na biurku czy szafce. Jeśli chodzi jednak o nawilżacze ultradźwiękowe i parowe, to lepiej nie stawiać ich na drewnianej podłodze, gdyż mikrokropelki wody mają tendencję do opadania i mogą łatwo ją zawilgocić.

Na jak długo włączyć nawilżacz powietrza?

Nawilżacze nie muszą, a nawet nie powinny pracować przez cały czas. Najlepiej używać ich w sezonie jesienno-zimowym, kiedy w mieszkaniu jest obniżona wilgotność powietrza ze względu na działające kaloryfery. Natomiast poza sezonem grzewczym z nawilżacza powinny korzystać przede wszystkim osoby, które cierpią na różne alergie.

Na grafice powyżej: Nawilżacz powietrza Concept ZV1006 dostępy w sklepie online Inlago.pl

Niestety nie można jednoznacznie powiedzieć, jak długo powinien działać nawilżacz. Wszystko zależy od wilgotności, jaka panuje w danym pomieszczeniu. Z tego względu najlepiej zaopatrzyć się w higrometr, który wskazuje poziom wilgoci. Jeśli wartość spadnie poniżej 40%, to będzie znak, że należy uruchomić nawilżacz. Z drugiej strony, wilgotność powietrza nie powinna przekroczyć 60%. Na rynku dostępne są też nawilżacze z czujnikami, które rejestrują spadek wilgotności powietrza i automatycznie dostosowują pracę do warunków panujących w pomieszczeniu.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *