Nauka jazdy na deskorolce – najlepsze porady

Zrzuć zbędę kilogramy na świeżym powietrzu – naucz się z nami jeździć się na deskorolce.

 

W latach czterdziestych dwudziestego wieku w Stanach Zjednoczonych w Kalifornii narodziła się jedna z najpopularniejszych obecnie subkultur- skateboarding. W latach siedemdziesiątych deskorolki coraz dynamicznej zaczęły podbijać serca osób z całego świata. W Polsce skateboarding zaczął rozkwitać w latach osiemdziesiątych. Obecnie widok osób jadących na deskorolkach po ulicach jest wpisany w krajobraz miejski każdej większej miejscowości. Z roku na rok liczba skateparków, jak i osób zainteresowanych tym sportem ekstremalnym stale rośnie.

Jazda na deskorolce dla osób trzecich może wyglądać na mało wymagającą dyscyplinę- nic bardziej mylnego. Skateboarding wymaga cierpliwości, koordynacji wzrokowo-ruchowej, kondycji, równowagi oraz przede wszystkim czasu. Warto również wspomnieć, że jazda na deskorolce, to nie tylko powszechny sport, trudna sztuka, ale również popularny i szybki środek transportu. O czym należy wiedzieć, rozpoczynając przygodę ze skateboardingiem?

Najlepsze porady dla początkujących skaterów

Dobry sprzęt to podstawa

Wybór odpowiedniej deskorolki jest bardzo ważny. Warto zaznaczyć, że typów deskorolek jest wiele, a nie różnią się wyłącznie wyglądem, ale i przeznaczeniem, sposobem jazdy oraz budową. Wyróżniamy między innymi tradycyjne deskorolki, longboardy, fishboardy oraz waveboardy. Nowicjuszom przeważnie poleca się klasyczne deskorolki, ponieważ nie są ukierunkowane na jeden typ jazdy, są najłatwiejszym sprzętem do nauki oraz trików i nadają się zarówno do jazdy po mieście, jak i po rampach. Jeżeli chodzi o pozostałe rodzaje, to longboard to deskorolka mogąca osiągać długość nawet do stu trzydziestu centymetrów oraz jest przeznaczona do bardzo szybkiej jazdy w dół, z górki, ale również dzięki miękkim kółkom doskonale się nadają do jazdy miejskiej. Fishboard przeznaczony jest do przemieszczania po mieście. Jest krótki, dzięki czemu bezproblemowo mieście się do plecaka bądź torby. Natomiast waveboardy w największym stopniu odbiegają od klasyki. Mają dwa kółka oraz odradza się je osobom początkującym.

Deskorolka może być samodzielnie skompletowana bądź już gotowa, kupiona w skateshopie albo w renomowanym sklepie sportowym. Składając samodzielnie sprzęt, warto skonsultować się z pracownikiem sklepu oraz poprosić o najlepsze jakościowo części. Aczkolwiek dla amatorów lepszą opcją jest zakup deskorolki złożonej przez producenta. Firmowe deskorolki są skonstruowane z najlepszych elementów.

Bezpieczeństwo

Jazda na deskorolce może być naprawdę niebezpieczna. Z tego powodu nawet pod koniec dwudziestego wieku skateboarding był bojkotowany. Upadek ze sprzętu może grozić licznymi zadrapaniami oraz złamaniami. Mało uważna jazda może się zakończyć tragicznie pod kołami samochodu. Wypadków skaterów jest wiele. Dlatego bardzo ważne są ochraniacze oraz kask. Minimalną, podstawową ochroną są usztywniające nakładki na nadgarstki. Warto zainwestować również w ochraniacze na kolana oraz łokcie. Jednak zaopatrzenie się w najlepsze jakościowo ochraniacze jest niewystarczające. Zdrowy rozsądek, skupiona uwaga oraz cierpliwość są najlepszymi środkami bezpieczeństwa.

Jeżeli chodzi o sposób upadania, najbezpieczniej jest się starać upadać na łokcie, kolana oraz boczną stronę ciała.

Od czego zacząć naukę?

Przygodę z deskorolką należy wybrać od nauki odpychania oraz równowagi. Ważne, aby powierzchnia do nauki była gładka. Na początkowym etapie nauki, warto poprosić o pomoc bliską osobę o ewentualną asekurację. Odpychać można się zarówno prawą, jak i lewą nogą. Jeżeli chodzi o skręcanie, to polega ono na przenoszeniu ciężaru ciała na daną stronie (bardzo ważne jest wówczas lekkie zgięcie kolan, aby zachować równowagę). Im więcej czasu poświęci się na zwykłą, podstawową jazdę, tym nauka trików będzie łatwiejsza.

Triki

Kluczem do wszystkich innych trików jest podstawowy ruch, czyli ollie. Ollie polega na podskoczeniu wraz z deskorolką, podnosząc energicznie przód deskorolki oraz wybijając się ku górze. Średnio nauka ów sztuczki zajmuje około trzech miesięcy.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *