Hashimoto to choroba autoimmunologiczna zwana przewlekłym zaburzeniem tarczycy. Odpowiednio skomponowana oraz zbilansowana dieta wspomaga jej leczenie. Jakie więc są najważniejsze zasady w diecie przy chorobie Hashimoto?
Regularne spożywanie posiłków
Regularność to najważniejsza zasada w diecie. Niezależnie od rodzaju choroby, równomierne spożywanie posiłków wpływa na zachowanie zgrabnej sylwetki. W Twoim codziennym menu powinno znaleźć się pięć posiłków w równomiernie rozpisanych odstępach czasowych. Kiedy regularne odżywianie wejdzie Ci w nawyk, utrzymasz stałe tempo przemiany materii, które jest niesamowicie ważne przy Hashimoto. Pamiętaj, aby ostatni posiłek zjeść najpóźniej 2-3 godziny przed snem.
Składniki mineralne
Składniki mineralne, takie jak jod, żelazo i selen to podstawa diety przy chorobie Hashimoto. Najważniejszy z mikroskładników to jod – tarczyca potrzebuje go, aby prawidłowo pracować. Występuje on głównie w owocach morza, mleku krowim oraz jego przetworach.
Nie można zapomnieć o żelazie, ponieważ jego niedobór niekorzystnie wpływa na metabolizm tarczycy. Jego łatwo przyswajalnym źródłem są żółtka jaj, zielone warzywa liściaste i czerwone mięso.
Selen natomiast łagodzi stan zapalny tarczycy. Znajduje się on w rybach, jajach, kakao, grzybach czy orzechach brazylijskich.
Niski indeks glikemiczny w produktach
Jeśli chorujesz na Hashimoto, musisz zwracać szczególną uwagę na produkty, które znajdą się w Twojej diecie, szczególnie jeżeli są to węglowodany. Hashimoto bardzo często towarzyszą zaburzenia homeostazy, insuliny oraz glukozy. Z tego powodu należy sięgać po produkty o niskim indeksie glikemicznym. Zaleca się wybieranie węglowodanów złożonych. Ich zaletą jest wysoka zawartość błonnika, który przyspiesza przemianę materii.
Poszukujesz porad w tematach zdrowie, odżywianie dieta? Zajrzyj na blog Goodie Foodie i zacznij racjonalnie odżywiać się już dziś!
Dieta na redukcję przy Hashimoto?
Jeżeli Hashimoto zostanie późno zdiagnozowana, jej objawami jest nadwaga, a nawet otyłość. Dlatego ważnym jest, aby przy tworzeniu diety Hashimoto zredukować liczbę spożywanych kalorii. Nie można jednak z tym przesadzić – ważna jest tu konsultacja z lekarzem i dietetykiem!
Czego najbardziej unikać w swojej diecie przy Hashimoto?
Należy zwracać uwagę na to w jaki sposób komponowane są nasze posiłki. Warto ze swojej diety wyeliminować:
- gluten – często nietolerancja glutenu współtowarzyszy Hashimoto. W takim wypadku należy koniecznie zrezygnować z glutenu. Dodatkowo, dieta bezglutenowa łagodzi procesy zapalne w organizmie,
- cukier – chodzi tu o produkty o wysokim indeksie glikemicznym, które negatywnie wpływają na poziom glukozy we krwi, prowadzący do wyrzutów insuliny,
- laktozę – nietolerancja laktozy często występuje z Hashimoto, wtedy konieczne jest wykluczenie z diety produktów z mlecznych i samego w sobie mleka,
- warzywa kapustne i soja – zaleca się, aby soja, brukselka, kalafior czy brokuły były przy Hashimoto ograniczone do minimum. Zawierają one goitrogeny, które wiążą jod w organizmie, w wyniku czego tarczyca nie może wykorzystywać jodu dostarczanego organizmowi, co jeszcze bardziej upośledza jej funkcjonowanie.
Oszczędź sobie czasu i nerwów – postaw na zdrowy catering dietetyczny przy Hashimoto!
Dieta przy Hashimoto, jak i każda inna, nie jest łatwa. Catering dietetyczny Goodie Foodie w pełni to rozumie! Zamawiając ich dietę pudełkową oszczędzasz nie tylko czas na gotowanie oraz nerwy w związku z brakiem nowych pomysłów na dania. Goodie Foodie to catering, posiadający w swojej ofercie w pełni zbilansowane posiłki, które idealnie wpasują się w Twoje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Nie czekaj i sprawdź już ich dietę Hashimoto!