Najprostsza siłownia w domu: wystarczy brama do ćwiczeń

Wyposażenie domowej siłowni, jeśli wierzyć internetowym poradnikom, wymaga mnóstwa miejsca i olbrzymich funduszy. W rzeczywistości wcale tak nie jest: najprostszą siłownię można zorganizować, po prostu wstawiając bramę do ćwiczeń. Dlaczego właśnie tak?

Jeden wydatek, wiele ćwiczeń

Brama do ćwiczeń nie jest najtańsza, ale pozwala na wykonywanie kilkudziesięciu różnych ruchów. W zależności od dobranego ciężaru i poprowadzenia linek można na niej ćwiczyć praktycznie wszystkie grupy mięśniowe w ćwiczeniach izolowanych i wielostawowych. Dzięki stopniowaniu ciężaru można rozwijać wszystkie partie, dobierając obciążenie odpowiednie to stażu treningowego, aktualnego planu i formy. W tak wyposażonej siłowni domowej mogą ćwiczyć wszyscy domownicy i nie będzie problemu z brakującymi ciężarami, niedopasowanym obciążeniem albo niekompletnym sprzętem.

Brama nie zajmuje wiele miejsca

Dlaczego siłownie w domach nie są popularne? Bo wciąż pokutuje przekonanie, że trzeba na nie sporo miejsca. Faktem jest, że zaprzęgnięcie bramy do ćwiczeń na barki będzie wymagało przestrzeni, ale można ją wygospodarować praktycznie w każdym pomieszczeniu. Warto przy tym pamiętać, że nie wszystkie bramy do ćwiczeń faktycznie mają kształt bram. Najprostsze modele, które świetnie sprawdzą się w domu, to tak naprawdę krążki zawieszane pod sufitem. Niektóre z nich z racji swojej prostoty nieco ograniczają wachlarz możliwych do wykonania ćwiczeń, ale inne są na tyle konfigurowalne, że można na nich przeprowadzić pełny trening. Taką „bramę” można też zdemontować, kiedy się jej nie używa: sprowadza się to jedynie do zdjęcia linek. W ten sposób siłownię można wstawić nawet do salonu.

Wszystko zrobisz tak, jak lubisz

Jest jeden nietypowy argument, który pozwala docenić bramy w domowej siłowni. Chodzi o to, że pozwalają one się stale rozwijać, odkrywać nowe ćwiczenia, dopracowywać technikę. To, w połączeniu z łatwym rejestrowaniem postępów, stanowi znakomitą motywację do dalszej pracy nad swoją formą. Osiągnięcie mistrzostwa w ćwiczeniach na bramie zajmuje trochę czasu, ale coraz lepsza forma nie przychodzi niezauważona. Dlatego coraz częściej właśnie tak poleca się wyposażyć domową siłownię: jeden raz kupuje się sprzęt, a później tylko doskonali technikę i dobiera coraz większe obciążenia. Dla kogoś, komu nie wystarcza świadomość budowania lepszej sylwetki i poprawy zdrowia z każdym treningiem, ciągły progres jest tym ważniejszy. Warto jeszcze na koniec dodać, że brama do ćwiczeń w przeciwieństwie do maszyn zależnych pozwala ćwiczyć nawet osobom z pewnymi dysproporcjami w sile mięśni. Innymi słowy: choć wygląda na sprzęt dla profesjonalistów, może być używana bez względu na poziom zaawansowania ćwiczącego.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *