Najczęstsze błędy przy mierzeniu temperatury

Mogłoby się wydawać, że mierzenie temperatury jest czymś banalnie prostym i nie można popełnić żadnego błędu podczas dokonywania pomiaru. W praktyce bywa z tym różnie i nierzadko niektóre osoby nie są nawet świadome tego, że uzyskane wyniki są niemiarodajne. Co możemy w takim razie robić źle i jak prawidłowo mierzyć ciepłotę ciała za pomocą termometru?

Sprawdź, czy na pewno nie popełniasz tych błędów podczas mierzenia temperatury

Termometry elektroniczne są dużym ułatwieniem, jeśli chodzi o mierzenie ciepłoty ciała. Wielu z nas z pewnością ogranicza się do włożenia ich pod pachę, do jamy ustnej, po czym czeka na charakterystyczny dźwięk urządzenia o gotowości pomiaru i sprawdza parametry wyświetlane na ekranie. Wiemy, że za prawidłową temperaturę uznaje się 36,6 stopni Celsjusza i jeśli ciepłota ciała jest wyższa, można mówić o stanie podgorączkowym lub gorączce. Standardowy termometr elektroniczny potrzebuje około minuty na to, aby być w stanie podać nam rzeczywistą wartość temperatury. Na prawidłowość pomiaru wpływa w dużej mierze to, z jakiego dokładnie rodzaju termometru korzystamy. Te zwykłe niestety nie należą do najdokładniejszych urządzeń pomiarowych. Najlepszym wyborem byłoby kupienie termometru na podczerwień stykowego lub bezdotykowego. W ich przypadku można liczyć na dokładność do aż 0,1 stopnia Celsjusza.

Kolejną kwestią jest to, gdzie mierzymy temperaturę. Jeśli będziemy robić to w niewłaściwych miejscach, uzyskamy nieprawidłowe wyniki. Jest to jeden z podstawowych błędów popełnianych przy mierzeniu temperatury. Przykładowo termometrem elektronicznym nie można dokonać pomiaru ciepłoty ciała w uchu. Mając termometr bezdotykowy, możemy liczyć na dużą wygodę, ale nie oznacza to, że można mierzyć temperaturę w dowolnym miejscu na ciele. Służą one wyłącznie do pomiaru na czole. Błędne pomiary są często wynikiem tego, że nie zapoznajemy się dokładnie z instrukcją obsługi urządzenia i jego przeznaczeniem.

Z czego jeszcze mogą wynikać błędne pomiary temperatury?

Za nieprawidłowy wynik na termometrze może odpowiadać mierzenie temperatury ze zbyt dużej odległości. To, że nie musimy przykładać termometru bezdotykowego bezpośrednio do ciała, nie oznacza wcale tego, że wykona on dobrze pomiary z dowolnej odległości. Należy go trzymać do maksymalnie pięciu centymetrów od środkowej części czoła. W przeciwnym razie wyniki będą niemiarodajne. Kolejnym błędem przy mierzeniu temperatury jest zła interpretacja otrzymanych wyników. Nie każdy zadaje sobie sprawę z tego, że prawidłowa temperatura może być inna, w zależności od tego w jakim miejscu dokonujemy jej pomiaru. Przykładowo temperatura mierzona w odbycie będzie wyższa niż pod pachą. Można wówczas błędnie wywnioskować, że pociecha ma stan podgorączkowy, a w rzeczywistości ciepłota ciała jest w normie i nie przekracza 36,6 stopni C. Jeśli mierzymy temperaturę w ustach i w trakcie pomiaru będziemy mieć je otwarte, wynik będzie prawdopodobnie błędny.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *