Najbardziej kaloryczne potrawy – czyli najwięksi wrogowie szczupłej sylwetki

W dzisiejszych czasach jemy bardzo niezdrowo i stanowczo za dużo – w naszej diecie dominują kaloryczne, niezdrowe i wysoko przetworzone produkty, bogate w ogromne ilości cukrów prostych i tłuszczy nasyconych, a jednocześnie ubogie w białko, tłuszcze nienasycone i węglowodany złożone, czy błonnik pokarmowy – choć wpływ tej żywności na organizm w niewielkich ilościach jest znikomy, to spożywana codziennie i w nadmiarze, prowadzi do nadwagi i chorób cywilizacyjnych. O ile osoby pracujące fizycznie, czy też bardzo aktywne mogą sobie pozwolić na kaloryczne lub tłuste potrawy, gdyż zostają one u nich przekształcone w niezbędną energię, to osoby prowadzące siedzący tryb życia powinny wystrzegać się takich potraw, gdyż nadmiar kalorii odkłada się u nich w tkance tłuszczowej, prowadząc do nadwagi i wielu problemów zdrowotnych.

Lista najbardziej kalorycznych potraw

Niektóre z popularnych potraw są tak kaloryczne, że w kilka chwil można pochłonąć połowę dziennego zapotrzebowania na kalorie. Na naszej liście znajdują się zarówno potrawy przyrządzane we własnym domu, jak i te jedzone w restauracjach i barach szybkiej obsługi. Należy dodać, że wszystkie wymienione poniżej potrawy można zastąpić lżejszymi, zdrowszymi, a przede wszystkim mniej kalorycznymi wersjami – wystarczy przygotować je samemu, ze zdrowszych i bardziej naturalnych składników.

Kotlet schabowy z ziemniakami i zasmażaną kapustą – średnia porcja to około 870 kcal

Kotlet schabowy z ziemniakami i zasmażaną kapustą to jedno z ulubionych dań Polaków – choć ten wyjątkowo smaczny posiłek jest dobrym źródłem pełnowartościowego białka, to jest także bardzo kaloryczny i ciężkostrawny, oraz bogaty w nasycone kwasy tłuszczowe i spore ilości soli. Wysoka kaloryczność i negatywny wpływ tego dania na zdrowie to oczywiście zasługa smażonego w panierce kotleta schabowego (140 g to 494 kcal i 34 g tłuszczu) – natomiast gotowane ziemniaki są nie tylko lekkostrawne, ale też stosunkowo mało kaloryczne, oraz bogate w witaminy i minerały.

Pierogi – średnia porcja to około 820-870 kcal

Tradycyjne polskie danie, czyli pierogi są jedną z najpopularniejszych potraw na naszych stołach – ich różnorodność jest ogromna, jednak najbardziej popularne są pierogi ruskie, pierogi z mięsem lub z kapustą i grzybami, a także pierogi z różnymi owocami. Pomimo, iż jest to danie pożywne i wyjątkowo smaczne, to jest także kaloryczne – farsz z ziemniaków i twarogu, mięsa, albo kapusty i grzybów, owinięty w ciasto i z dodatkowym tłuszczem to naprawdę sporo kalorii (najbardziej tuczące są pierogi ruskie i z mięsem, najmniej z kapustą i grzybami). W porcji składającej się z 10 średnich pierogów ruskich jest aż 870 kcal, a w takiej samej porcji pierogów z mięsem 820 kcal.

Spaghetii carbonara – średnia porcja to około 850 kcal

Spaghetii carbonara to najbardziej znane danie z włoskim makaronem, zachęcające wspaniałym smakiem, oraz prostotą wykonania – nie należy jednak do zdrowych, ani dietetycznych posiłków, jest to bowiem danie wyjątkowo tłuste i kaloryczne. Kaloryczność spaghetii carbonara wynika z dużej zawartości tłustego boczku, oraz sosu ze śmietany i jajek – porcja tradycyjnie sporządzonego spaghetti carbonara to aż 850 kcal.

Cheeseburger z bekonem i frytkami, oraz coca-colą – średnia porcja to około 890 kcal

Cheeseburger z bekonem i frytkami to ogromna dawka kalorii z mieszaniny białej bułki, mielonego mięsa, stopionego sera, smażonych w głębokim tłuszczu ziemniaków, oraz sporych ilości szkodliwego oleju i pełnego w cholesterol majonezu – ten pyszny posiłek, bogaty w ogromne ilości tłuszczów nasyconych i zabójczych tłuszczy trans, jest praktycznie bezwartościowy i ekstremalnie szkodliwy. Dodając do tego co najmniej szklankę pełnej cukru coca-coli (lub innego słodkiego napoju), dostajemy prawdziwą bombę kaloryczną, bogatą we wszystkie najgorsze substancje występujące w żywności. Cheeseburger z bekonem dostarcza 460 kcal, porcja frytek (100 g) dodatkowe 330 kcal, a szklanka coca-coli (240 g) kolejne 100 kcal.

Kebab w bułce – średnia porcja to około 880 kcal

Kebab to od niedawna drugi najpopularniejszy posiłek Polaków, oczywiście spośród tych spożywanych poza domem. Danie to składa się z bułki, mięsa (zazwyczaj bardzo tłustego), oraz sporych ilości warzyw, które jednak doprawione kalorycznym sosem tracą na znaczeniu. Przeciętny kebab w bułce waży 450 g i dostarcza aż 878 kcal i ponad 44 g tłuszczu – to prawdziwa bomba kaloryczna i bogactwo szkodliwych tłuszczy.

Pizza z szynką, serem i pieczarkami – średnia porcja to około 750 kcal

Pizza to najczęściej wybierany posiłek Polaków stołujących się poza domem, a najbardziej popularna jest ta z szynką, serem, pieczarkami i sosem pomidorowym, czyli pizza capriciosa, a w dalszej kolejności: margherita, hawajska, pepperoni (zdecydowanie najbardziej kaloryczna) i salami. Choć porcja ciasta z serem, warzywami i paroma innymi małymi dodatkami wydaje się być dobrym pomysł na obiad, to jednak pozory mylą – pizza serwowana w pizzeriach i barach szybkiej obsługi jest zazwyczaj prawdziwą bombą kaloryczną, bogatą w nasycone tłuszcze i spore ilości soli.

Kaloryczność pizzy w głównym stopniu zależy od wielkości i ilości zjedzonych kawałków, oraz od rodzaju pizzy i ilości dodatków – kaloryczne dodatki, takie jak ser, szynka, czy kiełbasa sprawiają, że różnica pomiędzy poszczególnym pizzami tej samej wielkości jest często spora, np. najmniej kaloryczna pizza wegetariańska ma 660 kcal, natomiast najbardziej kaloryczna pepperoni aż 870 kcal (jest to kaloryczność dla połowy średniej pizzy na cienkim cieście, czyli dla trzech kawałków).

Zapiekanka z pieczarkami i żółtym serem – średnia porcja to około 870 kcal

Zapiekanka, czyli chrypka bagietka z pieczarkami, żółtym serem i ketchupem uważana jest za typowo polski fast-food, szczególnie popularny w czasie podróży. Popularność zyskała dzięki temu, że jak na fast-food dobrze zaspokaja apetyt, a przy tym jest stosunkowo niedroga i można dostać ją praktycznie wszędzie i praktycznie natychmiast – choć jest pożywna, to jest także bardzo kaloryczna, duża zapiekanka o wadze 400 g ma bowiem 870 kcal.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *