Na co powinni zwrócić uwagę panowie, którzy zaczynają biegać?

Wspólne treningi biegowe kobiet i mężczyzn to świetny sposób na randkę, ale czy właściwy? Różnice anatomiczne między kobietami i mężczyznami zauważalne są gołym okiem, ale czy mają znaczenie podczas biegania? Okazuje się, że tak. Mężczyźni mają większe serce, ale też większą masę mięśniową, którą muszą zaopatrzyć w tlen. Na co jeszcze powinni zwracać uwagę biegający panowie?

Wydolności można pomóc dobrym sprzętem

Mężczyźni najczęściej osiągają lepsze czasy na konkretnych dystansach, niż kobiety. Jest to podyktowane budową i wydolnością ich serca, mięśni, a także płuc. Warto jednak pamiętać, że mężczyźni, którzy zaczynają biegać, będą musieli solidnie nad tymi elementami pracować, by móc osiągać jak najlepsze wyniki. Jak sobie pomóc?

  • Dużo cierpliwości – nie warto już na początku forsować się zbyt mocno, by nie nabawić się niepotrzebnej kontuzji.
  • Dobre buty do biegania – sportowe obuwie jest kluczowe. Męskie buty do biegania powinny być dobrze dopasowane i mieć bardzo dobrą amortyzację. Dla początkujących jest to gigantycznie ważne – może ocalić stawy przed bólem i kontuzjami.
  • Systematyczność – trening raz w tygodniu może być niewystarczający dla osiągnięcia pożądanych efektów. Warto to sobie dobrze rozplanować, by zwiększać swoje możliwości i jednocześnie pozwolić organizmowi się regenerować.

Męskie buty do biegania – jak je wybrać?

Jeśli rozglądasz się za swoimi pierwszymi butami do biegania, zwróć uwagę na kilka istotnych czynników.

  1. Dopasuj buty do swoich treningów – nie zawsze będzie potrzebna bardzo duża amortyzacja. Jeśli biegasz po przygotowanych bieżniach wystarczą Ci podstawowe buty do biegania. Jeśli jednak najczęściej trenujesz na asfaltowych nawierzchniach, postaw na buty z bardzo dobrą amortyzacją. Sprawią, że nie tylko będzie Ci się biegało znacznie lepiej, ale również ocalą przez bólem Twoje stawy kolanowe, biodrowe, a może również kręgosłup.
  2. Męskie buty do biegania w terenie – tak, takie istnieją. Przydadzą Ci się, jeśli zaczynasz przygodę z biegami po górach i trudnym terenie. Mają inną podeszwę, która dobrze podtrzymuje stopę, a jednocześnie zapewnia świetną przyczepność. Dzięki nim Twoje stopy będą zdecydowanie bezpieczniejsze.
  3. Zwracaj uwagę na parametry, nie na markę – producentów męskich butów do biegania jest bardzo dużo. Jednych możesz lubić, innych mniej, jednak przy wyborze butów zostaw to z boku. Ważne jest to, by dopasować but do Twojej stopy, Twojego ciała i Twojego stylu biegania. Może się okazać, że marka, o której istnieniu nie wiedziałeś, tworzy buty idealnie dla Ciebie.
  4. Pozwalaj ciału na odpoczynek – nawet najlepsze buty do biegania nie pomogą, jeśli Twoje ciało będzie podczas treningów notorycznie zmęczone. Dlatego nie forsuj go zbyt mocno i pozwalaj mu się regenerować, ponieważ jest to tak samo ważny element procesu wdrażania aktywności, jak sam trening. A połączenie tych dwóch czynności w tygodniu może przynieść spektakularne wyniki treningów.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *