Miód rzepakowy – jakie ma właściwości?

Na świecie istnieje mnóstwo rodzajów miodów. Różnią się wyglądem, smakiem i właściwościami, dlatego warto wiedzieć, co i jaki typ ma do zaoferowania. W tym artykule skupiliśmy się na miodzie rzepakowym – jednym z najpopularniejszych miodów w naszym kraju.

Jak wygląda miód rzepakowy?

Miód rzepakowy jest stosunkowo łatwy do rozpoznania, bo ma charakterystyczny, bardzo jasny kolor. Płynny jest słomkowy, a skrystalizowany nabiera jasnożółtego koloru. Warto zresztą podkreślić, że miód ten jest spotykany najczęściej właśnie w postaci skrystalizowanej, bo podlega temu procesowi niezwykle szybko. Zbierany jest na przełomie kwietnia i maja, czyli w czasie kwitnienia rzepaku.

Zapach miodu rzepakowego też jest dość charakterystyczny, bo nutę kwiatów rzepaku można wyczuć nawet po dwóch latach od zbioru. Zależy to oczywiście od obróbki produktu, jednak rzepak w miodzie z pewnością wyczuje każda osoba, która kojarzy ten zapach.

Smak miodu rzepakowego jest delikatny, dla niektórych nieco mdły. Charakterystyczna dla prawdziwego miodu gorycz jest bardzo łagodna.

Co ma w sobie miód rzepakowy? Składniki i właściwości

Miód rzepakowy, jak każdy miód, zawiera szereg wartościowych składników, które pomagają w zachowaniu zdrowia i dobrej kondycji. Dość wyjątkowe jest jednak to, że akurat ten rodzaj składa się przede wszystkim z glukozy i fruktozy.

Nie ma więc tak silnego działania antybiotycznego jak większość miodów, ale z pewnością szybko dodaje energii. Ponadto, zawiera dużą ilość boru niezbędnego do funkcjonowania tarczycy czy budowania tkanki kostnej. Poza tym bogaty jest w łatwo przyswajalne żelazo, potas, magnez i związki flawonoidów. Zawiera witaminy z grupy B, C oraz K. Może być pomocny w walce z infekcjami dróg oddechowych, bo znajdują się w nim olejki eteryczne. Wspiera układ krwionośny.

Czy warto wybrać miód rzepakowy?

Jak najbardziej! Miód rzepakowy polecany jest szczególnie osobom borykającym się ze schorzeniami wątroby lub stanami zapalnymi żołądka. Powinni po niego sięgnąć również wszyscy po zawale oraz osoby z problemami z krążeniem. Cukrzycy muszą natomiast skonsultować spożywanie miodu rzepakowego ze swoim lekarzem.

Ten rodzaj miodu dobrze sprawdzi się także w walce z objawami przeziębienia. Można go również nakładać na rany, dzięki czemu szybciej się zagoją. Ma też zastosowanie w kosmetyce np. jako maska łagodząca podrażnienia.

Warto jednak pamiętać, aby kupować miód rzepakowy w sprawdzonym miejscu, od pszczelarzy, nie od wielkich dystrybutorów mieszających kilka rodzajów miodu. Szczególnie polecamy polskie sklepy internetowe specjalizujące się w miodowych wyrobach np. wcinaj-miod.pl.

 

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *