Menopauza – jak radzić sobie z objawami?

Aktywność jajników w pewnym momencie zanika, ale czas wygaszania jajeczkowania trwa nawet 10 lat. Zatem nawet 10 lat przed ostatnią miesiączką, a także przez pewien czas po niej kobiety mogą odczuwać przykre objawy. W okresie premenopauzalnym są one najbardziej dokuczliwe. Zimne poty, szczególnie w nocy, kołatania serca, czy trudności w zasypianiu to tylko niektóre z nich. Warto dowiedzieć się, jak sobie z nimi radzić.

Jakie objawy mogą wystąpić w czasie menopauzy?

W okresie premenopauzalnym kobieta może odczuwać szereg przykrych objawów. Przede wszystkim mogą pojawić się obrzęki nóg. Wiele objawów związanych jest z zaburzeniem funkcjonowania układu nerwowego w związku z huśtawką hormonalną i znacznym obniżeniem aktywności estrogenu. Szczególnie uciążliwe są uderzenia gorąca, które mogą trwać od kilkunastu sekund do minuty. Niestety kobieta doświadcza również objawów podobnych do tych, z którymi boryka się w czasie zespołu napięcia przedmiesiączkowego, a więc rozdrażnieniem, płaczliwością, czy obniżeniem nastroju. Problemy skórne związane z suchą skórą czy też pieczeniem także są częste. Uciążliwy jest też długotrwały brak energii czy bóle przypominające te odczuwalne w czasie grypy, czyli bóle głowy i mięśni. Z każdym uciążliwym objawem można walczyć nie tylko przez stosowanie środków przeciwbólowych w formie doustnej czy w formie maści, ale również domowymi sposobami. Warto je poznać. Przypominamy także, że w przypadku stwierdzenia jakichkolowiek objawów, warto udać się do lekarza na badanie ginekologiczne i konsultacje. Być może lekarz przepisze jakieś środki łagodzące objawy, choćby globulki na przykry objaw suchości pochwy.

Jak łagodzić objawy menopauzy domowymi sposobami?

Nie trzeba stosować wyszukanych farmakologicznych metod, by zwalczać objawy menopauzy. Jest wiele domowych sposobów na przykre dolegliwości. Na uderzenia gorąca i poty pomóc mogą napary z ziół. Można codziennie sięgać po szałwię, miętę pieprzową, lukrecję, a także wiele innych. Na pewno należy ograniczyć albo całkowicie eliminować używki, które mogą nasilać objawy uderzeń gorąca i zimnych potów. Mowa zarówno o alkoholu, papierosach, jak i nawet kawie czy mocnej herbacie. Na problemy z zasypianiem można wybrać napary z melisy, dziurawca, ale i relaksację, np. poprzez odpowiednie ćwiczenia, jogę czy medytację. Na łagodzenie rozdrażnienia najlepszy jest ruch na powietrzu. Można wybrać jogging, nordic walking a nawet jazdę na rowerze. Ważne by ta czynność przynosiła frajdę i pozwalała zapomnieć o przykrych dolegliwościach chociaż na chwilę. Na pewno warto sięgać również po odpowiednie kosmetyki do przesuszonej skóry. Powinny zawierać składniki głęboko nawilżające, a jednocześnie natłuszczające czy ujędrniające. Oczywiście można również sięgnąć po płyny do higieny intymnej, które pozwolą walczyć z suchością pochwy. Menopauza może być dzięki nim mniej uciążliwa. Na pewno warto włączać relaksacyjną muzykę czy też poświęcać czas na drobne przyjemności. Jeśli ową drobną przyjemnością jest jedzenie, to oczywiście należy pamiętać o odpowiednim zbilansowaniu posiłków. Można spożywać desery, ale powinny być one zdrowe. W czasie menopauzy kobieta cierpi z powodu niedoboru fitoestrogenów, dlatego warto włączyć je do diety. Są one obecne w soi, ciecierzycy, orzeszkach ziemnych czy serze tofu. Jak widać są to produkty wegańskie, zatem kobiety, które stronią od diety mięsnej na pewno znajdą coś odpowiedniego.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *