Mąka z płaskurki w wypiekach – czy może pomóc w utracie wagi?

Płaskurka, znana również jako orkisz, to starożytna odmiana pszenicy, która od wieków cieszy się uznaniem wśród miłośników zdrowej żywności. Jej niezwykłe właściwości odżywcze sprawiają, że mąka z płaskurki staje się coraz bardziej popularna w domowych wypiekach. Ale czy ten tradycyjny składnik może faktycznie wspomóc utratę wagi? Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Wartości odżywcze mąki z płaskurki

Mąka z płaskurki to prawdziwa skarbnica składników odżywczych. W porównaniu do mąki pszennej, zawiera ona większe ilości witamin, minerałów i antyoksydantów, które korzystnie wpływają na zdrowie. Wśród jej kluczowych właściwości warto wyróżnić:

 • Wysoka zawartość błonnika – płaskurka jest bogata w rozpuszczalny błonnik, który spowalnia trawienie i zapewnia uczucie sytości na dłużej. Regularne spożywanie produktów z tej mąki może zatem pomóc w kontrolowaniu apetytu i ograniczeniu spożycia kalorii.
 • Bogate źródło witamin i minerałów – mąka z płaskurki dostarcza wielu cennych składników, takich jak witaminy z grupy B, witamina E, magnez, żelazo czy cynk. Wspierają one prawidłowe funkcjonowanie organizmu, w tym metabolizm i układ odpornościowy.
 • Korzystny profil kwasów tłuszczowych – w porównaniu do tradycyjnej mąki pszennej, mąka z płaskurki zawiera więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych. Przyczynia się to do utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi.
 • Niższa zawartość glutenu – gluten zawarty w płaskurce ma nieco inną strukturę niż ten występujący w pszenicy, dlatego może być lepiej tolerowany przez osoby z nietolerancją tego białka.

Wpływ mąki z płaskurki na utratę wagi

Powyższe właściwości mąki z płaskurki sugerują, że może ona wspierać procesy odchudzania na kilka sposobów:

 • Kontrola apetytu i uczucie sytości – błonnik zawarty w płaskurce spowalnia trawienie, co przekłada się na dłuższe uczucie sytości po posiłku. Może to ograniczać ochotę na podjadanie między głównymi posiłkami.
 • Wsparcie metabolizmu – witaminy i minerały obecne w mące z płaskurki odgrywają kluczową rolę w przemianach metabolicznych organizmu. Mogą one wspomóc spalanie tkanki tłuszczowej i zapobiegać jej nadmiernemu gromadzeniu.
 • Regulacja poziomu cholesterolu – korzystny profil kwasów tłuszczowych w płaskurce pomaga utrzymać prawidłowe stężenie cholesterolu we krwi. Zapobiega to odkładaniu się tłuszczu w organizmie.
 • Lepsza tolerancja glutenu – osoby z nietolerancją glutenu mogą lepiej tolerować mąkę z płaskurki, co pozwala na poszerzenie diety i eliminację produktów, które mogłyby utrudniać odchudzanie.

Wykorzystanie mąki z płaskurki w domowych wypiekach

Mąka z płaskurki doskonale nadaje się do przygotowywania zdrowych, niskokalorycznie wypieków, które mogą stanowić doskonałą przekąskę lub element diety odchudzającej:

 • Chleb na zakwasie – z dodatkiem mąki z płaskurki jest nie tylko pożywny, ale także sycący. Może on zastąpić wysokokaloryczne przekąski.
 • Kruche ciasteczka z mąki z płaskurki – są bogate w błonnik, a przy tym mniej kaloryczne niż tradycyjne wypieki. Mogą one doskonale sprawdzić się jako zdrowa alternatywa dla słodkich przekąsek.
 • Placki i naleśniki z mąki z płaskurki – są nie tylko pyszne, ale także sycące. Mogą one stanowić pożywne śniadanie lub lekką kolację, która nie obciąży zbytnio organizmu.
 • Ciasta i desery – mąka z płaskurki może być z powodzeniem wykorzystywana do wypieku ciast i deserów. Produkty te będą bardziej odżywcze i mniej kaloryczne niż tradycyjne wypieki.

Płaskurka a odchudzanie – decyzja jest prosta!

Mąka z płaskurki to wartościowy składnik, który może wspomóc procesy odchudzania na kilka sposobów. Jej bogactwo w błonnik, witaminy, minerały i korzystne kwasy tłuszczowe czyni ją doskonałym wyborem do przygotowywania zdrowych, niskokalorycznie wypieków. Włączenie produktów z mąki z płaskurki do diety może przyczynić się do lepszej kontroli apetytu, wsparcia metabolizmu i utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu. To wszystko sprawia, że płaskurka to idealny sprzymierzeniec w dążeniu do wymarzonej sylwetki.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *