Majówkowy grill, a problemy ze wzdęciami – jak sobie z tym radzić?

Rozpoczyna się czas spotkań z przyjaciółmi na świeżym powietrzu. Ulubionym sposobem spędzania długiego majowego weekendu dla wielu Polaków jest grillowanie. Na ruszcie pojawią się kiełbaski, kaszanka i skrzydełka w ostrej marynacie. Takie menu może zapewnić wzdęcia. Jak sobie radzić ze wzdęciami i jak można ich uniknąć? Dowiedz się tego, czytając artykuł przygotowany przez naszego eksperta.

Zapobieganie powstawaniu wzdęć

Aby pobudzić trawienie oraz uniknąć niechcianych gazów w jelitach i wzdęć1, warto sięgnąć po zioła. Wypicie przed albo w czasie posiłku filiżanki ziół wpływa korzystnie na usprawnienie trawienia i niweluje uczucie pełnego brzucha. Pomóc tutaj może napar z kopru włoskiego, szałwii, mięty pieprzowej, kminku, lukrecji albo anyżu. Mają one działanie rozkurczowe, a do tego zmniejszają napięcie mięśni jelit oraz dróg żółciowych, a poprzez to usprawniają perystaltykę jelit.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również doprawianie potraw, gdyż przyprawy mają zbawienny wpływ na prawidłowe działanie jelit. Tutaj z pewnością pomoże: majeranek, kminek, kurkuma, koperek oraz imbir. Mają korzystne działanie na proces trawienia, a do tego poprawiają sprawność ruchu jelit oraz regulują wydzielanie żółci, oraz soków żołądkowych.

Następnie trzeba pamiętać o tym, że zbyt szybkie jedzenie nie jest dobrym rozwiązaniem. Dlatego warto jeść powoli i dokładnie przeżuwać każdy kęs. To ułatwi proces trawienia. Nie należy również mówić z pełnymi ustami, gdyż takie postępowanie przyczynia się do połykania pęcherzyków powietrza, a to z kolei powoduje wzdęcia oraz odbijanie się.

Wzdęcia są również wynikiem przedłużającego się bezruchu. Przesiadywanie przy grillu z butelką piwa w ręku i jedzenie tłustych potraw powoduje obciążenie układu pokarmowego, dlatego warto zadbać o aktywność fizyczną. Wystarczy nawet spacer, aby zmniejszyć możliwość pojawienia się wzdęć, ale też przyspieszyć metabolizm i usprawnić perystaltykę jelit. To wpływa na szybsze trawienie i usuwanie gazów jelitowych. Należy również unikać potraw wzdymających, takich jak: fasola, groch, kapusta oraz mięso wieprzowe.

Skuteczne sposoby na wzdęcia

Jednak nie zawsze udaje się przestrzegać wyżej wymienionych zasad, dlatego warto mieć w swojej domowej apteczce lek, dostępny bez recepty, którego substancją czynną jest symetykon. Tutaj bardzo dobrze sprawdzają się kapsułki Espumisan. Produkt ten ma postać małych kapsułek, które są łatwe do połknięcia. Zwierają one substancję, która jest chemicznie obojętna i działa tylko powierzchniowo, ale też nie wchodzi w żadne reakcje chemiczne. Mogą go więc stosować nawet kobiety w ciąży, cukrzycy i osoby przyjmujące wiele innych leków.

Symetykon2 powoduje rozbijanie pęcherzyków gazu, do których nagromadzenia się doszło w przewodzie pokarmowym. Poprzez to są one łatwiej wchłaniane przez ściany jelit albo wydalane na zewnątrz.

Referencje:

Lewandowski K., Kaniewska M., Światek A., Rydzewska G., Symetykon – możliwe zastosowania w praktyce klinicznej i samoleczeniu [w:] Lekarz POZ 3/2021.

Gulbicka P., Grzymisławski M., Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie [w:] Piel. Zdr. Publ. 2016, 6.

1 P. Gulbicka, M. Grzymisławski, Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie [w:] Piel. Zdr. Publ. 2016, 6, 1.

2 K. Lewandowski, M. Kaniewska, A. Światek, G. Rydzewska, Symetykon – możliwe zastosowania w praktyce klinicznej i samoleczeniu [w:] Lekarz POZ 3/2021, s. 12-23.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *