Łóżko medyczne a komfort i wygoda chorego

W życiu wielu osób zdarza się tak, że bliską osobę dotyka poważna choroba, która uniemożliwia normalne poruszanie się. Wówczas to trzeba wprowadzić wiele istotnych zmian i osobę chorą wyposażyć w odpowiednie łózko medyczne. Powinno ono być takie, aby w pełni zapewnić komfort i wygodę chorej osoby. Na co zatem zwrócić uwagę podczas wyboru łóżka rehabilitacyjnego?

Łóżka medyczne a komfort i wygoda chorej osoby

Chora osoba, która to nie może swobodnie się poruszać bardzo często w łóżku spędza całą dobę, zatem wybrane łóżko rehabilitacyjne powinno w pełni odpowiadać jej indywidualnym potrzebom. Warto pamiętać o tym, że chory w posiadanym łóżku powinien czuć się komfortowo oraz bardzo wygodnie.

Podczas wyboru łóżka rehabilitacyjnego szczególną uwagę należy zawsze zwrócić na wzrost oraz ciężar chorego. Na tej podstawie należy zawsze dobrać odpowiednie wymiary oraz udźwig. Dziś w sprzedaży standardowe modele mają zazwyczaj udźwig do około 140 kilogramów, zatem jest pacjent cięższy, trzeba wybrać łóżko o wzmacnianej konstrukcji oraz o znacznie większym udźwigu. Tylko bowiem wówczas można będzie zapewnić mu odpowiedni komforty oraz bezpieczeństwo podczas codziennego spędzania czasu w łóżku.

Wygodny materac a komfortowe przebywanie w łóżku

Decydując się na zakup łóżka medycznego szczególną uwagę należy także zwrócić na rodzaj materaca. Wygodny oraz dostosowany do potrzeb danej osoby materac jest zawsze podstawą komfortu dobrego spania i wypoczywania, a w przypadku sprzętu rehabilitacyjnego dostosowanie materaca do potrzeb chorego jest jeszcze ważniejsze.

Zdarza się bowiem, że mnóstwo chorych osób nie porusza się w ogóle i cały czas przebywa w łóżku w pozycji leżącej lub półleżącej. W takiej niekomfortowej sytuacji bardzo często pojawiają się bolesne odleżyny, a więc trudno gojące się rany. Zazwyczaj powstają one z powodu długotrwałego ucisku ciała i niedotlenienia się poszczególnych tkanek.

Z racji tego dla każdej obłożnie chorej osoby warto zawsze wybrać takie łóżko medyczne, które jest wyposażone w specjalistyczny materac przeciwodleżynowy, który to przynosi znaczną ogromną ulgę w bólu oraz w dużym stopniu zmniejsza ryzyko powstawania bolesnych i trudno gojących się odleżyn.

Regulacja łóżka medycznego – manualna czy na pilota?

Większość osób mocno chorych ze względów zdrowotnych jest zmuszona leżeć w łóżku ciągle w jednej pozycji. W związku z tym podczas wyboru zawsze warto szczególną uwagę zwrócić na to czy istnieje możliwość regulacji łóżka. Niezwykle ważny jest także kąt nachylenia pleców.

Zazwyczaj bywa tak, że tańszy sprzęt jest regulowany manualnie i wówczas chory, który to chce zmienić dotychczasową pozycję potrzebuje pomocy drugiej osoby. Znacznie lepsze rozwiązanie oferują łóżka sterowane pilotem, w których to istnieje możliwość sterowania kątem nachylenia. Dzięki temu korzystnemu rozwiązaniu chory nie jest w pełni zależny od obecności drugiej osoby i potrafi samodzielnie regulować pochylenie łóżko do wygodnej dla niego pozycji.

Dziś na rynku oferowany jest bardzo szeroki wybór łóżek z pilotem, które w ogromnym stopniu poprawiają komfort życia każdej obłożnie chorej osoby. W pełni nowoczesne łóżka bardzo często poza sterowaniem elektronicznym posiadają również możliwość regulacji łóżka w okolicy nóg.

Istotne wyposażenie łóżka medycznego

Decydując się na zakup lub wypożyczenie łóżka rehabilitacyjnego warto także szczególną uwagę zwrócić na wyposażenie tego sprzętu. Dziś na rynku nie brakuje bowiem w pełni nowoczesnych modeli, które zostały wyposażone w specjalne wysięgniki, w formie wiszących trójkątów, drabinek oraz regulowanych barierek. Te istotne elementy w pełni zabezpieczają chorego przed spadnięciem z łóżka i wyrządzeniem sobie krzywdy.
Ponadto dzięki takiemu wyposażeniu łóżka można zapewnić każdej chorej niesamowitą wygodę, komfort oraz możliwość samodzielnej zmiany pozycji, siadania, a nawet wstawania z łóżka.

Warto także pamiętać o tym, że w pełni wygodnie oraz funkcjonalne podczas użytkowania łóżko rehabilitacyjne powinno w pełni pozytywnie wpływać nie tylko na komfort fizyczny osoby chorej, lecz także psychiczny. Estetyka łóżka medycznego ma zazwyczaj ogromny wpływ na na dobre samopoczucie chorego. Powinno ono zatem zawsze być bardzo czyste oraz schludne. Niezwykle ważne jest również to, aby łóżka medyczne nie przypominały także typowych łóżek szpitalnych, bowiem każdy pacjent powinien czuć, że przebywa w domu a nie w placówce zdrowotnej.

Dziś w wielu sklepach można znaleźć stylowe łóżka rehabilitacyjne wykonane z drewna, które doskonale komponują z każdą aranżacją wnętrz.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *