Kwercetyna – co powinieneś o niej wiedzieć?

Kwercetyna to związek chemiczny znajdujący się w wielu produktach pochodzenia roślinnego. Składnik ten znajduje się w składzie leków i znajduje szerokie zastosowanie w medycynie. Podpowiadamy, czym charakteryzuje się kwercetyna i jak można ją wykorzystać.

Właściwości kwercetyny

Na rynku farmaceutycznym znajduje się szereg produktów z kwercetyną. Jest to spowodowane prozdrowotnymi właściwościowi wykazywanymi przez omawiany związek chemiczny. Składnik ten wchodzi w skład wielu roślin, między innymi warzyw, owoców i popularnych ziół. Są to, na przykład: cebula, jabłko, wiśnia, zielona herbata, estragon i czarnuszka. Na podstawie wielu badań naukowych stwierdzono prozdrowotny wpływ kwercetyny na ludzki organizm. Do najważniejszych korzyści wynikających ze spożycia tego związku chemicznego należą:

  • hamowanie rozwoju komórek nowotworowych,
  • działanie przeciwalergiczne,
  • redukcja ryzyka wystąpienia chorób układu krwionośnego,
  • właściwości przeciwzapalne,
  • zapobieganie powstawaniu złogów miażdżycowych,
  • spowalnianie procesu starzenia,
  • wspomaganie odchudzania, redukcja poziomu cholesterolu,
  • poprawa wydolności organizmu.

Kwercetyna – zastosowanie

Jak widać lista korzyści wynikających ze spożycia produktów zawierających kwercetynę jest bardzo długa. Stanowi ona składnik wielu roślin, ale można ją też przyjmować w lekach i suplementach diety. Dużą popularnością cieszą się tabletki i kapsułki zawierające kwercetynę. Omawiany związek chemiczny jest często łączony z witaminami B, C oraz kwasem foliowym. W połączeniu z wapnem stanowi bardzo skuteczny środek antyalergiczny, łagodzący katar, łzawienie oczu i wysypki. Jej przyjmowanie jest polecane cukrzykom, ponieważ skutecznie hamuje proces reduktazy aldozy. Kwercetyna to dobry środek do walki z problemami z prostatą i pęcherzem moczowym. Skutecznie redukuje ból i stany zapalne tych narządów. Znajduje również szerokie zastosowanie w kosmetyce, szczególnie w produktach przeznaczonych do pielęgnacji włosów, ze względu na działanie przeciwłupieżowe. Stanowi skład kremów nawilżających skórę oraz maści na trądzik. Można ją też spotkać w kosmetykach przeciwsłonecznych, przeciwzmarszczkowych oraz preparatach ujędrniających naskórek.

Kwercetyna – przeciwwskazania

Stosując produkty zawierające kwercetynę należy pamiętać o stosowaniu się do zaleceń znajdujących się na ulotce. Nadmierne stosowanie tego związku chemicznego może skutkować pojawieniem się skutków ubocznych. Jej rozsądne dawkowanie przyniesie wiele pozytywnych efektów, ważne, aby trzymać się zalecanych dziennych limitów. Istnieje pewna grupa osób, która nie powinna wystrzegać się przyjmowania zbyt dużej ilości kwercetyny. Dotyczy to ludzi zmagających się z chorobami serca i wysokim ciśnieniem krwi. W przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią nie stwierdzono skutków ubocznych wynikających z przyjmowania przez nie kwercetyny. Omawiana substancja pochodzenia naturalnego jest też bezpieczna dla dzieci. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do jej przyjmowania warto zasięgnąć porady lekarskiej.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *