Z artykułu dowiesz się:
- Co to jest kolagen?
- Jak kolagen wpływa na organizm?
- Kto może używać kolagenu?
- Kiedy stosować kolagen?
- Kolagen a trening
Co to jest kolagen?
Kolagen to podstawowy składnik budujący tkankę łączną – wchodzi w skład stawów, ścięgien, kości, naczyń krwionośnych i skóry. Zbudowany jest z aminokwasów takich jak: glicyna, hydroksylizyna, hydroksyprolina i prolina. Odpowiada za właściwości obejmujące rozciągliwość i odporność na urazy mechaniczne (wytrzymałość) układu kostno-stawowego.
Kolagen jest wytwarzany naturalnie przez organizm ludzki, a także podlega w nim regularnej wymianie. Wraz z upływem czasu dochodzi do stopniowego ograniczenia zdolności jego odtwarzania. Liczne choroby przewlekłe oraz wzmożona aktywność fizyczna to główne przyczyny zmniejszenia się ilości kolagenu, a także problemów z jego odbudową.
Objawy niedoboru kolagenu
W związku z nadmierną utratą kolagenu pojawiają się pierwsze zmarszczki, ponieważ naskórek i skóra właściwa traci swoją elastyczność. Ponadto stawy i nadgarstki coraz częściej bolą. W związku z tym pojawiają się problemy z poruszaniem, sztywność stawów, bóle kręgosłupa, a także wydłużony czas regeneracji po treningu. Niedobór kolagenu skutkuje też wypadaniem włosów.
Jak działa i co daje kolagen?
- łagodzi bóle kostne i stawowe,
- przyspiesza regenerację i rehabilitację po złamaniach, skręceniach, kontuzjach, a także po porodzie,
- poprawia krążenie krwi,
- łagodzi bóle kręgosłupa i korzonków,
- przyspiesza spalanie kwasu mlekowego w mięśniach,
- poprawia jędrność skóry i zapobiega powstawaniu rozstępów,
- poprawia elastyczność skóry, co jest wskazane szczególnie podczas odchudzania,
- wzmacnia uszkodzone włókna pomagając w walce z cellulitem
Dla kogo suplementy z kolagenem?
Kolagen polecany jest:
- dla osób trenujących siłowo,
- sportowcom wyczynowym,
- dla osób po kontuzjach, operacjach i zabiegach,
- w niektórych chorobach stawów,
- dla kobiet w okresie okołomenopauzalnym.
Wyróżnia się kilka źródeł kolagenu — przede wszystkim kolagen wołowy, kolagen rybi, kolagen drobiowy i kolagen wieprzowy. Z tego powodu narażeni na niedobór są:
- wegetarianie,
- weganie,
- osoby ograniczające w diecie produkty zwierzęce.
Jaki kolagen wybrać?
Preparaty kolagenowe w postaci hydrolizatu kolagenu cechują się wysoką i dobrą przyswajalnością poszczególnych aminokwasów. Najlepiej wybrać ten w formie proszku, który łatwo można rozpuścić w dowolnym płynie. Kolejną sprawą, na którą warto zwrócić uwagę jest to, żeby preparat kolagenowy prócz kolagenu zawierał chondroitynę, kwas hialuronowy, czy kwas askorbinowy.
Polecamy Kolagen Intenson AntiAge od Pakerszop.pl, który zapewnia optymalną dawkę kolagenu w preparacie i ma bardzo korzystny stosunek ceny do jakości.
Kolagen a trening
Podczas intensywnego treningu łatwo o przeciążenie stawów. W celu ich zabezpieczenia przed urazami, warto wesprzeć organizm złożonymi preparatami kolagenowymi.
Osoby aktywne fizycznie znacznie częściej narażone są na kontuzje — szczególnie dotyczy to sportowców wytrzymałościowych (sporty zespołowe, pływanie, biegi długodystansowe, kolarstwo), ale także dyscyplin siłowych.
Podsumowanie
Regularna suplementacja kolagenu przynosi widoczne efekty. Szczególnie polecana jest osobom aktywnych fizycznie oraz chorującym na różne schorzenia układu kostno-stawowego. Najlepiej przyswajalne preparaty kolagenowe to te w proszku, który można rozpuść dowolnym soku. Inną opcją są suplementy kolagenu w tabletkach i kapsułkach.
Artykuł zewnętrzny