Kiedy spadek wagi może niepokoić?

Nagła i niezamierzona utrata masy ciała to powód do niepokoju. Objaw ten może towarzyszyć wielu zaburzeniom. Sprawdź, jakie przyczyny mogą stać za nieplanowanym chudnięciem.

Niepokojący spadek masy ciała

Smukła sylwetka wiąże się zazwyczaj z wieloma wyrzeczeniami żywieniowymi oraz ćwiczeniami. Niezamierzona utrata masy ciała może zostać przez niektóre osoby oceniona jako pozytywna, lecz to mylne przekonanie. Taki stan rzeczy powinien wzbudzić czujność. W przypadku nagłego chudnięcia należy udać się na konsultację lekarską. Niepokojący powinien być spadek masy ciała o ponad 10% w ciągu ostatniego pół roku, którego nie można wytłumaczyć w żaden sposób. Sprawa tym bardziej powinna zostać potraktowana priorytetowo, jeśli spadkowi masy ciała towarzyszą inne dolegliwości. 

Spadek masy ciała a choroby nowotworowe

Wśród chorób, od których się chudnie, są nowotwory. Utrata masy ciała stanowi nierzadko jeden z początkowych objawów chorobowych. Badaczom udało się powiązać chudnięcie z rakiem trzustki, jelita grubego, płuc, przełyku i żołądka, prostaty, szpiczakiem, rakiem jajnika, układu moczowego, wątroby, woreczka i dróg żółciowych oraz chłoniakiem nieziarniczym. Nie oznacza to jednak, że spadek masy ciała nie może pojawić się w przebiegu nowotworów o innych lokalizacjach. Dolegliwości, jakie mogą pojawić się na początkowym etapie zaawansowania choroby, to również utrzymujący się stan podgorączkowy, zlewne poty, osłabienie i szybka męczliwość.

Spadek masy ciała a choroby układu pokarmowego

Spadek masy ciała, któremu towarzyszą m.in. niestrawność, biegunka/zaparcia, wymioty, nudności, ból brzucha, obecność krwi/śluzu w stolcu, może być spowodowany chorobami układu pokarmowego. Wśród możliwych przyczyn chudnięcia wymienia się m.in. zespoły złego wchłaniania, jak choroba trzewna, wrzodowa żołądka i dwunastnicy, choroby pasożytnicze, zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, chorobę Leśniowskiego-Crohna i nowotwory układu pokarmowego.

Spadek masy ciała a choroby tarczycy

Niezamierzony spadek masy ciała może być także jednym z objawów nadczynności tarczycy. Choroba ta charakteryzuje się wzrostem stężenia hormonów tarczycowych, co nasila metabolizm. W efekcie u chorych pomimo zwiększonego łaknienia może pojawić się biegunka i chudnięcie. Inne objawy, które mogą wskazywać na nadczynność tarczycy, to m.in. wzmożona potliwość, zaburzenia cyklu miesiączkowego u kobiet, uczucie gorąca, zmniejszona tolerancja na wysokie temperatury, problemy z koncentracją, zwiększona nerwowość i drażliwość, stany lękowe o różnym nasileniu, a w zaawansowanych przypadkach wole tarczycowe i wytrzesz oczu.

Spadek masy ciała a cukrzyca

Do niezamierzonej utraty masy ciała może dojść w przebiegu cukrzycy typu 1. To choroba metaboliczna, w której układ odpornościowy atakuje komórki trzustki, produkujące insulinę odpowiedzialną za metabolizm węglowodanów. Pacjenci chudną od kilku do kilkunastu kilogramów, co jest związane przede wszystkim z odwodnieniem i utratą tkanki tłuszczowej na skutek niedoboru insuliny. Po wyrównaniu poziomu tego hormonu masa ciała wraca do normy.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *