Kiedy i jak najlepiej się ważyć

”Ciało to świątynia duszy”

Nie można się więc dziwić, że powinniśmy o nie dbać. Aktualny trend na zdrowe odżywiania i dbanie o swój wygląd fizyczny, jest więc prawidłowym przejawem takiego zachowania. Odpowiednia budowa naszego ciała to klucz nie tylko do lepszego zdrowia, ale co ważniejsze do lepszego samopoczucia. Ostatecznie powinniśmy czuć się dobrze z tym jak wyglądamy. Aby więc odpowiednio kontrolować naszą budowę należy zadać sobie pytanie kiedy się ważyć by otrzymać realny wynik? Z pewnością wiele osób zastanawia się teraz nad tym zdaniem. Przecież jest ono bez sensu bo bez względu na moment powinniśmy mieć taką samą wagę. Otóż nie! Z zasady wraz z upływem czasu nasze ciało się zmienia, tak samo zresztą jak można dostrzec wahania swojej wagi w ciągu jednego dnia. Ma na to wpływ wiele czynników, w tym m. in. posiłki jakie spożywamy, ilość wody nagromadzonej w naszym organizmie (co jest częstym powodem tego, że zmienia się waga w czasie okresu).

To kiedy najlepiej się ważyć?

Zgodnie z zaleceniami dietetyków powinniśmy ustalić sobie jeden dzień w tygodniu w czasie którego będziemy sprawdzać wagę naszego ciała. Dodatkowo dobrym rozwiązaniem jest prowadzić pomiar z samego rana będąc na czczo i w samej bieliźnie. Należy jednak podkreślić, że dzień wcześniej (wieczorem) nie powinno się narażać na nadzwyczajne sytuacje np. mocny wysiłek spowodowany treningiem, czy też nadmierna ilość spożytego alkoholu. Warto raz jeszcze podkreślić, że wciągu dnia możemy dostrzec nagły wzrost wagi, który może wynieść nawet do 2kg. W efekcie częsty pomiar co kilka godzin może być nieefektywny. Dodatkowo (co się tyczyć głównie kobiet) można dostrzec wzrost wagi przed miesiączką co w dużym stopniu związane jest ze zmianą poziomu hormonów. Dlatego też by nie doznać lekkiego szoku (w stylu ćwiczę a znów przytyłam) warto pamiętać o tych zależnościach.

Zalety i wady kontroli

Podobnie jak w przypadku innych aspektów naszego życia, także regularna kontrola wagi naszego ciała ma swoje wady i zalety. Nim jednak do nich przejdziemy należy podkreślić wagę wskaźnika BMI którego spore grono ludzi uważa za kluczowy wskaźnik do oceny naszego ciała. Pozwala on na określenie nadwagi lub niedowagi w stosunku do naszego wzrostu, a dzięki temu, że bardzo łatwo się go oblicza, praktycznie każdy może z niego korzystać. Tutaj właśnie pojawiają się problemy. Ostateczna uzyskana wartość wcale nie musi być zgodna z prawdą, gdyż odnosi się o a od ogólnie przyjętych norm, przez co nie uwzględnia się w nim np. uprawiania sportu (a co za tym idzie zwiększa się masa tkanki mięśniowej). Dlatego też należy do niego podchodzić z pewna rezerwą. Z drugiej jednak strony regularne kontrole naszej masy pozwalają na zauważenie pojawiających się problemów np. gdy nasza waga przed okresem zmienia się zbyt bardzo może to świadczyć o pewnych zakłóceniach w naszym organizmie.

Ile powinno się ważyć?

Choć w internecie możemy znaleźć szereg rożnego rodzaju informacji o tym ile powinna wynosić idealna waga zarówno dla kobiet, czy też mężczyzn o takiej, lub innej budowie ciała, to nie powinniśmy się tym kierować. Każdy z nas jest inny, a co za tym idzie ma inną budowę ciała i inną wydolność organizmu. Dlatego też powinniśmy w głównej mierze kierować się własnymi odczuciami, jak i zalecenie lekarza/dietetyka, a nie słuchać opinii i gonić za trendami, które aktualnie panują w naszym otoczeniu. W efekcie przyczyni się to do poprawienia naszej kondycji zdrowotnej.

Oblicz Twoją prawidłową wagę ->

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *