Ketoza a alkohol – czy można pić alkohol na diecie ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna jest stosunkowo popularna wśród osób pragnących zrzucić nieco kilogramów, a także borykających się z przeróżnymi dolegliwościami, takimi jak nadciśnienie lub cukrzyca. Ten sposób odżywiania polega na ograniczeniu spożywania węglowodanów oraz białek na rzecz tłuszczów. Ich dzienne spożycie w przypadku prawidłowo skomponowanej diety ketogenicznej wynosi nawet do 90% przyjmowanych pokarmów. Ma to na celu zmniejszenie ilości glukozy w organizmie, a tym samym składającego się z jej cząsteczek glikogenu, którego rolą jest zatrzymywanie wody w mięśniach. Naturalną konsekwencją zredukowania ilości cząstek tego wielocukru jest zatem spadek masy ciała. Oczywistym jest fakt, że tego rodzaju dieta całkowicie pozbawiona jest takich produktów jak słodycze oraz owoce, ale także ziemniaki, ryż, czy makaron. Jednak jak przedstawia się zależność między ketozą a alkoholem?

Dieta ketogeniczna, a alkohol – czy przy tym sposobie odżywiania można spożywać wyroby na bazie etanolu?

Zgodnie z tym, co jak mantrę powtarza większość specjalistów żywieniowych, a także wielu lekarzy z innych dziedzin, alkohol nie jest zalecany nigdy, dla nikogo. Jednak oczywiście wszystko to, co możemy znaleźć na półkach sklepowych, zostało stworzone dla ludzi, nie wyłączając wyrobów alkoholowych. Jak zwykle najważniejsze jest zachowanie umiaru, a także konsultowanie podejmowanych kroków żywieniowych ze specjalistami. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że osoby, które są na diecie ketogenicznej ze względu na wszelkiego rodzaju jednostki chorobowe zdecydowanie nie powinny przyjmować żadnych rodzajów alkoholu nawet w najmniejszej dawce. Przykładowo przy nadciśnieniu, wyroby na bazie etanolu mogą niekorzystnie wpływać na niektóre leki rozszerzające naczynia krwionośne, a tym samym wywoływać niepożądane skutki uboczne, takie jak osłabienie organizmu lub nawet omdlenia. Osoby, które stosują dietę ketogeniczną tylko i wyłącznie w celu odchudzenia się również powinny znacznie ograniczyć spożycie napojów alkoholowych, szczególnie na początkowym etapie programu dietetycznego. Za rozkładanie alkoholu odpowiedzialna jest wątroba, która jeżeli nie trawi regularnie produktów węglowodanowych, neutralizuje go w zasadzie natychmiast po wypiciu. Powoduje to wzmocnione działanie tej substancji nawet w przypadku spożycia jej niewielkich ilości. Osoby, które już od dłuższego czasu są na ketozie, mogą z kolei spożywać jedynie alkohole czyste, takie jak wódka, tequilla, czy whisky, jednak oczywiście w rozsądnych ilościach.

Ketoza, a piwo

Piwo to niezwykle popularny napój alkoholowy, jednak jego skład jest dosłownie pełny wszelkiego rodzaju węglowodanów o wysokim stopniu przyswajalności. Niestety jest to zła wiadomość dla osób będących na diecie ketogenicznej. Spożywanie tego trunku może bowiem spowodować znaczne zniwelowanie efektów tego sposobu odżywiania.

Innego rodzaju alkohol, a ketoza

Jeżeli chodzi o spożywanie innego typu alkoholi w połączeniu z dietą ketogeniczną, to sytuacja jest dość rygorystyczna. Dozwolone jest bowiem jedynie picie wina i to tylko i wyłącznie wytrawnego. Słodka odmiana tego napoju alkoholowego jest oczywiście bogata w węglowodany, których spożycie w diecie ketogenicznej jest ograniczone do absolutnego minimum. To samo tyczy się wszelkiego rodzaju drinków, które w zdecydowanej większości przypadków sporządzane są na bazie likierów, soków, czy innego typu słodkich napojów bogatych w cukry.

Alkohol na ketozie nie jest zbyt mile widziany przez organizm, głównie ze względu na zawarte w nim węglowodany. Cały sens diety ketogenicznej polega bowiem na niemal całkowitym zrezygnowaniu z przyjmowania tego rodzaju związków chemicznych. Może być on szczególnie nieprzystępny tuż po rozpoczęciu cyklu dietetycznego, kiedy wątroba przeżywa swego rodzaju szok po nagłym zredukowaniu liczby cukrów, które musi rozkładać. Jest ona wtedy w fazie przystosowywania się do ketogenicznego sposobu odżywiania, dlatego też nie warto bombardować jej dużymi dawkami tych substancji. Niezależnie od tego, czy stosujemy tego typu dietę, czy nie, pamiętajmy o tym, że alkohol to tylko i wyłącznie węglowodany i puste kalorie, które w żadnym stopniu nie poprawiają stanu odżywienia naszego organizmu.

Po więcej informacji na temat diety ketogenicznej zapraszamy na stronę naszego partnera beketo.pl. Znajdziesz tam również wysokiej jakości produkty ketogeniczne, które z powodzeniem możesz stosować na diecie.

oblicz-bmi Autor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *